ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩٨      ساعت: ١٤:١٦        شماره خبر: ٩٨٨٢٧          پرینت

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی:

نگه‌د‌‌‌اری از آثار تاریخی تنها به ابنیه منحصر نشود/ گردشگری اسلامی و حلال توسعه یابد

«حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم» با اشاره بر غنای بالای فقه مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، گفت:‌ مسلمانان و جوامع اسلامی ظرفیت‌های بالایی در حوزه گردشگری حلال دارند و توجه دولت‌ها به این ظرفیت ضروری و حیاتی است. روش شناخت تاریخ بر محور توحید و براساس آیات قرآن، مشاهدات عینی است.

«حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم» با اشاره بر غنای بالای فقه مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، گفت:‌ مسلمانان و جوامع اسلامی ظرفیت‌های بالایی در حوزه گردشگری حلال دارند و توجه دولت‌ها، به این ظرفیت ضروری و حیاتی است. روش شناخت تاریخ، بر محور توحید و براساس آیات قرآن، مشاهدات عینی است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، صبح امروز در همایش بین‌المللی «فقه گردشگری»، که در تالار وحدت تبریز برگزار شد، در خصوص اهمیت پرداخت نخبگان حوزوی و دانشگاهی به موضوع فقه مضاف، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین عوامل شکوفایی تمدن اسلام، سیر و سفرهایی بود که به ‌خاطر فراگیری دانش صورت می‌گرفت. این موضوع حتی در خصوص کشورهای غیراسلامی رایج بود و نقش تأثیرگذاری داشت.

وی افزود: در زمانی که اروپا گرفتار جمود علمی و عقلی شده بود، مسلمانان به سوی ترویج علم، پژوهش و نهضت ترجمه گام نهادند و خلأ علمی موجود در جهان را پر کردند و تمدن درخشان اسلامی را ایجاد نمودند و به دنیا عرضه داشتند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌ شرقی عنوان کرد: برخلاف بسیاری کشورها، که با ایجاد دیوار و دروازه مانع سیر و سفر می‌شدند، اسلام مسلمانان را تشویق به سفر و عبرت گرفتن از عاقبت فرمان‌روایان طغیانگر می‌نمود. اگر مسلمانان نگاهی به گذشته خود داشته باشند، خواهند فهمید که با سفر و گردش در جهان، می‌توانند دست‌آوردهای علمی و فرهنگی خود را تقدیم مردم جهان کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم با اشاره بر غنای بالای فقه شیعه، بیان داشت:‌ مسلمانان و جوامع اسلامی ظرفیت‌های بالایی در حوزه گردشگری حلال دارند و توجه دولت‌ها به این ظرفیت، ضروری و حیاتی است. روش شناخت تاریخ بر محور توحید و براساس آیات قرآن، مشاهدات عینی است.

وی با بیان این که حج بزرگ‌ترین انگیزه جهان‌گردی و سفر در دنیای اسلام است که هیچ نمونه دیگری ندارد، گفت: ملت‌های مسلمان پیشینه تاریخی ارزشمندی دارند که زمینه جذب گردشگر را فراهم می‌کند، ولی تنها نباید به این پیشینه بسنده کرد. اگر ملت‌ها و دولت‌های اسلامی از زمینه و بستر موجود بهره نبرند، همین هم از بین خواهد رفت.

امام جمعه تبریز ضمن تأکید بر ضرورت حفظ و توجه به آثاری تاریخی، خاطرنشان کرد: نگه‌داری آثار تاریخی تنها به ابنیه منحصر نشود و نگه‌داری آثاری مثل کتب تاریخی نیز اهمیت زیادی دارد. باید در زمینه معرفی آثار تاریخی با استفاده از رسانه نیز توجه لازم صورت گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم با بیان این که در حج فرصت‌های فراوانی برای تبادل نظر و انتشار فرهنگ مسلمانان در اختیار آنان قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: سومین صنعت پردرآمد جهان پس از نفت و خودروسازی، گردشگری است؛ برخی کشورهای اسلامی همچون مالزی فعالیت‌های خوبی در این زمینه دارند و درآمد خوبی از آن به دست می‌آورند که یکی از راه‌های بسیار مهم برای برون‌رفت از بن‌بست‌های اقتصادی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به آثار رسیده به دبیرخانه این همایش، بیان داشت: متولیان سازمان گردشگری به تعیین خط و مشی اجرایی با استفاده از تحقیقات این همایش پرداخته، از آن برای برنامه‌ریزی در زمینه گردشگری اسلامی و حلال استفاده شود.

رئیس شورای حوزه علمیه آذربایجان‌شرقی با تأکید بر این که باید بهره کافی از گردشگری ببریم، در خصوص این همایش گفت: همایش «فقه گردشگری» ضمن پرداختن به موضوعی که برای جوامع ایران و اسلام بسیار جدید و ضروری است، به موضوعی پرداخته است که تاکنون پژوهشی درباره آن صورت نگرفته بود و از این بابت، همایشی نو و بی‌بدیل است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل