صفحه اصلی | آشنایی با امام جمعه | آثار | دیدارها | خطبه ها | فهرست موضوعی | جهان اسلام | جهان | یادداشت | چندرسانه ای | برگزیده ها | پیوندها | ارتباط با ما |  چاپ        ارسال به دوست

عربستان برای اسرائیل آغوش گشوده است
عربستان برای اسرائیل آغوش گشوده است

اظهارات یک سیاستمدار عربستانی در باره اشتیاق مقام های آل سعود برای برقراری روابط با رژیم صهیونیستی زیر عنوان طرح صلح عربی ، بخش دیگری از سیاست سعودی ها برای پشت کردن کامل به آرمان های مردم فلسطین را آشکار کرد.

" انوری عشقی " رئیس مرکز مطالعات راهبردی و حقوقی در جده عربستان به یک روزنامه رژیم اشغالگر قدس گفت که اسرائیل باید موافقت خود را با " طرح صلح عربی" برای حل و فصل اختلافات میان اسرائیل و کشورهای عربی اعلام کند.

عشقی " در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی " يديعوت احرونوت" در حاشیه همایش اقتصادی در دوحه پایتخت قطر افزود پس از اینکه بنیامین نتانیاهو توانست چهارمین کابینه خود را تشکیل دهد، من او را به موافقت با طرح صلح عربی دعوت می کنم.

وی تصریح کرد که این طرح همچنان باقیست و پس از تغییر حکومت در عربستان سعودی از بین نرفته است و هیچ طرح دیگری برای اختلافات تاریخی میان عرب ها و اسرائیل وجود ندارد.

عشقی، ژنرال سابق سعودی که چندین سمت را در ریاض عهده دار بوده و گفته می شود که نزدیک به دربار پادشاهی سعودی است ، اظهار کرد که ملک سلمان شاه عربستان و مشاوران برجسته وی ، این طرح را تایید می کنند.

" سمداربیری" که این مصاحبه را از طرف روزنامه صهیونیستی " يديعوت احرونوت " و درحاشیه همایش اقتصادی در دوحه قطر با انور عشقی انجام داد، گفت که دکترعشقی 72 ساله که درزمان حاضر ریاست مرکز مطالعات راهبردی خاورمیانه را درجده برعهده دارد، به او گفته است که بیمی از گفتگو با یک روزنامه اسرائیلی ندارد ، زیرا موضوع مهم است و باید این پیام را به نتنیاهو و وزرای کابینه وی و اسرائیلی ها بدهد که طرح صلحی وجود دارد که منتظر موافقت آنان است.

عشقی از اسرائیلی ها خواست که این موضوع را بپذیرند که ما خواهان همزیستی میان کشورهای عربی و اسرائیل هستیم.

وی افزود مساله فقط این نیست ، بلکه وی برای همه اسرائیلی هایی که نظر او را تایید نمی کنند، این پیام را دارد که " عربستان همواره به تعهدات خود عمل کرده و شما زمانی که موقع عادی سازی نزدیک می شود، خواهید دید که روابط دیپلماتیک را با اسرائیل و با 22 کشور عربی برقرار می کنیم و نیز با اسرائیل و این کشورها همکاری تجاری و روابط فرهنگی برقرار می کنیم.

برخلاف اعتقاد اسرائیلی ها، عشقی به کابینه شهرک نشینان و تندروها ابراز خوش بینی کرد و گفت " می گویند که نتانیاهو کابینه ای افراطی تشکیل داده و این مساله مرا ناراحت نمی کند، بلکه بالعکس، شاید این برای تحقق صلح بهتر باشد زیرا درصورتیکه نتانیاهو و وزرای کابینه وی با طرح صلح عربی موافقت کنند، هیچ کسی آنان را ناراحت نخواهد کرد.

عشقی افزود " درصورتیکه نتانیاهو تصمیم بگیرد که این طرح را بپذیرد، باید آن را به طور رسمی مثلاً طی نطقی در سازمان ملل یا قدس آنرا اعلام کند".

عشقی برخی از بندهای این طرح را یادآور شد و گفت که این بندها شامل تخلیه کلیه شهرک های اسرائیلی و اسکان  فلسطینی ها دراین شهرک هاست اما می تواند مبادله اراضی را با درنظر گرفتن برخی خواسته های امنیتی براساس توافق متبادل انجام داد.

وی درباره حق بازگشت فلسطینی ها به سرزمین خود بیان کرد فلسطینی هایی که نخواهند به سرزمین خود بازگردند، در ازای آن غرامت مالی دریافت خواهند کرد.

عشقی یادآور شد درصورتیکه اسرائیل به طور اصولی با طرح صلح عربی موافقت کند، مذاکرات درباره مسائل مورد اختلاف میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی با نظارت عربستان ، آمریکا ، مصر و اردن آغاز خواهد شد.

مدیر مرکز مطالعات راهبردی خاورمیانه درجده گفت که عربستان همواره به تعهدات خود پایبنده بوده و خواهد بود و درنتیجه اسرائیلی ها خواهند دید که زمانی نوبت عادی سازی فرا رسد، عربستان و کشورهای دیگر با اسرائیل همکاری تجاری و روابط فرهنگی برقرار خواهند کرد.


١٨:٠٥ - 1394/02/30    /    شماره : ٦٢٥٢٩    /    تعداد نمایش : ١٠٠٣خروج