مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٢ مهر ١٣٩٧      ساعت: ٠٩:٣٦        شماره خبر: ٩٥٢١٣          پرینت

در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛

نسخه الکترونیکی کتاب «تاریخ تحلیلی آندلوس» منتشر شد

نسخه الکترونیکی کتاب «تاریخ تحلیلی آندلوس» نوشته محمدرضا شهیدی پاک که در انتشارات مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی به چاپ رسیده است، به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

گروه گزارش: نسخه الکترونیکی کتاب «تاریخ تحلیلی آندلوس» نوشته محمدرضا شهیدی پاک که در انتشارات مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی به چاپ رسیده است، به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی،محمد پهلوانی در گفت و گویی ضمن اشاره به آماده سازی نسخه الکترونیکی کتاب «تاریخ تحلیلی آندلوس» اظهار داشت: تأسیس دولت اسلامی در « آندلس » پیش از آن‌که دست‌آورد نظامی‌ ـ سیاسی آخرین مرحله از فتوحات اروپایی مسلمانان در دهه پایانی قرن دوم هجری باشد، حاکی از موفقیت چشم‌گیر فرهنگ اسلامی در تحول انسان ها و خلق جوامع جدید انسانی با تمدّن، دین، هنر و صنعت و حتی آداب و رسوم متفاوت از گذشته آن جوامع است.

وی گفت: نهصد سال از تاریخ «آندلس» به حضور مسلمانان با شش دوره فرمانروایی در شکل دولت‌هایی که هریک مرحله‌ای از دوره انتقال و تکامل فرهنگ و تمدن اسلامی را در آندلس محقّق ساختند، اختصاص دارد.

مدیر فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: امروزه آثار تاریخی به‌جا مانده از حاکمیّت مسلمین در این سرزمین، بخش بزرگی از درآمد گردش‌گری دولت «مادرید» را تأمین می‌کند. هم‌چنان که انبوه مخطوطات اسلامی‌ ـ ‌عربی کتابخانه‌های «گرانادا»، «مادرید» (کتابخانه اسکوریال) و... نیز، در زمره سرمایه‌های اصلی شخصیّت فرهنگی ملت «اسپانیا» محسوب می‌شود.

وی افزود: از سویی تاریخ «آندلس» بخش مهمی از حافظه امت اسلامی به‌شمار می‌آید که با استمرار تاریخ‌نگاری «آندلس» باید همواره مورد عنایت محقّقان مسلمان قرار گیرد.

پهلوانی اظهار داشت: در ‌حالی ‌که قدرت‌های جهانی، هنوز به بهانه «جنگ‌های صلیبی» به تهاجم گسترده فرهنگی‌ ـ نظامی علیه مسلمین مبادرت می‌کنند، زیرا چنان‌که هشت دوره جنگ کلاسیک صلیبی از شمال اسپانیا آغاز شد، جنگ‌های مدرن صلیبی نیز پس از سقوط اندلس شکل گرفته است. و پرونده اندلس هم‌چنان مفتوح است. بی‌گمان در حوزه مطالعات مربوط به «آندلس» می‌توان به‌طور روزمره با خلق آثار جدیدی در عرصه‌های مختلف تجربه‌ای تاریخی و ارزشمند را نصب‌العین آحاد امت اسلامی به‌ویژه سران آن قرار داد؛ چنان‌که اثر حاضر نیز تلاشی است در همین راستا.

وی گفت: دوره اسلامی تاریخ «اسپانیا» عصر طلایی تاریخ آن کشور محسوب می‌شود؛ عصری که مسلمانان دوره‌ای از عزّت و ذلّت و تحقیر را در آن تجربه کرده‌اند؛ بر این مبنا محافل فرهنگی ‌ـ سیاسی اسپانیا در پایان قرون وسطی علی‌رغم آگاهی از خدمات تمدّنی و فرهنگی مسلمانان، به شکل تحقیرآمیزی از مسلمانان آندلس یاد کرده‌اند. آن‌چه مسلّم است این‌که حجم تحقیقات انبوه انجام شده در‌خصوص آندلس، نسبت به کارهایی که باید صورت بگیرد بسیار ناچیز است.

مدیر فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: در این نوشته که با رعایت استاندارهای متون آموزشی برای تدریس سه واحد درسی تدوین گردیده، تاریخ کلاسیک آندلس از زمان فتح (81ه‍‌) تا آخرین روزهای سقوط «غرناطه» در (897ه‍‌) به‌صورت تحلیلی ارائه شده و مواضع نویسندگان معاصر تاریخ آندلس براساس منابع اصلی مورد نقد و بررسی قرار گرفته است؛ امید است که گام موثری در راستای آموزش تاریخ جوامع اسلامی در غرب اسلامی باشد.

وی به معرفی کتاب «تاریخ تحلیلی آندلوس» پرداخت و افزود: این کتاب نوشته محمدرضا شهیدی پاک است که در جامعه المصطفی العالمیه تهیه شده و در انتشارات مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) به چاپ رسیده است.

پهلوانی افزود: کتاب «تاریخ تحلیلی آندلوس» با 432 صفحه به زبان فارسی و به قیمت 70000 ریال در سال 1389 منتشر شده و به تازگی اداره فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی این کتاب را به صورت کتاب الکترونیکی و در قالب کتابخوان همراه پژوهان با قابلیت اجرا در سیستم عامل اندروید و ویندوز به قیمت 17500 ریال منتشر کرده است.

وی درباره خرید نسخه الکترونیکی این کتاب اظهار داشت: علاقه مندان برای دریافت نرم افزار این کتاب می توانند به نشانی اینترنتی کتابخوان همراه پژوهان به آدرس www.pajoohaan.irمراجعه کرده و با خرید نسخه الکترونیکی این کتاب، از مطالب آن بهره مند شوند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل