مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٨      ساعت: ١٠:١٩        شماره خبر: ٩٩٥٣٥          پرینت

به همت جامعةالمصطفی برگزار شد

جشنواره غذا با طعم «وحدت میان مسلمانان جهان» در مشهد

معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعة‌المصطفی گفت: تلاش کردیم در این نمایشگاه، با نشان دادن آداب و رسوم ملل مختلف، وحدت امت اسلامی را به‌نمایش بگذاریم.

به ‌گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، در نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد در حال برگزاری است و فعالان قرآنی بسیاری در آن به ‌ارائه پژوهش‌های قرآنی خود می‌پردازند.

در این نمایشگاه، ارائه برنامه‌های داخلی بر عهده فعالان و مؤسسه‌های قرآنی مشهد و ارائه فعالیت‌ها و دست‌آوردهای انقلاب اسلامی در حوزه تبلیغ بین‌الملل در نمایشگاه بین‌المللی قرآن مشهد بر عهده جامعه‌المصطفی- واحد مشهد است.

در این نمایشگاه، به استفاده از روش‌های جدید تبلیغی و استفاده از غرفه‌های تخصصی مختلف در حوزه تبلیغ و توجه ویژه در مبادلات فرهنگی اقوام و کشورهای مختلف اسلامی، شده است.

زمانی که وارد نمایشگاه می‌شوید، با توجه به وسعت آن قطعاً در انتخاب سالن‌ها و غرفه‌ها با مشکل روبه‌رو می‌شوید، ولی از مزیت‌های چهاردهمین دوره نمایشگاه، تفکیک غرفه‌های بین‌الملل از فعالان قرآنی داخلی است و سالن مجزایی برای آنها تدارک دیده‌اند.

 

بیست کشور با پنجاه وع غذا در سفره افطار ملل

برخی از مردم تصمیم گرفته بودند پیش از افطار وارد فضای نمایشگاه شوند و تا افطار در غرفه‌ها گشت‌وگذار کنند و پس از فرارسیدن لحظات روحانی اذان مغرب، افطار را در کنار کانون گرم خانواده و فضای باز نمایشگاه صرف نمایند که این روزها هوایی کاملاً بهاری دارد.

با این حال، امشب نمایشگاه حال و هوای دیگری علاوه بر مباحث قرآنی شب‌های گذشته دارد، زیرا بیست کشور جهان با پنجاه نوع غذا در نمایشگاه حضور یافته‌اند تا با برگزاری جشنواره غذا با عنوان «سفره افطار ملل»، بتوانند فرهنگ مردم مسلمان کشور خود را در ماه رمضان به بازدیدکنندگان نمایشگاه بین‌المللی قرآن نشان دهند.

پاکستان، افغانستان، آذربایجان، چین، ساحل عاج، نیجریه، هند، تاجیکستان، گرجستان، کره جنوبی، بنگلادش، گینه، سنگال، میانمار، عراق، الجزایر، کامرون، کنیا، اندونزی و نیجر، بیست کشور حاضر از پنج قاره در جشنواره افطار ملل هستند که به همت جامعه‌المصطفی- واحد مشهد گرد یکدیگر آمده‌اند تا بار دیگر نشان دهند جوانان مسلمان با هر نژاد و رنگ پوستی، به دنبال هر مناسبتی هستند تا اتحاد مثال‌زدنی خود را به رخ جهانیان بکشند.

غرفه‌ای که این جشنواره در آن برگزار می‌شد، پر بود از بازدیدکنندگانی بود که مشتاق بودند با فرهنگ هر کشور آشنا شوند و حتی برخی از بانوان ایرانی با بانوان ملیت‌های دیگر سخن می‌گفتند تا بتوانند دستور پخت غذا را دریافت کنند.

غذای کشورهای افریقایی، جزو غذاهایی بود مورد توجه مردم بود،‌ زیرا  از مواد غذایی و شکل و با شمایل خاصی درست شده بود و این می‌توانست نکات جالبی برای مردم ایران باشد و این موضوعات سیبب می‌شد حتی برخی از علاقه‌مندان به کشورهای دیگر، دقایقی با طلاب دیگر کشورها به صحبت بپردازند و در خصوص مباحث روز کشورهای دیگر بشنوند.

نکته جالب دیگری که این جشنواره داشت، این بود که غذاها را بازدیدکنندگان تست می‌کردند و می‌توانستند هر چند مقداری کم از طعم غذای فرهنگ‌های دیگر بچشند و حتی براساس نظرات برخی از کارشناسان، این طعم‌ها می‌تواند نشان‌دهنده شخصیت رفتاری ملت‌ها باشد.

طلاب و حاضران دیگر ملت‌ها از این که توانسته بودند به بهانه غذا، آداب و رسوم ملت و کشور خود را در ماه رمضان به مردم ایران اطلاع دهند، خوشحال بودند و حتی برخی از آنها از برگزاری جشنواره‌هایی از این دست به شدت استقبال می‌کردند و اعتقاد داشتند این جشنواره‌ها به شدت می‌تواند در نزدیکی ملت‌های مسلمان به یکدیگر کمک کند.

 

جشنواره غذا؛ دلیلی برای ارائه آداب و رسوم ملت‌های دیگر در ماه رمضان

در حاشیه برگزاری این جشنواره، «هادی هاشمی» در گفت‌وگویی گفت: جامعه‌المصطفی نهادی علمی- حوزوی است که در قالب آکادمیک فعالیت و مشتاقان علوم دینی را از سراسر جهان جذب و  پس از تحصیل در علوم اسلامی، آنان را برای تبیین معارف اسلام ناب محمدی(ص) آماده می‌سازد.

معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعه‌المصطفی- واحد مشهد با بیان این که جامعه‌المصطفی وظیفه و رسالت سنگینی دارد، اظهار کرد: در فضای نمایشگاه بین‌المللی قرآن بر خود وظیفه دانستیم به ‌معرفی این مجموعه علمی بپردازیم.

وی گرد هم آوردن ملیت‌های مختلف را یکی از اهداف برپایی این نمایشگاه دانست و تصریح کرد: همچنین با برپایی این نمایشگاه، به ‌دنبال این هستیم یکی از اهداف اصلی جامعه‌المصطفی را که تقریب ملل مختلف است، نشان دهیم؛ به ‌همین دلیل، یکی از بحث‌هایی که برای رسیدن به ‌وحدت ملیت‌های مسلمان دنبال کردیم، این بوده است که آداب و رسوم ملیت‌های مختلف را به ‌نمایش بگذاریم.

آقای هاشمی تأکید کرد: کوشیدیم در این نمایشگاه با نشان دادن آداب و رسوم ملل مختلف، وحدت امت اسلامی را به ‌نمایش بگذاریم.

 

لزوم برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی برای شناخت ملت‌های مختلف از آداب و فرهنگ یکدیگر

با توجه به این که اسلام، دینی فراگیر و جهانی است و کشورهای مختلف جهان در پنج قاره اسلام را پذیرفته‌اند و اسلام به تمام قاره‌ها صادر شده، بعد مسافتی و جغرافیایی بسیاری ایجاد شده است که نمی‌توان به راحتی بین اقوام و فرهنگ‌ها ارتباط برقرار کرد.

استکبار جهانی امروز از هر راهی برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان جهان استفاده می‌کند تا بخواهد دشمنی خود را با مسلمان ثابت نماید؛ به همین دلیل، مسلمانان نیز باید به هر بهانه‌ای برای ایجاد وحدت دور یکدیگر جمع شوند تا بتوانند ثابت کنند اتحاد مسلمانان ناگسستنی است و آنها از هر راهی برای اظهار وحدت حداکثری استفاده می‌نمایند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل