ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ١٥ ارديبهشت ١٣٩٨      ساعت: ١٠:٣٧        شماره خبر: ٩٩٠٨٥          پرینت

بازدید «حجت‌الاسلام والمسلمین خالق‌پور» از جامعة‌المصطفی- واحد اصفهان

جانشین ریاست جامعةالمصطفی ضمن بازدید از جامعةالمصطفی- واحداصفهان، در جلسه شورای نمایندگی متشکل از معاونان، مدیران گروه‌های علمی- تربیتی و نیز دبیران گروه‌ها حضور یافت.

   

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ خالق‌پور»، جانشین ریاست جامعة‌المصطفی در سفره یک‌روزه به جامعة‌المصطفی- واحد اصفهان، در دیدار با طلاب، استادان و کارکنان این نمایندگی، ضمن تقدیر از تلاش و مجاهدت خستگی‌ناپذیر المصطفائیان، بر نقش محوری جامعةالمصطفی در پیشبرد اهداف الهی تأکید نمود و یادآور شد: ارائه محتواهای علوم انسانی براساس معارف اسلامی، از هدف‌گذاری‌های ارزشمند این مجموعه به شمار می‌رود.

 وی با بیان این که معارف اسلامی با ارتقای سطوح معرفتی انسان‌ها، با زیبایی‌‌بخشی الهی، آبادانی بیش از پیش جامعه بشری را به ارمغان می‌آورد، خاطرنشان کرد: طلاب علوم دینی همواره باید تلاش نمایند وجود خود را از محدودیت‌های زمانی رهایی داده، با بسط وجودی به عنوان موهبتی الهی، در دیگر انسان‌ها تأثیرات شگرفی ایجاد و جامعه آرمانی را ترسیم کنند.

جانشین ریاست جامعة‌المصطفی با اشاره به این که المصطفائیان، فعال و پرکار، در عرصه‌های علمی حضوری پررنگ داشته، اسباب درخشش معارف اسلامی را در حوزه علمی جهان پی می‌گیرند، خاطرنشان کرد: امروز المصطفائیان در سطوح مختلف علمی، اجتماعی، فرهنگی، مدیریتی و... نقش‌آفرینی جدی در متن مردم و جوامع بشری دارند.

وی بر لزوم تهذیب نفس و طهارت باطنی تأکید نمود و با بیان این که در حوزه تربیت، تزکیه نفس بر تربیت دیگری اولویت دارد،  یادآور شد: طلاب و دانش‌پژوهان در کنار کسب معارف و مبانی دینی، همواره باید به مقوله‌های تربیتی مانند تهذیب نفس بیش از پیش اهتمام داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ خالق‌پور با بیان این که لوازم توجه به شئون طلبگی، در متن برنامه‌های آموزشی جامعةالمصطفی دیده شده است، خاطرنشان کرد: خروجی‌های جامعةالمصطفی باید معارف ناب و زلال مبانی اسلامی را ناظر به ارتقای سطح معرفتی جوامع انسانی و تمهیدی بر ظهور  بقیة‌الله‌الاعظم(عج) قرار دهند.

جانشین ریاست جامعةالمصطفی، ضمن تأکید بر اهمیت توجه به سه مؤلفه علم، حکمت و ولایتمداری، خاطرنشان کرد: طلاب علاوه بر عالم بودن در علوم دینی، با سبقت‌گیری در کسب رضایت الهی، باید حکیمی ولایت‌محور باشند.

وی ضمن تبیین آیه 269 سوره بقره، به حدیثی از امام صادق(ع) اشاره نمود و یادآور شد: مراد از حکمت در این آیه شریفه، اطاعت خداوند و معرفت و شناختن امام(ع) است؛ حکمت، روشنی و چراغ معرفت و سبب پرهیزکاری است و خداوند نعمتی بزرگ‌تر، بهتر و بالاتر از نعمت حکمت به بندگانش عطا نفرموده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ خالق‌پور معرفت، شناخت، آگاهی و رسیدن به حقایق را از نظر گفتار و عمل، حکمت دانست و یادآور شد: حکمت، مجموعه معارفى است که انسان را به حقیقت رهنمون مى‌سازد، به گونه‌ای که هیچ شک و ابهامى در انسان راه نداشته باشد.

جانشین ریاست جامعة‌المصطفی ضمن اشاره به تفاوت‌های حکمت عملی و حکمت نظری، با بیان این که برای دست‌یابی به حکمت عملی، علاوه بر آشنایی با مبانی حکمت علمی، باید منازل سیر و سلوک را پیمود، تصریح کرد: چیرگی بر نفس بسیار سخت است که به خودسازی، تسلط بر خویشتن و مجاهده در این راه نیاز دارد.

وی، در ادامه، به تفاوت‌های انسان حکیم و علیم اشاره نمود و با بیان این که با تمام فضیلتی که علم دارد، حکمت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، اظهار داشت: حکمت کشف حقیقت و جوهره مطلب است؛ با توجه به لاینفع بودن برخی از علوم، علم در مواردی می‌تواند انسان را به گمراهی بکشاند.

سخنران این نشست به تفاوت‌های برخورد حکیمانه و نگاه عالمانه در موضوعات اشاره نمود و ابراز داشت: علم در عین ارزشمندی ذاتی، می‌تواند به حجاب اکبر تبدیل گردد، در حالی که انسان‌های حکیم هیچ گاه راه را گم نمی‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ خالق‌پور، در پایان سخنان خود، با تأکید بر این که جامعة‌المصطفی ‌می‌تواند دیپلماسی عمومی را بهتر و موفق‌تر به سامان برساند، خاطرنشان کرد: اهمیت عملیاتی‌سازی دیپلماسی علمی و دایره تأثیرگذاری آن در عرصه‌های بین‌المللی، ظرفیتی ارزشمند به شمار می‌رود و نیازمند توجه بیش از پیش مسئولان به جامعةالمصطفی است.

*ملاقات حضوری با استادان جامعه‌المصطفی- واحد اصفهان و گوش‌ فرادادن به سخنان آنان و نیز دیدار با طلاب، به صورت انفرادی و گروهی، از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

شایان ذکر است حضور در شورای جامعه‌المصطفی- واحد اصفهان، با حضور معاونان، مدیران گروه‌های علمی- تربیتی و نیز دبیران تربیتی، از دیگر برنامه‌های جانشین ریاست المصطفی در بازدید از جامعه‌المصطفی- واحد اصفهان بود.

همچنین وی با حضور در صبح معنوی، در جمع استادان، کارکنان و طلاب مجتمع آموزش عالی اصفهان سخنرانی کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین خالق‌پور با استناد به آیات قرآن مجید، این کتاب را که هیچ شکی در آن نیست، هدایتگر متقین دانست و افزود: از قرآن یاد می‌گیریم کسی که عنوان هدایتگری را گرفت، باید از هر شک و شبهه‌ای به دور باشد و در زندگی‌اش علامت سؤالی وجود نداشته باشد تا مردم به وی اعتماد نمایند.

خاطرنشان می‌شود در این سفر، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ خالق‌پور در جلسه اخلاق طلاب جامعه‌المصطفی- واحد اصفهان حضور یافت.

وی با استناد به آیات و روایات، طلاب را به تلاش، کوشش و جدیت در تحصیل علم فراخواند.

پس از آن نیز جانشین ریاست جامعه‌المصطفی به پرسش‌های کتبی و شفاهی طلاب پاسخ داد.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین خالق‌پور در اجلاسیه اساتید جامعه‌المصطفی- واحد اصفهان، که با حضور  رئیس جامعه‌المصطفی- واحد اصفهان، معاونان، مدیران گروه­های علمی- تربیتی، اعضای هیئت علمی و  استادان مجتمع آموزش عالی اصفهان برگزار گردید. حضور یافت.

در پایان اجلاسیه نیز از استادان حاضر در اجلاس تجلیل به عمل آمد.

 

 

 

 

    


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل