مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧      ساعت: ١٨:٢١        شماره خبر: ٩٦٢١٧          پرینت

به همت پژوهشگاه بین المللی المصطفی برگزار شد

ارتباطات میان‌فرهنگی در اندیشه رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)

نشست علمی ارتباطات میان‌فرهنگی در اندیشه رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) با ارائه حجت الاسلام والمسلمین یوسف زاده و به همت پزوهشگاه بین المللی المصطفی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی،حجت الاسلام والمسلمین یوسف زاده در نشست علمی ارتباط میان فرهنگی در اندیشه رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)، با بیان این که ارتباط میان‌فرهنگی دارای تاریخ دیرینه ای است، ابراز داشت: آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی) متفکری برجسته و چهره ای جهانی و بین المللی در عصر ارتباطات فرهنگی هستند.

وی در ادامه ضمن اشاره به ویژگی های اندیشه ای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، خاطرنشان کرد: مسئله مندی، روش مندی، نگاه منظومه ای، تمدن نگری و تمدن سازی، از نخستین ویژگی های اندیشه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) است.

پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی المصطفی، هدفمندی و غاتمندی را در اندیشه تمدن سازانه، از برجسته ترین شاخصه های دیدگاه رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) برشمرد و اظهار داشت: دلالت های جهان شناختی، انسان شناختی، جامعه شناختی و نگاه انتقادی تعالی گرایانه، از دیگر شاخص های اندیشه رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) به شمار می رود.

 وی در ادامه با بیان این که ارتباط مبان فرهنگی، به ارتباط دو فرد از دو فرهنگ متفاوت گفته می شود، خاطرنشان کرد: عناوینی مانند تفاوت فرهنگی، ارتباط افراد و تغییر فرهنگی، از پارامترهای ارتباط میان فرهنگی به شمار می رود.

حجت الاسلام والمسلمین یوسف زاده به ملاک های تمایزی فرهنگ ها اشاره نمود و ابراز داشت: زبان و قومیت، از نخستین مولفه های ممیزه فرهنگی است که در کنار جغرافیای سیاسی و دین و مذهب عناصر، تمایز بخش فرهنگ هاست.

سخنران این نشست علمی شناخت دیگری را از مسائل مهم ارتباطات میان فرهنگی دانست و ضمن اشاره به کنشگران و محمل های ارتباطات میان فرهنگی نیز اذعان داشت: مهاجران، مبلغان، جهانگردان، بازرگانان، دانشمندان و نظریه پردازان، کاروان های ورزشی، زبان و رسانه های جمعی، از مهمترین اجزای محمل ها و کنشگران ارتباطات میان فرهنگی به شمار می رود؛ رفت و آمد به عنوان مهمترین پارامتر تاثیرگذار، نگاه انسان ها را به یکدیگر تغییر می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین یوسف زاده در ادامه ضمن ارائه تصویری از ارتباطات میان فرهنگی در فرهنگ اسلامی و فرهنگ غیر اسلامی، خاطرنشان کرد: اصل دعوت، عدالت، عزت و تمسک به مشترکات، از اصول حاکم بر اندیشه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی(مدظله العالی) به شمار می رود که حفظ آن در هر گونه تعامل و در هر شرایطی الزامی است.

وی موانع ارتباط میان فرهنگی را از منظر رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: بحران آفرینی مذهبی، دیگری سازی، اسلام هراسی، انگاره سازی رسانه ای، قوم مداری، شبیه سازی فرهنگی (خشونت خاموش)، استثناگرایی امریکایی و مرکزگرایی اروپایی و نیز ارائه تفسیر ناقص از اسلام، از مهمترین موانع ارتباطی میان فرهنگی است.

سخنران این نشست علمی ارائه چهره بی پیرایه از اسلام را نخستین راهکار عبور از موانع ارتباط میان فرهنگی دانست و یادآور شد: اجتناب از درگیری با ادیان دیگر، تقویت نگرش انتقادی و روحیه پرسشگری، گسترش ارتباطات چهره به چهره، رجوع به منابع اصیل دینی و استفاده از همه ظرفیت ها، از عمده راهکارهای عبور از موانع ارتباط میان فرهنگی به شمار می رود.

وی به سیره عملی رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) درباره ارتباطات میان فرهنگی اشاره و خاطرنشان کرد: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی(مدظله العالی) بنیان گذار هفته وحدت بودند که با راه اندازی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، همگرایی نخبگانی جهان اسلام را پیگیری می کنند.

پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی المصطفی با بیان این که رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) فتاوای فقهی وحدت آفرینی دارند، خاطرنشان کرد: از منظر آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی)، هر نوع عملکردی که در وحدت دنیای اسلام خدشه ایجاد نماید، مضموم است.

حجت الاسلام والمسلمین یوسف زاده در پایان خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) با حضور در منازل اقلیت های دینی و در نامه به جوانان غربی، پایه های اندیشه خود را در حوزه ارتباطات میان فرهنگی به روشنی بیان نموده اند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل