صفحه اصلی | آشنایی با امام جمعه | آثار | دیدارها | خطبه ها | فهرست موضوعی | جهان اسلام | جهان | یادداشت | چندرسانه ای | برگزیده ها | پیوندها | ارتباط با ما |  چاپ        ارسال به دوست

لیبی، جولانگاه ارتجاع عربی،تکفیری ها و غربی ها
لیبی، جولانگاه ارتجاع عربی،تکفیری ها و غربی ها

-بسیاری از کارشناسان معتقدند که پس از سقوط قذافی در چهار سال پیش معادلات قدرت در لیبی وضعیتی پیچیده به خود گرفته و این وضعیت بیش از پیش کشورهای همسایه لیبی به ویژه تونس، مصر و الجزایر را تهدید می کند.

بر این اساس، اکنون اوضاع لیبی به سمت چند پارگی در حال حرکت بوده و در این تکه تکه شدن دولت رسمی، نیروهای ژنرال حفتر و گروه های تروریستی تکفیری (القاعده و داعش) ایفای نقش می کنند.

روز گذشته در انفجاری در شهر القبه در شرق لیبی یک نفر کشته و 7 نفر دیگر زخمی شدند. این شهر در سه ماه گذشته بارها شاهد انفجارهای شدید و کشته وزخمی شدن شماری از مردم بوده است.

هیات ویژه سازمان ملل در امور لیبی با هشدار نسبت به اقدامات گروه های مسلح علیه غیر نظامیان لیبیایی نظیر کشتار، شکنجه و ربودن این اقدامات را جنایات جنگی خوانده و خواهان مجازات عاملان آن در دادگاه کیفری بین المللی شد.

این هیات به ریاست برناردینو لئون در بیانیه ای گروه های مسلح در تمامی مناطق لیبی را مسوول ربودن غیرنظامیان، شکنجه و کشتار آنها دانست و تاکید کرد که این افراد به خاطر ارزش ها، افکار و یا وابستگی های سیاسی شان در معرض این اقدامات جنایتکارانه قرار گرفته اند.

ارتش لیبی وفادار به دولت عبدالله الثنی نیز با وجود تلاش برای کنترل اوضاع تاکنون موفق به بازپس گیری شهرهای بزرگ این کشور نشده است.

لیبی که از سال گذشته درگیر جنگ داخلی است، دو پارلمان و دو دولت موازی دارد. با این حال جامعه جهانی دولت لیبی به نخست وزیری عبدالله الثنی را که مقر حکومت او در طبرق در غرب لیبی است، به رسمیت می شناسد.

شبه نظامیان اسلامگرای فجر لیبی که شاخه ای از القاعده به شمار می رود و به گروه داعش نزدیک است به همراه گروه انصار الشریعه و دیگر شبه نظامیان وابسته به قبایل هم اکنون نیمه غربی لیبی به جز منطقه الزنتان را تحت تصرف دارند. 

فجر لیبی در ماه اوت گذشته به طرابلس حمله کردو با تشکیل یک دولت جدید دولت عبدالله الثنی را مجبور ساخت تا به سوی شرق کشور عقب نشینی کند. گروههای تندرو دیگری از جمله نیروهای داعش در شهرهای سرت ،بنغازی، درنه ونوفلیا حضور دارند.

شبه نظامیان فجر لیبی روز شنبه گذشته در پی بازداشت یکی از فرماندهان خود از سوی دولت تونس، 170 تبعه این کشور را در لیبی ربودند و خواستار آزادی فرمانده خود شدند.

گروه های مسلح در لیبی از ربودن اتباع خارجی استفاده می کنند تا بتوانند افراد وابسته به خود را که در کشورهای دیگر دستگیر شده اند آزاد کنند.

از آن سو، نیروهای خلیفه حفتر برای کنترل شهر بنغازی که بخش اعظم آن در ماه ژوئیه گذشته به دست نیروهای مسلح افتاد به طور روزانه با افراد مسلح در حال جنگ ودرگیری هستند.

ژنرال حفتر پس از نزاع هایی که میان سیاست گذاران جدید لیبی در گرفته بود طی بیانیه ای دولت و مجلس را غیرقانونی اعلام کرد اما چون آن بیانیه مورد استقبال قرار نگرفت، خود عملا وارد صحنه شده و دست به اقداماتی زده است. وی که توانست نظمی در میان نیروهای خود به وجود آورد تاکنون موفقیت های بسیاری کسب کرده است لذا اقدامات وی که نخست با مخالفت دولت رسمی، انصار الشیعه، اخوان المسلمین و گروهای بنیادگرای مورد حمایت قطر قرار گرفت اکنون مورد توجه قرار گرفته به شکلی که وی چندی پیش از سوی پارلمان لیبی به عنوان وزیر دفاع تعیین شده و سوگند یاد کرد.

از سوی دیگر ارتش لیبی هفته گذشته، رسما ترکیه را به حمایت از تروریست ها و گروههای افراط گرا در لیبی و سوریه متهم کرد.

این اتهامات یک روز پس از بمباران یک کشتی باری متعلق به یک شرکت ترک از سوی ارتش لیبی صورت می گیرد. در این حمله کاپیتان سوم کشتی که ملیت ترکیه را داشت کشته شد و شماری از سرنشینان آن نیز زخمی شدند.

ارتش لیبی علت این حمله را نادیده گرفتن تمامی هشدارها مبنی بر توقف جهت انجام بازرسی و یا ترک آبهای لیبی توسط این کشتی عنوان کرد و آن را نقض آشکار کنوانسیون های بین المللی و منشورهای احترام به حاکمیت کشورها دانست و از ترکیه خواست به حاکمیت لیبی احترام بگذارد.

در بروز چنین شرایطی برخی بازیگران منطقه ‏ای و فرامنطقه‏ ای نیز نقش اساسی ایفا می‏کنند. دولت تشکیل شده از سوی شبه نظامیان اسلامگرا در طرابلس از حمایت قطر و ترکیه و دولت و مجلس به رسمیت شناخته شده در طبرق که گرایشات سکولار و غربی دارد، از حمایت آمریکا، غرب و عربستان برخوردار است. یکی از دلایلی که سبب شده است ناامنی در لیبی دوام داشته باشد اختلاف نظر میان بازیگران خارجی بحران لیبی یعنی عربستان و آمریکا با قطر و ترکیه است.


١٨:٢٩ - 1394/02/30    /    شماره : ٦٢٥٣١    /    تعداد نمایش : ٩٩٦خروج