مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٨      ساعت: ٠٩:٣٥        شماره خبر: ٩٨٦٠٦          پرینت

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی تأکید کرد

انقلاب اسلامی ظرفیت تمدن‌سازی در جهان اسلام را فعال نمود

انقلاب اسلامی ایران در قلب جغرافیای جهان اسلام روی داد که از دیرباز کانون شکل‌گیری تمدن‌های عظیم بشری بوده است.

گروه خبر: رئیس جامعه‌المصطفی در همایش بین‌المللی «بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی»، انقلاب اسلامی ایران را دارای همه شرایط لازم برای خلق تمدن نوین اسلامی دانست.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر علی عباسی در ابتدا، ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران این همایش، که با برنامه‌ریزی و تلاش فراوان، مقدمات برگزاری شایسته آن را در فرصت کوتاه فراهم نمودند و نیز فضلای اهل قلم، که با ارسال بیش از چهارصد عنوان مقاله، دست‌آورد علمی مهمی به جامعه علمی تقدیم نمودند، خاطرنشان ساخت: در قرآن کریم، از سرگذشت جوامع بشری مختلف یاد شده و ماجرای فراز و فرود تمدن‌های آنان بیان گشته است.

وی ادامه داد: یکی از تمدن‌های بزرگ بشری، تمدن اسلامی است که در مقطع مهمی، قرن‌ها پیشران تمدن بشری بود و ما امروز با اتکا به این پیشینه تاریخی، می‌توانیم داعیه­دار خلق تمدن جدید باشیم.

رئیس جامعه‌المصطفی، با اشاره به الزامات و پیش‌نیازهای شکل‌گیری تمدن، اظهار داشت: نخستین شرط برای پدید آمدن جامعه صاحب تمدن، برخورداری از ژئوپلوتیک و سرزمین گسترده و مساعد است که امروز مسلمانان در همه عالم، از این جهت ظرفیت بسیار عظیمی در اختیار دارند.

وی انقلاب اسلامی را نقطه عطف شکل‌گیری تمدن جدید اسلامی دانست و گفت: انقلاب اسلامی ایران در قلب جغرافیای جهان اسلام روی داد که از دیرباز کانون شکل‌گیری تمدن‌های عظیم بشری بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، برخورداری از جمعیت مستعد را پیش‌نیاز دوم هر تمدن جدید برشمرد و خاطرنشان کرد: امروز حدود دومیلیارد مسلمان در اقصی نقاط عالم حضور دارند که با برخورداری از استعدادهای فراوان و ظرفیت‌های درخشان، می‌توانند در خدمت خلق تمدن جدید اسلامی قرار گیرند.

وی یکی از دست‌آوردهای مهم انقلاب اسلامی را ارائه الگوی جدید مدنیت اجتماعی برای اداره جامعه و نظم جهانی دانست و ابراز داشت: در اختیار داشتن الگوی نظم اجتماعی و مدیریت جمعی، یکی از مهم‌ترین ابزار شکل‌گیری هر تمدن به شمار می‌رود و الگوی انقلاب اسلامی، مهم‌ترین توان را برای داشتن داعیه تمدن‌سازی ارائه می‌نماید.

رئیس المصطفی، بهره‌مندی گفتمان انقلاب اسلامی را از نگاه عقلانی و الهی به نظام معرفتی و جهان‌شناسانه، پشتوانه خلق تمدن نوین اسلامی خواند و اذعان داشت: موفقیت در این مسیر، مرهون تلاش، بلندپروازی، همت بالا و عزت‌خواهی است و جوامع انسانی که چنین روحیه‌ای نداشته باشند، از خلق تمدن محروم خواهند بود. انقلاب اسلامی این روحیه و ظرفیت‌ها را در جهان اسلام بیدار نمود و به همین دلیل، داعیه خلق تمدن نوین، برازنده انقلاب اسلامی است.

وی با تأکید بر این که اندیشه و فکر، همواره فراتر از مرزهای جغرافیایی حرکت می‌نماید، خاطرنشان ساخت: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، نقطه آغاز این حرکت بزرگ فکری در جهان اسلام بود و امتداد معرفتی آن امروز در سراسر عالم پدیدار گشته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی با تأکید بر دست‌آوردهای شایان توجه جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته، یادآور شد: شناسایی و معرفی همه این دست‌آوردهای عظیم و قابل عرضه، در کنار یافتن کاستی‌ها، نیازمند فعالیت علمی و پژوهشی گسترده و منسجمی است که اهتمام به آن برای موفقیت در گام دوم انقلاب ضروری به نظر می‌رسد و این همایش نیز همین هدف را دنبال می‌نماید.

وی دست‌آوردهای عظیم علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی را در چهل سال گذشته یادآور دست‌آوردهای تاریخ تمدن اسلام دانست و گفت: هم‌اکنون، که در گام‌های نخستین خلق تمدن اسلامی هستیم، علم دینی یکی از مهم‌ترین ضرورت‌ها برای استمرار این حرکت به شمار می‌رود و لازم است به آن اهتمام نماییم؛ علم دینی، به معنای انکار دست‌آوردها و تجارب بشری نیست، بلکه از محصول همه تجربیات بشری بهره می‌گیرد. مجتمع آموزش عالی علوم انسانی یکی از مراکزی است که رسالت ارائه الگوی تولید علم دینی به عنوان یکی از پیش‌نیازهای مهم تولید تمدن تازه اسلامی را بر عهده دارد.

رئیس جامعه‌المصطفی گسترش دست‌آوردهای فکری و معرفتی انقلاب اسلامی را فراتر از مرزهای جغرافیایی، مستلزم ارائه الگوی تازه‌ای در عرصه علوم دینی خواند و خاطرنشان ساخت: امروز در سراسر عالم دل‌های مستعدی وجود دارد که پذیرای این پیام الهی و انسانی است و مراکز علمی و حوزوی در سراسر عالم، وظیفه انتقال این پیام را برعهده دارند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل