مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٢٥ فروردين ١٣٩٨      ساعت: ١١:٤١        شماره خبر: ٩٨٥٢٣          پرینت

آیت‌الله اعرافی در اختتامیه مسابقات قرآنی طلاب حوزه‌های علمیه:

قرآن کریم آفاق معرفتی جهان را دگرگون ساخت

آیت‌الله اعرافی در اختتامیه سومین دوره مسابقات قرآنی طلاب مدارس علوم دینی جهان اسلام، حوزه‌های علمیه را موظف به استخراج مفاهیم و مضامین ارزشمند قرآنی و نشر و گسترش آن در سراسر عالم دانست.

گروه گزارش: آیت‌الله اعرافی در مراسم اختتامیه سومین دوره مسابقات قرآنی طلاب مدارس علوم دینی جهان اسلام، حوزه‌های علمیه را موظف به استخراج مفاهیم و مضامین ارزشمند قرآنی و نشر و گسترش آن در سراسر عالم دانست.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور و رئیس هیئت امنای جامعه‌المصطفی، ضمن تبریک اعیاد ماه شعبان و خیرمقدم به فعالان قرآنی از سراسر ایران  و جهان، از برگزارکنندگان و مشارکت‌کنندگان در این دوره از مسابقات صمیمانه تقدیر و تشکر نمود.

وی برگزاری مسابقات قرآنی را در ماه شعبان و در آستانه ماه مهمانی خدا، فرصتی برای فعال‌تر ساختن ظرفیت‌های عظیم فکری حوزه‌های علمیه در مباحث قرآنی دانست و اظهار داشت: از این مسابقات قرآنی، که شرکت طلاب حوزه‌های علمیه از ایران و سراسر جهان از امتیازات آن به شمار می‌آید، انتظار می‌رود همه ساله در مقایسه با گذشته از نظر محتوایی، مضمونی و معرفتی اهتمام بیشتری صورت گیرد.

آیت‌الله اعرافی ضمن تقدیر از طلاب جوان و آینده‌ساز حوزه‌های علمیه برای مشارکت در این مسابقات، به بیان فرازهایی از بیانات گهربار حضرت علی(ع) درباره قرآن پرداخت و ابراز داشت: فصل قرآن در نهج‌البلاغه بسیار درخشان و پرمحتواست و در نزدیک به پنجاه موضع، امیرمؤمنان(ع) به عنوان نزدیک‌ترین فرد و شاگرد رسول گرامی اسلام(ص)، درباره این معجزه جاوید به سخن می‌پردازند.

وی ادامه داد: سخنان و تصاویر جذاب امام علی(ع) از قرآن و شیوه تبیین آن در نهج‌البلاغه فوق‌العاده عظیم است و امیرمؤمنان(ع) در فرازهایی از خطبه خود، پس از ترسیم تصویری رسا از قران کریم، وظیفه امت اسلام را در برابر قرآن بیان می‌فرمایند.

رئیس هیئت امنای المصطفی، مشکلات و فتنه‌های امروز در جهان اسلام را نتیجه فاصله گرفتن از قرآن کریم دانست و خاطرنشان کرد: هر چه از سعادت و هدایت می‌خواهیم، باید در محضر قرآن فراگیریم و امروز امت اسلام بیش از هر زمان نیازمند بازگشت به آموزه‌های قرآنی است.

وی با تأکید بر لزوم برگزاری پربارتر و اثرگذارتر مسابقات قرآنی حوزوی، اذعان داشت: مسابقات قرآنی در سطح مراکز علمی و حوزوی باید پرچم‌دار نشر معارف و گسترش قرآن کریم در سراسر عالم باشد، زیرا بار اصلی به اهتزاز درآوردن پرچم قرآن در سراسر جهان، بر عهده طلاب علوم دینی است و مسابقات قرآنی حوزه باید راه‌گشای این مسیر باشد.

امام جمعه قم با اشاره به گشوده شدن آفاق عظیم قرآنی در حوزه‌های علمیه پس از انقلاب اسلامی، اظهار داشت: در کنار این دست‌آوردهای عظیم، باید به کاستی‌ها و نیازهای موجود نیز پرداخته شود. مسابقات قرآنی طلاب باید این خلأها را مشخص نماید و رشته‌های مسابقات با توسعه یافتن به سمت قلمروهای محتوایی، همه استادان و بزرگان حوزه را به کمبودها حساس کند.

آیت‌الله اعرافی قرآن کریم را پرچم تمدن اسلامی خواند و ابراز داشت: تمدن اسلامی نص‌محور و نص محوری آن قرآن کریم است. با نزول قرآن، آفاق معرفتی جهان دگرگون شد و بشریت وارد قلمروی نو و تمدنی جدید گردید. امروز نیز باید تلاش شود با اهتمام بیشتر به استخراج و استنباط اندیشه و معارف بلند قرآنی، این اندیشه ناب را به درستی به بشر امروز عرضه نماییم.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور ادامه داد: هم‌اکنون عزیزان قرآنی از ایران و ده‌ها کشور اسلامی در این مسابقات حضور یافته‌اند که موظف به استخراج مفاهیم و مضامین ارزشمند قرآنی و نشر و گسترش آن در سراسر عالم هستند. با این حال، در این مسیر جنود شیطان نیز به دنبال کاستن از فروغ قرآنی هستند. مستشرقان پژوهش‌های وسیعی درباره قرآن کریم انجام داده‌اند که بخش زیادی از آن، پایه‌های اندیشه‌های قرآنی را هدف قرار داده است که باید شناخته و عالمانه پاسخ داده شود.

وی با اشاره به شبهه‌افکنی‌های فراوانی که درباره قرآن کریم صورت می‌پذیرد، ابراز داشت: برخی می‌کوشند قرآن کریم را تجربه بشری پیامبر(ص) معرفی نموده، با طرح این تئوری، استحکام آیات الهی را هدف قرار دهند، در حالی که به دلایل مختلف اثبات می‌نماییم قرآن کریم با تمامی الفاظ و معانی، کلام خداست و هیچ گونه تحریفی در آن صوررت نگرفته است.

آیت‌الله اعرافی، در پایان، پرداختن به همه علوم و مهارت‌های قرآنی - از تجوید و قرائت تا تفسیر و حفظ- را از وظایف مهم حوزه‌های علمیه و مدارس علوم دینی دانست که باید اصل اساسی در نظر گرفته شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل