مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: جمعه ٦ ارديبهشت ١٣٩٨      ساعت: ١٦:٥٥        شماره خبر: ٩٨٩١٤          پرینت

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی در تبریز:

دست‌آوردهای همایش «فقه گردشگری» علمی و اجرایی شود

«حجت‌الاسلام والمسلمین خالق‌پور» تبدیل دست‌آوردهای این همایش را به برنامه علمی و اجرایی، با همکاری نهادهای مختلف ضروری دانست و گفت: گردشگری به ویژه در نوع اسلامی‌اش، نباید تنها به درآمدزایی، بهره‌وری و هدف اقتصادی منحصر شود.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین مجید خالق‌پور»، در اختتامیه نخستین همایش بین‌المللی «فقه گردشگری»، که در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد، گفت: با توجه به این که این همایش برای نخستین بار در این موضوع، آن هم در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود، لازم است برای ادامه آن و استفاده از دست‌آوردهای علمی و پژوهشی، برنامه‌ریزی دقیق و کافی صورت پذیرد.

وی افزود: جامعه‌المصطفی با ظرفیت بزرگی که در جهات مختلف و گسترده مانند بحث گردشگری دارد، برای استفاده از آثار این همایش به صورت جدی ورود خواهد کرد. توجه به نتایج علم فقه گردشگری و تبدیل این موضوع به رشته تحصیلی در مراکز جامعه‌المصطفی، در دستور کار قرار می‌گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین خالق‌پور تبدیل دست‌آوردهای این همایش را به برنامه علمی و اجرایی، با همکاری نهادهای مختلف ضروری دانست و افزود: باید از دست‌اندرکاران برگزاری این همایش بزرگ بین‌المللی و نهادهایی که همکاری مؤثری داشتند و از توجهات نماینده ولی فقیه و استانداری آذربایجان‌ شرقی تشکر نمایم.

وی معنای گردشگری را مورد اشاره قرار داد و افزود: گردشگری در معنای کلی، یعنی ترک محل کار و زندگی خود با اهداف گوناگون که این هدف‌ها سبب می‌شود انواع گردشگری پدید آید. گاهی گردش و مسافرت به قصد زیارت، گاهی به قصد درمان، گاهی به منظور کسب علم، تجارت و اقتصادی و... صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ خالق‌پور با تأکید بر این که اسلام برای انواع گردشگری سخن و برنامه دارد و راهکار تعیین کرده است، بیان داشت: گردشگری، به ویژه در نوع اسلامی‌اش، نباید تنها به درآمدزایی، بهره‌وری و هدف اقتصادی منحصر شود. البته آورده اقتصادی لازم و ضروری است و توجه به آن نیز ضرورت دارد، ولی در گردشگری اسلامی نباید اصل اساسی و اولویت برشمرده شود.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی با اشاره به این که در گردشگری باید اهدافی فراتر از درآمدزایی مورد نظر قرار گیرد، عنوان کرد: با گردشگری و سیاحت در زمین، باید قلب‌ها آرام گیرد و انسان با حقایق هستی آشنا و در نهایت به تعقل و تفکر ختم شود.

حجت‌الاسلام والمسملین‌ خالق‌پور اضافه کرد: گردشگری فرصتی مناسبی فراهم می‌سازد تا از تعلقات و وابستگی‌ به دنیا رها شد. باید به این اتفاق توجه داشت و به ‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که عقل و توجه گردشگر به اهدافی خاص و الهی برانگیخته شود.

وی اظهار داشت:از نظر اسلام، گردشگر باید پس از سفر و سیاحت، گام‌های زیادی به حقیقت و درک آن نزدیک شود، ولی می‌بینیم گردشگری در دنیا به وسیله شیطان و انسان‌هایی در قالب انسان مدیریت می‌شود که بیشتر سفرها انسان را به سمت لهو و لعب و پوچی می‌کشاند؛ این مدیریت و برنامه‌ریزی آن قدر قوی عمل می‌کند که حتی در مراکز تاریخی به عکس تاریخی، بازدید، صرف دیدن و ایجاد خاطره معمولی بسنده می‌شود، در حالی که به فرموده‌ قرآن، باید از مراکز تاریخی و پیشینیان عبرت و درس گرفت.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی، در پایان، گفت: اگر در گردشگری به فهمی مشترک دست یابیم و بر این موضوع متمرکز شویم که علاوه بر آورده‌های اقتصادی و منافع مالی، باید به فکر ابزارها و راهکارهایی برای بیدار کردن فطرت و آگاه‌سازی گردشگر باشیم، هدف گردشگری اسلام محقق شده است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل