مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٣ دی ١٣٩٧      ساعت: ١٤:٢٧        شماره خبر: ٩٦٣٥٤          پرینت

«حجت‌الاسلام والمسلمین ملک‌افضلی» تبیین نمود

ارتقای جایگاه پژوهشی مؤسسه الحکمه در سال جاری

این مؤسسه توانسته است در سال گذشته از رتبه چهاردهم پژوهشی بین مراکز علمی المصطفی، به جایگاه هفتم در سال جاری ارتقا یابد.

 

اشاره

مؤسسه الحکمه، یکی از مؤسسه‌های جامعه‌المصطفی است که برگزاری‌ دوره‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی را برعهده دارد.

بدون توضیحات بیشتر، گفت‌وگو با «حجت‌الاسلام والمسلمین ملک‌افضلی»، رئیس این مؤسسه، تقدیم حضورتان می‌شود:

 

مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی: با تشکر از فرصتی که اختصاص داده‌اید،در ابتدا بفرمایید در دو سال اخیر، چه اقدامات و برنامه‌هایی در حوزه پژوهشی در این مؤسسه انجام شده است؟

حجت‌الاسلام والمسلمین ملک‌افضلی: برنامه‌ها و اقدامات پژوهشی این مؤسسه در چند محور انجام شده است؛ همایش‌ بین‌المللی «حقوق بشر اسلامی و اسلام در اروپا»، یکی از مهم‌ترین  رخدادهای پژوهشی در جامعه‌المصطفی بود که در دو سال اخیر برگزار شد و دست‌آوردهای مناسبی برای جامعه علمی المصطفی داشت. برگزاری سمپوزیوم‌های علمی- پژوهشی در محورهای مختلف با دعوت از پژوهشگران کشورها در مؤسسه الحکمه، از اقدامات صورت‌گرفته بود. از دیگر محورهای فعالیت پژوهشی، پذیرش دوره‌ها و فرصت مطالعاتی  از استادان و پژوهشگران کشورهای دیگر است که استادان و پژوهشگران پس از پایان دوره، یافته‌های علمی و پژوهشی خود را در قالب مقاله یا کتاب علمی و نیز نشست پژوهشی به مؤسسه ارائه کرده‌اند. پذیرش فراگیران از کشورهای مختلف در قالب دوره‌های گروهی پژوهش‌محور، از اقدامات دیگر پژوهشی در این مؤسسه بوده است. تدوین بیش از صد بسته آموزشی علوم عقلی، علوم نقلی، علوم انسانی و تربیتی، عمومی و مطالعات زنان و خانواده با توجه به نیازهای فراگیران به همت استادان و پژوهشگران مؤسسه طراحی و تدوین شده است. دیگر فعالیت این مؤسسه در دو سال اخیر، تألیف و تدوین بیش از هفتاد درس‌نامه بوده که نظر به نیازهای علمی دوره‌ها آماده‌سازی شده و برخی از آنها در شورای تدوین متون و انتشارات المصطفی مجور چاپ گرفته است. راه‌اندازی فصل‌نامه الکترونیکی مطالعات اسلامی، با استفاده از مقالات علمی استادان مؤسسه الحکمه، یکی دیگر از کارهای انجام‌شده به شمار می‌رود که تاکنون دو شماره در سایت مؤسسه الحکمه بارگذاری شده است. انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری در زمینه‌های پژوهشی با دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی خارجی و داخلی، محور دیگر این فعالیت است. برگزاری کارگاه‌های مختلف تدوین پایان‌نامه، مقاله‌نویسی برای طلاب، دانشجویان و استادان المصطفی، از فعالیت‌های کم نظیر این مرکز برشمرده می‌شود.

 

: مؤسسه الحکمه در بخش پژوهشی چه جایگاه و رتبه‌ای بین مراکز علمی المصطفی به دست آورده است؟

: نظر به این که مأموریت اصلی این مؤسسه، آموزشی و نه پژوهشی است و از نظر تعداد اعضای هیئت علمی و مؤلفه‌های درون‌داد، قابل مقایسه با مجتمع‌ها و مؤسسه‌های آموزش المصطفی نیست، این مؤسسه توانسته است در سال گذشته از رتبه چهاردهم پژوهشی بین مراکز علمی المصطفی، به جایگاه هفتم در سال جاری ارتقا یابد که نتیجه پی‌گیری‌های جدی، همت و تلاش استادان و همکاران  مؤسسه بوده است.

 

: راهکارهای حضرت‌عالی در آینده پژوهشی مؤسسه چیست؟

: بر مبنای افق چشم­انداز جامعه‌المصطفی،‌ مؤسسه الحکمه، کارآمدترین قطب علمی آموزش‌های فشرده و فرصت‌های مطالعاتی در حوزه معارف اسلامی و علوم انسانی- اسلامی، در منطقه و جهان اسلام به شمار می‌رود؛ از این رو، در تلاش است برای دست یافتن به این افق والا، اولویت پذیرش دوره‌ها را همچون گذشته براساس نخبه‌گزینی و پذیرش استادان و  دانشجویان پژوهش‌محور در نظر بگیرد و همچنین ارتباط‌گیری بیشتر با دانشگاه‌ها و مراکز علمی داخلی و خارجی و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری در خصوص پژوهش‌های علمی در بخش کوتاه‌مدت، تقویت بخش آموزشی مؤسسه به منظور آموزش استادان و دانشجویان و طلاب المصطفی با محوریت پژوهش، از اولویت‌های آینده این مؤسسه خواهد بود.

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل