مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٣ دی ١٣٩٧      ساعت: ٠٩:٢٦        شماره خبر: ٩٦٣٤٣          پرینت

پژوهشگر برتر جامعة المصطفی تصریح نمود؛

اهمیت ارتباط پژوهشگران با مراکز علمی- پژوهشی داخل و خارج کشور

نیاز است جامعة‌المصطفی زمینه‌های ارتباط هر چه بیشتر پژوهشگران را با دانشگاه و مراکز علمی- پژوهشی داخل و خارج کشور فراهم نماید.

«خانم فطریانی» در گفت‌وگو با مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعة المصطفی، با بیان این که آگاهی کاملی از جنبه‌های پژوهش المصطفی ندارم، خاطرنشان کرد:کار پژوهشی برای دانشجو یا طلبه بسیار مهم است که باید مورد توجه مسئولان و دست‌اندرکاران مراکز مهم و اثرگذاری مانند جامعه‌المصطفی باشد.

وی، در ادامه، ضمن تبیین دغدغه‌های پژوهشی‌اش، محدودیت زبان پژوهشی را از نخستین ضعف‌های پژوهشی المصطفی برشمرد و اذعان داشت: با توجه به هدف عالی و بین‌المللی جامعه‌المصطفی در تبیین معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، نیاز است جامعه‌المصطفی در پژوهش های خود، اعم از تدوین مقاله و پایان‌نامه، استفاده روزافزون‌تری از زبان‌های معروف بین‌المللی داشته باشد.

خانم فطریانی آزادی در تفکر را از نخستین ویژگی‌های پژوهشگری حوزه‌های علوم اسلامی و انسانی دانست و یادآور شد: متأسفانه، در بسیاری از موارد، موضوعات تحقیقی طلاب المصطفی ارتباط چندانی با نیازهای کشورشان ندارد؛ اگر فعالیت تحقیقی طلاب به صورت تطبیقی و مقایسه تفکر ایران و کشور متبوع طلاب باشد، فایده و اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

وی ضعف در ارتباط با مراکز علمی- پژوهشی داخل و خارج کشور را از دغدغه‌های پژوهشگران برشمرد و تصریح کرد: نیاز است جامعة‌المصطفی زمینه‌های ارتباط هر چه بیشتر پژوهشگران را با دانشگاه و مراکز علمی- پژوهشی داخل و خارج کشور فراهم نماید.

خانم فطریانی افزود: برای کاهش فاصله حوزه و دانشگاه، لازم است طلاب آگاهی بیشتری از مشکلات دانشگاه داشته باشند تا بتوانند پاسخ دقیق و علمی‌تری به شبهات مطرح در این فضا بدهند.

وی بر تقویت ارتباط طلاب و پژوهشگران المصطفی با مراکز علمی خارج کشور از طریق نمایندگی المصطفی تأکید نمود و اذعان داشت: این امر سبب می‌شود طلاب قم از وضعیت کنونی کشورشان و جهان علمی معاصر آگاهی بیشتری داشته باشند و پژوهش‌های خود را ناظر به نیازهای سرزمینی پی‌گیری نمایند.

خانم فطریانی، در ادامه، جدیت و روزافزونی تلاش را از مهم‌ترین نیازهای پژوهشی دانست و یادآور شد: تعیین اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت و جدیت در برنامه‌ریزی برای تربیت پژوهشگر در سطح استادان (ارزیاب) و طلاب و به تفصیل کشورها، از نیازهای روز پژوهشی المصطفی به شمار می رود.

وی ضمن تأکید بر گسترش زبان‌های تحقیقی در جامعه‌المصطفی خاطرنشان کرد:پژوهش المصطفی برای تسلط به زبان بین‌المللی، نیازمند برنامه‌ریزی دقیقی است؛ از این رو، باید از اکنون راه را باز و کار را آغاز کند و بکوشد اعتبار خود را در سطح بین‌المللی، به ویژه در دانشگاه‌های معتبر جهان، پیدا و تثبیت نماید.

خانم فطریانی بر گسترش ارتباط المصطفی با مراکز علمی و پژوهشی داخل و خارج کشور از طریق برگزاری سمینار مشترک، شرکت در همایش‌های علمی، ترجمه کتاب و... تأکید نمود و ابراز داشت: ضمن برگزاری برنامه تربیت پژوهشگر به صورت مرحله‌ای، باید در حوزه‌های مختلف مانندمقاله‌نویسی، پایان‌نامه، ترجمه، تدوین کتاب و همچنین گسترش زبان پژوهش، برنامه ویژه‌ای را پی‌گیری نماییم.

وی بر اهمیت جایگاهاستفاده از استادان خوب و دارای تفکر باز، برای راهنمایی پژوهش و تربیت پژوهشگر اشاره نمود و گفت:تشویق و ترغیب طلاب به فعالیت‌های پژوهشیو ارتباط‌دهی آنها با مراکز علمی پژوهشی داخل و خارج کشور و نیز شرکت در فعالیت مشترک میان‌دانشگاهی، تأثیر زیادی در تقویت جایگاه پژوهشی المصطفی خواهد داشت.

خانم فطریانی، در بخشی دیگری از سخنان خود، اخلاص، صداقت، امانت‌داری، مسئولیت‌پذیری، احترام به آثار دیگران و دوری از تکبر را از ویژگی‌های اخلاقی پژوهشگر موفق دانست و یادآور شد: جرئت برای ایده و نظرپردازی و نوآوری در پژوهش،  صبر در تحقیق و ناامید نشدن در برخورد با مشکلات،  تلاش جدی و خستگی‌ناپذیر،  نقدپذیری و همچنینبی‌طرفی و نترسیدن در بیان حقیقت، از دیگر ویژگی‌های پژوهشگر برتر به شمار می‌رود.

پژوهشگر برتر جامعة المصطفی، در پایان، به ویژگی‌های انجمن پژوهشی موفق و برتر اشاره و خاطرنشان کرد: برخورداری از اخلاص،هدف عالی،  مدیریت قوی، عضویت اعضای خوب از نظر سطح علمی، مسئولیت‌پذیری، همکاری و اخلاق‌مداری و نیز برنامه‌ریزی دقیق، از مهم‌ترین ویژگی‌های انجمن علمی و پژوهشی موفق و برتر است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل