مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٣٠ آبان ١٣٩٧      ساعت: ١٤:٠٩        شماره خبر: ٩٥٨٠٣          پرینت

در دیدار سفیر و اعضای کلیسای ارتدکس رومانی مطرح شد

تاکید حضرت آیت‌الله جوادی آملی بر نقش علمای ادیان در هدایت جامعه بشری

جمعی از استادان دانشگاه‌ها و اعضای کلیسای ارتدکس رومانی که به میزبانی جامعه‌المصطفی در قم حضور یافتند، با حضرت آیت‌الله جوادی آملی دیدار کردند.

گروه خبر: جمعی از استادان دانشگاه‌ها و اعضای کلیسای ارتدکس رومانی که به میزبانی جامعه‌المصطفی در قم حضور یافتند، با حضرت آیت‌الله جوادی آملی دیدار کردند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، حضرت آیت‌الله جوادی آملی در این دیدار که در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، اظهار داشت: انسان حقیقتی دارد که زمان و زمین نمی‌تواند آن را از انسان جدا کند. آن که ما را آفرید و نظام هستی را خلق کرد، انسان را حقیقت مانا و پویا معرفی کرد که هرگز از بین نمی‌رود؛ پیام دین، خواه اسلام، خواه مسیحیت یا هر دین آسمانی دیگر، این است که انسان با مرگ نمی‌پوسد، بلکه از پوست به در می‌آید. انسان مرگ را می‌میراند، نه این که بمیرد!

معظم‌له ادامه داد: آن که ما را آفرید، فرمود انسان دشمنی به نام مرگ دارد، که در مصاف با او پیروز است و مرگ را می‌میراند و از او می‌گذرد و به ابدیت می‌رسد. تعبیر قرآن که سخن همه ادیان آسمانی دیگر نیز هست، این است که «کُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ»؛ شما که یک لیوان آب را می‌نوشید، این شمایید که آب را هضم می‌کنید. قرآن می‌فرماید شمایید که مرگ را می‌چشید و آن را هضم می‌کنید و بعد از آن برای ابد می‌مانید. از سوی دیگر موجود ابدی، کالای ابدی می‌خواهد و عقیده و عمل خوب ما همان کالای ابدی است که می‌توانیم با خود به جهان ابدی ببریم.

مفسر قرآن کریم خاطرنشان کرد: تمام نا امنی‌های گذشته و حال مانند جنگ‌های جهانی اول و دوم و جنگ‌های اسفناک نیابتی امروز، برای این است که «انسان» خود را نشناخت و «انسانیت» شناخته نشد، اگر انسان، جهان و ارتباط انسان و جهان را می شناختیم، نه جنگ جهانی اول و دوم را از سر می گذراندیم و نه شاهد جنگ‌های نیابتی مانند آنچه در یمن و عراق و سوریه است، بودیم و نه کارخانه‌های اسلحه‌سازی، سه شیفت در حال کار بودند و نه این بی‌نظمی‌های جهانی را مشاهده می کردیم.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی با تأکید بر وحدت جامعه جهانی اذعان داشت: راز جاودانگی انسان این است که گرچه بدن انسان از خاک ساخته شد، حقیقت او از روح الهی نشئت گرفته است. ما تفاوتی از نظر انسانیت، گوهر هستی، مبدأ و مقصد نداریم و روح، که مشترک همه انسان‌هاست، شرقی و غربی ندارد. لذا در روایت داریم انسان‌ها چه بخواهند و چه نخواهند، برادر یکدیگرند و اگر سعدی گفت «بنی آدم اعضای یکدیگرند»، تربیت‌شده همین مکتب است.

معظم‌له تصریح نمود: این سخنان رهبران الهی، حکمای بزرگی را پرورش داد که دو نمونه از آنها را ذکر می کنیم؛ ابوریحان بیرونی درباره نظم موجود در عالم می‌گوید صدر و ساقه عالم آن قدر منظم خلق شده است که اگر به صدا در بیاید، می‌شود موسیقی. ملاصدرا نیز می‌گوید حلقات نظام هستی به قدری منظم است که مانند سلسله اعداد ریاضی است، یعنی عدد هفت که بین شش و هشت قرار دارد، هیچ جای دیگری ندارد. به دلیل همین نظم ریاضی گونه جهان هستی است که اگر کسی بیراهه رفت، الا و لابد رسوا می‌شود؛ عالم به این اندازه منظم است.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به سخنی از عیسی مسیح(ع) ابراز داشت: امام صادق(ع) از عیسی مسیح نقل می‌فرمایند که اگر زخم‌خورده‌ای باشد و دیگری بتواند زخم او را درمان کند و این کار را نکند، شریک جراح و زخم‌زننده است؛ اگر کسی بتواند زخم مردم یمن و عراق و سوریه را درمان کند و این کار را نکند، شریک زخم‌زننده به آنهاست.

مفسر قرآن کریم با اشاره به نقش علمای ادیان در هدایت جامعه بشری، اظهار داشت: باید با عملمان راه را به جامعه بشری نشان بدهیم. فطرت همه انسان‌های جهان، خوبی و زیبایی را دوست دارد و جذب آن می‌شود. هیچ انسانی نیست که از زیبایی گل یا عطر خوش لذت نبرد و جذب آن نشود. اگر درست بگوییم و درست عمل کنیم، مانند گل معطر خواهیم بود که دیگران به سراغ ما خواهند آمد.

شایان ذکر است در ابتدای این دیدار، سفیر رومانی در ایران به بیان گزارشی از اهداف علمی هیئت رومانیایی در سفر به ایران پرداخت.

همچنین در پایان این نشست استادان و کشیشان ارتدکس رومانیایی به طرح پرسش‌های خود از حضرت آیت‌الله جوادی آملی پرداختند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل