مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل

 

«شارلی ابدو» ورشکسته چگونه میلیاردر شد؟

شارلی ابدو، که یک هفته‌نامه فکاهی کوچک در فرانسه است و در پایان ماه دسامبر حتی در پرداخت حقوق کارمندان خود نیز عاجز شده بود، در پی ماجرای اخیر، با فروش بی‌سابقه شماره اخیر خود، دریافت حق اشتراک، جمع‌آوری پاداش‌ها و کمک‌های سازمان‌ها و ادارات دولتی احتمالاً بیش از ده‌میلیون یورو به جیب خواهد زد.

شماره اخیر هفته نامه شارلی ابدو در پنج میلیون نسخه چاپ شد و هر نسخه آن سه یورو به فروش رفت که در صورت احتساب فروش همه نسخه های آن، باید گفت که هشت‌میلیون یورو از این طریق عاید این هفته‌نامه خواهد شد.

شارلی ابدو در واقع تمام عواید حاصل از یک‌میلیون نسخه ابتدایی شماره اخیر خود (یعنی سه‌میلیون یورو) را به جیب خواهد زد، چرا که در چارچوب یک پویش گسترده همبستگی، کل شبکه چاپ و توزیع هفته‌نامه قبول کرده است که به طور رایگان کار کند و حقوق مالی خود را از این کار به کمک به شارلی ابدو و خانواده قربانیان حمله به دفتر این هفته نامه در پاریس اختصاص دهد، اما طبق معمول فروش همیشگی، شارلی ابدو چهل درصد از عواید حاصل از فروش چهارمیلیون نسخه دیگر شماره اخیر خود را، که بالغ بر چهارمیلیون‌وهشتصدهزار یورو می‌شود، دریافت خواهد کرد.

علاوه بر این، حوادث ناگوار اخیر در پاریس موجب شد شارلی ابدو شمار مشترکان خود را در عرض تنها چند روز به بیش از ده برابر افزایش دهد و به گفته «پاتریک پلو»، که یکی از وقایع‌نگاران شارلی ابدو است، از زیر هفت‌هزار، به بیش از یکصدوبیست‌هزار اشتراک برساند. پاتریک پلو، که در رادیو ار ت ال سخن می‌گفت، ادعان کرد درست یک روز پیش از وقوع حمله به دفتر شارلی ابدو، در یک مراسم شام که همکار وی «شارب» نیز در آن حضور داشت، هر دو از این مسئله ابراز خرسندی کرده بودند که شارلی ابدو پنجاه مشترک جدید پیدا کرده است.

هفته‌نامه شارلی ابدو همچنین از خریدهای غیرمنتظره برخی شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز پول خوبی به جیب زده است؛ برای نمونه، شرکت هواپیمایی ایرفرانس بیست‌هزار نسخه از شماره اخیر شارلی ابدو را با تعرفه کامل برای مسافران خود خریداری کرد. این در حالی است که ایرفرانس عموماً از امتیاز خرید با قیمت بسیار پایین این هفته‌نامه برخوردار بود.

افزون بر همه اینها، در روزهای اخیر کمک‌های مالی زیادی از داخل فرانسه یا خارج از این کشور روانه دفتر هفته‌نامه شارلی ابدو در پاریس شده است. صندوق مطبوعات و تکثرگرایی، که کمک‌های مالی معاف از مالیات به رسانه‌ها می دهد، اعلام کرده است که تاکنون، یک‌‌میلیون‌وچهارصدهزار یورو از طرف بیش از بیست‌ویک هزار نفر دریافت کرده است.

همچنین «فلور پلرن»، وزیر فرهنگ فرانسه نیز قول داده است یک کمک مالی فوری به ارزش یک‌میلیون یورو به هفته‌نامه شارلی ابدو اختصاص دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، شارلی ابدو حتی از کمک شرکت های اینترنتی بزرگ امریکا نیز بی‌نصیب نمانده است. صندوق گوگل برای ابداعات یارانه‌ای در مطبوعات، که اداره مشترک آن را شماری از ناشران بر عهده دارند، اعلام کرده است دویست‌وپنجاه‌هزار یورو به شارلی ابدو کمک خواهد کرد. سایت اینترنتی ای‌بای و آمازون نیز به نوبه خود تعهد کرده‌اند کمیسیون های احتمالی را که از فروش محصولات دارای مهر quotation markدریافت کنند، به شارلی ابدو خواهند پرداخت.

حوادث خونین اخیر در پاریس در حالی خوان نعمت را به روی شارلی ابدو باز کرده است که این هفته‌نامه فکاهی، نوامبر گذشته با فروش بیست‌وهشت هزار نسخه خود حتی پول کافی برای پرداخت کارمندان خود نداشت و برای ادامه بقای خود درخواست کمک کرده بود.

جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل