ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٢١ ارديبهشت ١٣٩٨      ساعت: ٠٩:١٢        شماره خبر: ٩٩٢٣٧          پرینت

عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی در دیدار طلاب با رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی):

هفت پیشنهاد برای سامان‌د‌هی فضای مجازی

طبیعی است که هیچ فرهیخته‌ای به دنبال ایجاد مانع برای استفاده مردم از فناوری‌‌های ارتباطی جدید نباشد، ولی حوزه انقلابی به‌ عنوان یکی از مردمی‌ترین نهادهای جامعه اسلامی، نمی‌تواند در قبال افول ارزش‌ها، فروپاشی نظام خانواده و عوامل تحلیل برنده انقلاب و تضعیف‌کننده آن بی‌اعتنا باشد...

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، «حجت‌الاسلام حسن یوسف‌زاده»، دکترای ارتباطات و عضو هیئت علمی جامعه‌المصطفی و فعال عرصه رسانه، در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) به ایراد سخن پرداخت که متن این سخنان بدین شرح است:

 

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

إِنَّ‌اللَّهَ لَايُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ

سخن من درباره فضای مجازی است، یعنی به‌روزترین فناوری ارتباطی برای مدیریت سبک زندگی در عرصه جهانی و یکی از مهم‌ترین مسائل روز و دغدغه خانواده‌‌های ایرانی و البته حوزه‌‌های علمیه.

فضای مجازی چاقوی دولبه است: فرصت‌هایی دارد و تهدیدهایی.

فضای مجازی چون اندیشه، ذهن و فرهنگِ جامعه را از درون هدف می‌گیرد، پیچیده‌تر و اثرگذارتر است. طبیعی است که برای به انحراف کشاندن جوامع ناهمسو با جریان استکبار، ارزش‌‌ها و ریشه‌‌های فرهنگی و نگرش‌‌های افراد آن جامعه مورد هدف قرار می‌گیرد.

 این ویژگی نه به شکل خاموش، که کاملاً آشکار در فضای مجازی مشهود است.

بازی در زمینی که دیگران براساس منطق خود طراحی کرده‌اند و فرماندهی آن را برعهده دارند، براساس قواعد آنها انجام می‌شود و بی‌اعتنایی به مخاطرات ناشی از آن ممکن است پی‌آمدهای جبران ناپذیری به ‌دنبال داشته باشد و لذا فرمود: «وَلَا تَرْكَنُوا إِلَى الَّذِينَ ظَلَمُوا»

عجیب است که هشدارهای مکرر حضرت‌عالی، تذکرات مراجع معظم تقلید و فریادهای برخی دیگر از کارشناسان فضای مجازی و رسانه‌ای، حساسیت لازم را در مسئولان مربوط برنینگیخته است؟

چرا انگیزه کافی برای راه‌اندازی زیرساخت‌‌های شبکه ملی اطلاعات و حمایت کافی از شبکه‌‌های داخلی وجود ندارد؟

به‌ نظر می‌رسد شورای عالی فضای مجازی احتمالاً به دلیل واگرایی در گرایش‌‌‌های سیاسی یا به دلیل تلقی مختلف از ضرورت‌‌های راهبردی درباره فضای مجازی، از ظرفیت‌‌های خود به اندازه کافی استفاده نکرده است. البته این تنها مربوط به فضای مجازی نیست؛ به‌ طور کلی، فرهنگ عمومی همواره قربانی اختلاف سلیقه‌‌ها گشته است.

تنها به ‌عنوان یک نمونه اشاره می‌کنم که ناهماهنگی و ناهمدلی در اجرای قوانین، چیزی به نام فیلترینگ را در این کشور به ارمغان آورد که امروزه استفاده از آن، که محدود به شبکه‌های مجازی هم نمی‌شود؛ به امری بهنجار تبدیل شده و به شکل خاموش در حال زدودن حساسیت‌‌‌های ارزشی، ایجاد گسست نسلی و نابود کردن بنیان خانواده و دژهای فرهنگی ماست.

 فضای مجازی به ‌شکل کنونی و مدیریت‌نشده، ارزش‌‌های دینی، فرهنگی و انقلابی ما را تهدید می‌کند و نگرانی‌‌های جدی مردم را سبب شده است؟

طبیعی است که هیچ فرهیخته‌ای به دنبال ایجاد مانع برای استفاده مردم از فناوری‌‌های ارتباطی جدید نباشد، لکن حوزه انقلابی به ‌عنوان یکی از مردمی‌ترین نهادهای جامعه اسلامی نمی‌تواند در قبال افول ارزش‌ها، فروپاشی نظام خانواده و عوامل تحلیل برنده انقلاب و تضعیف‌کننده آن بی‌اعتنا باشد و البته مسئولیت سنگینی نیز در این خصوص بر عهده دارد.

در سال‌‌های اخیر، گام‌‌های مثبت و تدابیر مقدماتی درخور برای استفاده بهینه از ظرفیت‌‌های مثبت فضای مجازی از قبیل ایجاد شورای فضای مجازی حوزه‌های برادران، تشکیل کارگروه بین نهادی رسانه و فضای مجازی، اهتمام به توسعه آموزش‌های سواد رسانه‌ای، تدوین سرفصل‌ها آموزشی مرتبط با فضای مجازی و برخی حمایت‌ها از فعالان و مبلغان فضای مجازی در حوزه علمیه برداشته شده است، لکن هنوز با انتظارات فاصله دارد و نیازمند اهتمام بیشتر است.

بنابراین، تدابیری چندگانه به شرح ذیل پیشنهاد می‌شود:

بررسی، آسیب‌‌شناسی و سیاست‌گذاری درباره فضای مجازی، نیازمند قرارگاه ویژه و مستقل است.

راه‌اندازی زیرساخت‌های ‌شبکه ملی اطلاعات و استقرار «ابرداده‌‌ها» در کشور و همچنین ایجاد نهادی ملی برای تولید سامانه‌‌های شبکه‌پایه، ضرورتی انکارناپذیر است.

نظریه‌پردازی حوزه‌های علمیه درباره استفاده از فناوری‌‌های جدید در ابعاد فقهی، اخلاقی و فلسفی با الهام از قواعد فقهی تمدن‌ساز و جامعه‌پرداز لازم است. در واقع نسبت دین و فضای مجازی باید در دستور کار جدی حوزه علمیه قرار گیرد.

در سال‌‌های اخیر، گام‌‌های مثبت و تدابیر مقدماتی در خور برای استفاده بهینه از ظرفیت‌‌های مثبت فضای مجازی از قبیل ایجاد شورای فضای مجازی حوزه‌های برادران، تشکیل کارگروه بین نهادی رسانه و فضای مجازی، اهتمام به گسترش آموزش‌های سواد رسانه‌ای، تدوین سرفصل‌ها آموزشی مرتبط با فضای مجازی و برخی حمایت‌ها از فعالان و مبلغان فضای مجازی در حوزه علمیه برداشته شده است، لکن هنوز با انتظارات فاصله دارد و نیازمند اهتمام بیشتر است.

از جریان‌‌ها و گروه‌‌‌های انقلابی و افرادی که به شکل آتش به اختیار در فضای مجازی فعالیت می‌کنند و حقیقتاً افسران جنگ نرم هستند، باید حمایت‌‌های لازم صورت گیرد.

تبلیغ در فضای مجازی باید به ‌عنوان رویکرد جدید تبلیغی، جایگاه خود را پیدا کند و مورد حمایت نظام‌مندِ سازمان‌‌های تبلیغی قرار گیرد. اگر چه در خصوص حضور در شبکه‌‌های اجتماعی خارجی هنوز نوعی سردرگمی وجود دارد.

تشکیل شورای فضای مجازی فراگیر در حوزه، که بتواند درباره همه حوزه‌‌های خواهران و برادران سیاست‌گذاری کند، پیشنهاد می‌شود.

تا این که گام دوم انقلاب را با فضای مجازی پاک، ایمن، ارزان و مناسب جامعه اسلامی آغاز کنیم و ادامه دهیم.

حوزه علمیه، به‌ ویژه طلاب جوان و استادان سواد رسانه‌ای آمادگی کامل خود را برای هر گونه همکاری اعلام می‌دارد.

حسن یوسف‌زاده


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل