مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧      ساعت: ١٠:٥٩        شماره خبر: ٩٦٢١٦          پرینت

به مناسبت هفته پژوهش در گفت و گو با پزوهشگر برتر المصطفی مطرح شد؛

هدف اصلی پژوهش، تفکر، تولید علم و ارایه راهکارهای اجرایی

پژوهشگر همواره روحيه حقيقت جويي و حقيقت‌طلبي داشته و تلاش خود را در کشف حقيقت صرف نماید و از مطرح کردن آن نهراسيده و با شجاعت و شهامت از نظريه خود دفاع کند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی،دکتر مرتضی اشرافی با بیان این که  پژوهش گامی است که محقق برای شفاف سازی مسئله ای مبهم برمی دارد تا پاسخی دقیق و منطقی برای حل آن بیابد، گفت: رسالت اصلی پژوهشگر و محقق، صیانت از حریم حقیقت و تبیین و تشریح آن است. محقق کسی است که به منظور کشف حقایق، در دریای اندیشه والای انسانی غوطه ور می شود و پژوهش و تحقیق نه تنها روشن کننده راه دنیا و کلید فتح قله های موفقیت و سعادت دنیوی است، بلکه کمال اخروی نیز جز در سایه آن به دست نمی آید.

وی با بیان این که در کتاب پژوهش، در تعریف این واژه نوشته است: تحقیق و پژوهش به مجموعه فعالیت‌های بدیع، خلاق، نوآورانه، نظام یافته و برنامه ریزی شده‌ای گفته می‌شود که به طور کلی با هدف و در جهت گسترش شناخت مرزهای علمی و کاربرد این دانش برای بهبود زندگی و به طور خلاصه در جهت نوآوری و ایجاد فرآورده‌ها، فرایند‌ها، وسایل و ابزار، نظام‌ها، خدمات و روش‌های جدید که در پایان منجر به رشد و توسعه می‌شود، صورت پذیرد، اظهار داشت: شناخت اهمیت پژوهش و ضرورت گسترش فرهنگ به کارگیری و انجام دادن آن در جامعه موجب شد تا پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، به منظور گسترش این امر در جامعه و ارج نهادن به مقام پژوهشگر 25 آذر در تقویم جمهوری اسلامی به عنوان روز پژوهش نامگذاری شد. وزارت «علوم، تحقیقات و فناوری» نیز از ۱۳۷۹ خورشیدی چهارمین هفته آذر ماه را به نام هفته پژوهش نامگذاری کرد.

پژوهشگر برگزیده پژوهشکده مطالعات منطقه ای در پژوهشگاه بین المللی المصطفی(ص) ادامه داد: از نظر قرآن كریم انسان در جمیع شئون و ارتباطات خود، موظف است بر اساس تحقیق و پژوهش راه را طی كند. در احادیث نیز به این مسأله مهم در موارد متعددی اشاره گردیده است مانند: " دانش و تحقیق را فرا گیرید اگرچه در كشور چین باشد؛ زیرا فراگیری علم بر هر فرد مسلمانی واجب است".

دکتر مرتضی اشرافی  با اشاره به جایگاه تحقیق و پژوهش در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: قانون اساسی از نظر اهمیت و اعتبار، در رأس سلسله مراتب قواعد حقوقی و مقررات هر جامعه قرار دارد. قانون اساسی بصورت کلی و در اصول متعددی به مسألة مهم مطالعه، پژوهش، نوآوری و خلاقیت اشاره نموده است. در بند الف و ب اصل دوم قانون اساسی ؛ بند دوم و چهارم اصل سوم قانون اساسی و همچنین اصل بیست و چهارم قانون اساسی که به بالا بردن سطح آگاهی های عمومی ... از طریق تأسیس مراکز تحقیق و تشویق محققان اشاره دارد. همچنین مطابق اصل سوم، دولت موظف است همه امکانات خود را برای نیل به این امور به کار بندد. بنابراین یکی از وظایف اصلی مسؤلان حکومت اسلامی، افزایش سطح معلومات عمومی مردم و تقویت امر تحقیق و تشویق پژوهشگران عنوان شده است.

وی با بیان ضرورت وجود شهامت و شجاعت در پژوهش و روحیه حقیقت جویی افزود: پژوهشگر همواره روحيه حقيقت جويي و حقيقت‌طلبي داشته و تلاش خود را در کشف حقيقت صرف  نماید، محقق بايد در انجام پژوهش و تحقيقات علمي با شهامت و شجاعت قدم برداشته و شجاعانه دنبال حق و حقيقت باشد و بعد از رسيدن به نتيجه، به خاطر اينکه ممکن است بسياري از افراد آن را نپذيرند، از مطرح کردن آن نهراسيده و با شجاعت و شهامت از نظريه خود دفاع کند.

پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی المصطفی(ص) گفت:پژوهش در رشته‌های علمی به شیوه‌های گوناگون انجام می‌شود و نمی‌توان یک روش مشخص که در همه شاخه‌های علوم کاربرد داشته باشد، معرفی کرد. با این حال، اصولی کلی بر فرایند پژوهش در رشته‌های مختلف حاکم است که بیش از آنکه با هم متفاوت باشند به هم شبیه هستند.

وی افزود: مهم ترين عاملى كه نشاط و شادابى محقق را در طول مدت پژوهش تأمين مى كند، احساس مسئوليت و تعهد دينى و الهى وپاى بندى به ارزش هاى دينى و اخلاقى است، نه مطامع زودگذر مادى و دنيوى؛ همچنین پژوهش هایی که در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... صورت می گیرد باید بر پایه دانش پژوهشگران متخصص حاصل شود که از منابع اطلاعاتی بهره کافی می برند و روش های علمی را برای ارایه راهکار برای حل مسایل مختلف جامعه به کار می گیرند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل