مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٤ مهر ١٣٩٧      ساعت: ١٢:٢١        شماره خبر: ٩٥١٠٣          پرینت

با سخنرانی معاون آموزش المصطفی آغاز شد

مراسم آغاز سال جدید تحصیلی جامعه المصطفی

مراسم آغاز سال تحصیلی جدید جامعه المصطفی با شعار «آموزش اثربخش در المصطفی»، صبح امروز با سخنرانی معاون آموزش المصطفی در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد.

گروه گزارش: مراسم آغاز سال تحصیلی جدید جامعه المصطفی با شعار «آموزش اثربخش در المصطفی»، صبح امروز با سخنرانی معاون آموزش المصطفی در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، معاون آموزش المصطفی در این مراسم ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین و گرامی داشت هفته دفاع مقدس، آغاز سال تحصیلی جدید المصطفی را به همه اساتید، طلاب و مسئولان جامعه المصطفی تبریک گفت.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه متون آموزشی المصطفی در حاشیه مراسم آغاز سال تحصیلی، اذعان داشت: قریب به پانصد جلد از متون درسی تدوین شده توسط جامعه المصطفی در این نمایشگاه به معرض نمایش درآمده است.

معاون آموزش المصطفی انتخاب شعار امسال با عنوان «آموزش اثربخش» را مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: آموزش اثر بخشی آموزشی است که بتواند هم در دل و جان دانش پژوه و هم در جامعه تاثیرگذار باشد. المصطفی به عنوان نهادی برآمده از حوزه علمیه، در عرصه اثربخشی آموزش از پیشینه ارزشمندی برخوردار است. 

وی، پاسخگویی به نیازهای عصر و زمان را یکی از ویژگی های مهم تاریخ طولانی حوزه های علمیه برشمرد و یادآورد شد: علمای حوزه علمیه از دیرباز تا کنون در فضای علمی عصر خود به شکل تاثیرگذار حضور داشتند و هرکجا احساس خلاء وجود داشت، عالمان و شخصیت های برجسته و زمان شناس حوزه علمیه، به نیازهای مخاطبان عصر خود پاسخگو بودند.

حجت الاسلام والمسلمین عباسی، تنوع مخاطبان را از دیگر ویژگی های آموزشی در حوزه علمیه دانست و گفت: در تاریخ حوزه علمیه به رشته های مختلفی در حوزه علوم اسلامی از فقه و اصول تا حکمت و فلسفه و تاریخ پرداخته شده است که اثربخشی این نهاد علمی را تضمین می نماید.

وی با تاکید بر نقش حوزه های علمیه در مقابله با تهاجم فرهنگی و شبهه افکنی جریان های مخالف، ابراز داشت: در تاریخ حوزه، به ویژه در بخش عقاید و اندیشه های کلامی، شخصیت هایی مانند خواجه نصیرالدین طوسی و صدرالمتاهلین و مکتب فلسفی ایشان  همواره پاسخگوی نیازهای فکری و معرفتی بوده اند و در عصر ما نیز شاهد تاثیر اندیشه های امام خمینی(ره)، مرحوم علامه طباطبایی و شاگردان ایشان از جمله شهیدمطهری هستیم.

معاون آموزش المصطفی دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی را نقطه عطف تاریخ حوزه علمیه خواند و تاکید کرد: دستاوردی مانند جامعه المصطفی آرزوی دیرینه ای برای علمای حوزه علمیه بود که امروز محقق گردیده است. اکنون با توجه به فرصتی که انقلاب اسلامی برای حوزه های علمیه فراهم نموده و با وجود گام های مهمی که نسبت به گذشته برداشته شده است، مسیر بسیار مهمی را پیش رو داریم.

وی، نظام آموزشی المصطفی را نظامی پویا، منعطف و هماهنگ با زمان و پیشگام و راهگشا برای سایر مراکز حوزوی دانست و گفت: تنوع و تخصص هایی که در حوزه علوم قرآنی یا فقه شاهد هستیم ابتکاراتی بوده است که المصطفی پدید آورد و امروز مورد توجه سایر نهادها نیز قرار دارد. در حوزه علوم انسانی نیز دستاوردهای المصطفی ارزشمند و کم نظیر به شمار می آید.

معاون آموزش المصطفی، ظهور و بروز آموزش اثربخش را در محصولات یک مرکز علمی قابل مشاهده دانست و یادآور شد: تربیت نیروهای انسانی کارآمد، ارائه محصولات و آثار علمی ارزشمند و ارتباطات علمی موثر با مراکز علمی و فرهنگی، از شاخص هایی است که المصطفی دستاوردهای مهمی در آنها داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین عباسی در پایان، توجه به زمان و نیازهای آن، شناسایی اولویت ها، آزاداندیشی و توجه به عنصر خلاقیت، تاکید بر تخصص ها در عین بهره مندی از جامعیت معقول و مورد نیاز، استفاده از تجارب دیگران، انضباط تشکیلاتی ، آینده نگری و آینده پژوهی را از معیارهای طرح تحول نظام آموزشی المصطفی برشمرد و تصریح کرد: از سال جاری شاهد اجرای طرح تحول نظام آموزشی در دو بخش محتوایی و شکلی هستیم که اجرای موفق آن نیازمند همراهی و همکاری همه بخش ها از جمله طلاب و اساتید المصطفی است. بی شک اجرای این طرح می تواند گامی موثر برای اثربخشی بیشتر نظام آموزشی در المصطفی گردد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل