مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ١ مرداد ١٣٩٧      ساعت: ١٤:١٠        شماره خبر: ٩٤٢٢٣          پرینت
تربیت، از اصیل‌ترین مقوله‌های حوزه‌های علمیه و جامعه‌‌المصطفی است

«حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قنبری»:

تربیت، از اصیل‌ترین مقوله‌های حوزه‌های علمیه و جامعه‌‌المصطفی است

«حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قنبری»در گفت‌وگوی اختصاصی با مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی،مسائل فرهنگی- تربیتی را، که موضوع دوازدهمین اجلاس مدیران و نمایندگان است، در خط سیر المصطفی بسیار مهم برشمرد.

گروه گزارش: «حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قنبری»، معاون ارتباطات و بین‌الملل، در گفت‌وگوی اختصاصی با مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، با اشاره به برگزاری دوازدهمین اجلاس مدیران و نمایندگان المصطفی در خارج کشور در روزهای آینده، مسائل فرهنگی- تربیتی را، که موضوع اجلاس امسال است، در خط سیر المصطفی بسیار مهم برشمرد.
به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، وی، درباره جایگاه مسائل فرهنگی تربیتی در جامعه‌المصطفی اظهار داشت: تربیت از بنیادی‌ترین و اصیل‌ترین مقوله‌های حوزه‌های علمیه و المصطفی، به مثابه حوزه مدرن به شمار می‌رود که مورد تأکید کتاب خدا و بیانات نبوی(ص) و ولوی است. تربیت، فاز پیشینی تعلیم از دیدگاه قرآن کریم بوده، تمهیدگر دل و جان فراگیران علم و ادب برشمرده می‌شود. المصطفائیان می‌کوشند همه فرآیندهای آموزشی- پژوهشی بر مدار تربیت استوار شده، جهت‌گیری اخلاقی و معنوی داشته باشد.
معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعه‌المصطفی با تأکید بر اهتمام به تحقق همه‌جانبه مسائل فرهنگی- تربیتی در المصطفی، ابراز نمود: به نظر من، تربیت باید در همه برنامه‌های المصطفی دمج شود. نباید تصور کرد که معاونت فرهنگی- تربیتی می‌تواند به صورت مستقل در کنار معاونت‌ها و بخش‌های تخصصی دیگر جامعه‌المصطفی فعالیت داشته باشد،‌زیرا جداسازی تربیت از آموزش و پژوهش، پروژه عرفی سازی علوم از دین و اخلاق بود که در غرب کلید خورد و در سراسر عالم در قالب آموزش‌های آکادمیک بسط یافت. آموزش و پژوهش باید معطوف به تربیت و منعطف از آن باشد. 
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قنبری، با اشاره به انتخاب موضوع «فرهنگی- تربیتی» برای دوازدهمین مدیران و نمایندگان جامعه‌المصطفی، خاطرنشان ساخت: اهمیت موضوع تربیت در آموزش‌های دینی، المصطفی را بر آن داشت تا این موضوع، محور اصلی اجلاس مدیران و نمایندگان جامعه‌المصطفی در خارج کشور باشد. از سوی دیگر، جریان‌سازی تربیتی بین المصطفائیان خط مش‌‌گذار، تصمیم‌ساز، تصمیم‌گیر، استادان، طلاب و دانش‌آموختگان در این نشست هدف‌گذاری شده است که به مدد الهی و تلاش همکاران معاونت فرهنگی- تربیتی میسور خواهد شد که مسئولیت تولید محتوای این اجلاس به عهده آنان و دیگر بخش‌های تخصصی است.
وی اهداف اجلاس این گونه برشمرد: نیل به جهان معنای مشترک ذهنی تربیتی در المصطفائیان، دغدغه‌آفرینی تربیتی برای همه بخش‌های تخصصی سازمان مرکزی و اهتمام بدان، کاستن آسیب‌های احتمالی تربیتی در مخاطبان تعلیم و تربیت، عملیاتی‌سازی نظام‌نامه تربیتی المصطفی و در نهایت، رسیدن به منشور زیّ طلبگی که به فرموده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در سال 1379 در مدرسه فیضیه قم ، در دو جمله تعریف می‌شود:پارسایی باعزت و نظم در تحصیل و زندگی.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قنبری، از روند برگزاری جلسات پیش از اجلاس سخن به میان آورد و در این باره گفت: الحمدلله جلسات منظم پیش‌اجلاسی در سه فاز در حال برگزاری است: 1. کمیته محتوایی، که خط‌مشی‌گذاری محتوایی را بر عهده دارد، با حضور رؤسای بخش‌های تخصصی المصطفی تشکیل جلسه داده و تاکنون سه جلسه محتوایی تشکیل شده است؛ 2. کمیسیون‌های تخصصی پنجگانه، که سه جلسه به صورت مجزا پیش از اجلاس تشکیل داده و پیش‌نویس مباحث خود را برای طرح در کمیسیون‌های اجلاس آماده کرده‌اند؛ 3. کمیته اجرایی، که مسئولیت حسن اجرای اجلاس را بر عهده دارد و جلساتی را برگزار کرده است.
معاون ارتباطات و بین‌الملل، درباره روند تشکیل کمیسیون‌ها بیان نمود: امسال، کمیسیون‌های اجلاس پس از تصویب در نخستین جلسه کمیته محتوایی، با توجه به نقش و تأثیرگذاری بخش‌های تخصصی در فرایند تربیت، بالمعنی الاعم در المصطفی در پنج عنوان شامل آموزش، پژوهش، استادان، امور خانواده و دانش‌‌آموختگان شکل گرفت و هدف از آنها، ایجاد فایل پیوست تربیتی در هر یک از بخش‌های تخصصی است که ارائه خواهد شد.
وی، با اشاره به مسئولیتش در ریاست کمیسیون صیانت از هویت المصطفایی دانش‌آموختگان تصریح کرد: دانش‌آموختگان، خروجی المصطفی و آینه تمام‌نمای هویت المصطفایی هستند که اگر مورد توجه ویژه قرار نگیرند، ممکن است به سمعه حوزه‌های علمیه و جامعه‌المصطفی آسیب وارد کنند. تکمیل بانک اطلاعات دانش‌آموختگان، آسیب‌شناسی فرآیند دانش‌آموختگی، دانش‌افزایی شبکه‌ای و مداوم ایشان، ایجاد وحدت و همدلی بین آنان برای نیل به کار گروهی در جهان و در نهایت، نیل به زیّ المصطفایی آنان، با تعریف شاخص‌های آموزشی، پژوهشی و تربیتی دقیق، از برنامه‌های این کمیسیون خواهد بود.


 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل