ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٨      ساعت: ٠٨:٤١        شماره خبر: ٩٩١٤٥          پرینت

«حضرت آیت‌الله سبحانی»:

نابسامانی فضای مجازی برای کشور اسلامی به بلا مبدل شده است

«حضرت آیت‌الله سبحانی» با اشاره به جایگاه دانشمندان و فقهای ایرانی پس از اسلام بیان کرد: این سخن ما از بهر نژادپرستی نیست، بلکه ایرانیان از زمانی که ایمان ‌آورده‌‌اند، همواره خادم اسلام بوده‌اند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حضرت آیت‌الله سبحانی» در نخستین جلسه درس تفسیر ماه مبارک رمضان در مجتمع آموزش عالی فقه، با ذکر حدیثی از پیامبر اکرم(ص) بیان کرد: پیامبر اکرم(ص) گناه نکردن را مهم‌ترین، بهترین و بافضیلت ترین عمل خیر در ماه رمضان دانستند.

معظم‌له، در ادامه درس  تفسیر سال گذشته، با تفسیر آیاتی از سوره توبه گفت:‌ قرآن کریم بیان می‌کند هنگامی که به شما امر به سوی جهاد می‌شود، به زمین چسبیدید؛ داستان این موضوع آن است که پیامبر اکرم(س) در زمان جهاد مردم را از مقصد خبردار نمی‌کرد و در اواخر مسیر، هدف مشخص می‌شد، ولی زمانی که می‌خواستند به سمت تبوک بروند، این حرکت را اعلام کردند.

استاد درس خارج حوزه بیان کرد:‌در آن زمان، مردم باید چیدن محصول و تجارت خود را تعطیل می‌کردند و در آن هوای گرم، به جهاد می‌رفتند و برخی به این موضوع علاقه نداشتند و خداوند نیز چنین بحثی را مطرح کرد و افزود که آیا شما دنیا را به آخرت ترجیح می‌دهید؟! و سپس بیان می‌کند که رضایت رها کردن آخرت برای دست‌یابی به دنیا خوب نیست.

حضرت آیت‌الله سبحانی ادامه داد: پس از بیان این مطالب، مؤمنان به سوی تبوک حرکت کردند، ولی منافقان در آن جا ماندند و کوشیدند ذهن مردم و فضا را خراب کنند؛ منافقان بیان نمودند که چرا پیامبر حضرت علی(ع) را با خود نبردند؟ حضور امام(ع) در مدینه، با هدف جلوگیری از کودتای منافقان بود.

معظم‌له اظهار کرد: منافقان شایعه ساختند که روابط امام علی(ع) و پیامبر(ص) تیره شده است؛ امروز نیز شایعات در فضای مجازی وجود دارد که متأسفانه، برای کشور اسلامی ما به بلا مبدل شده است؛ می‌خواهند شایعات، عزم، نیت و علاقه ما را به جمهوری اسلامی کم کند؛ این مسئله سلاحی قدیمی است و در زمان پیامبر(ص) نیز چنین بود.

معظم‌له یادآور شدند: پیامبر اکرم(ص) در پاسخ به این مسئله فرمودند که شما (امام علی(ع)) نسبت به من، همچون هارون به موسی(ع) هستید؛ این پاسخ بسیار مهمی به شایعه‌سازان و منافقان بود؛ در این جا پیامبر اکرم(ص) بیان کردند که تمام مناصب ایشان متعلق به امام علی(ع) نیز هست. این امر را عموم‌المنزله می‌نامند؛ در تمام احادیث پیامبر(ص) چنین مدالی به هیچ کدام از صحابه داده نشده است.

حضرت آیت‌الله سبحانی اظهار داشت: این حدیث را افرادی مانند «سعد‌بن ابی‌وقاص» نیز نقل کرده‌اند؛ پس از شهادت امام علی(ع)، معاویه به سعد گفت که چرا از علی(ع) بد نمی‌گویی؟ وی در پاسخ به معاویه چنین حدیثی را نقل کرد و گفت که هیچ گاه نمی‌تواند به امام علی(ع) نسبت بد بدهد.

معظم‌له افزود: روزی در کنار قبر پیامبر اکرم(ص) بودم و سخنی شنیدم که بوسیدن قبر پیامبر(ص) مفید نیست، ولی پاسخ دادم که نفس یوسف(ع) از دور اثرگذار بود و آن پیراهن شفاگر شد؛ کسانی که دارای مراتب عالی هستند، در عالم مؤثر هستند و تأثیراتی ایجاد می‌کنند.

استاد درس خارج حوزه افزود: ضریح و آهن، کاره‌ای نیست، ولی تماس از این ضریح حاصل می‌شود و اراده پیامبر اکرم(ص) در این کار مؤثر است؛ پیامبر اکرم(ص) با آب دهان خویش چشم امام علی(ع) را شفا می‌دادند؛ حضرت عیسی(ع) نیز چنین کاری می‌کردند و این قدرت و ولایت را خداوند به بندگان برگزیده عطا نموده است.

حضرت آیت‌الله سبحانی،‌در ادامه، با ذکر حدیثی در خصوص نقش ایرانیان در حمایت از دین خداوند، که پیامبر(ص) بیان کرده‌اند، خاطرنشان ساخت: افتخار ما ایرانیان این است که مصداق این آیه هستیم، به شرطی که در این مسیر باشیم، یعنی در خدمت رسول خدا(ص) باشیم؛ ایرانیان طبق این حدیث می‌گوید که «قوم سلمان»... . از زمانی که ایرانیان اسلام آورده‌اند، تاکنون در خدمت اسلام هستند؛ بیشتر محدثان، فقهای بزرگ و...، ایرانی هستند؛ افتخار این است که ایرانی‌ها توانسته‌اند به اسلام خدمت کند.

معظم‌له یادآور شد: ما به دنبال نژادپرستی نیستیم، بلکه ما نوکر اسلامیم و خداوند نیز اعتباری به ایرانیان داده است و ایرانیان فقیه و متکلم و... شدند و در خدمت اسلام هستند؛ افتخار اصلی ایرانیان، عمل به اسلام است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل