صفحه اصلی | آشنایی با امام جمعه | آثار | دیدارها | خطبه ها | فهرست موضوعی | جهان اسلام | جهان | یادداشت | چندرسانه ای | برگزیده ها | پیوندها | ارتباط با ما |  چاپ        ارسال به دوست

پریشان حالی سعودها(از شکست میدانی تا اهانت به سازمان ملل)
پریشان حالی سعودها(از شکست میدانی تا اهانت به سازمان ملل)

وزنامه لبنانی الاخبارافزود: برگزاری گفت وگوهای یمنی با هر نتیجه ای به ویژه حضورهیات انصارالله در ژنو بعداز شکست تجاوز نظامی خفت بارعلیه یمن که یک ناکامی سیاسی را هم در کارنامه حاکمان جدید آل سعود ثبت کرد، سعودی ها را پریشان حال کرده تا جاییکه قوانین و عرف دیپلماتیک را زیر پاگذاشته و به سازمان ملل متحد و دبیرکل آن اهانت کردند.

سعودی ها که سرخورده و سردرگم شده اند ، از روی آوردن به هرگونه دسیسه و توطئه برای تحقیرهیات اعزامی یمن متشکل از ارکان اصلی سیاست و جامعه این کشور به ژنو دریغ نکردند تا شاید بتوانند یک پیروزی سیاسی را برای سرپوش گذاشتن به شکست خفت بار در تجاوز نظامی خونین و قتل عام کودکان و زنان در بیش از 80 روز بمباران بی وقفه کسب کنند. 

سعودی ها همه ارزش های انسانی و قوانین و عرف بین الملل را زیر پا گذاشتن و حتی با حیثیت سازمان ملل متحد بازی و به دبیرکل این سازمان بین المللی اهانت کردند.

الاخبار نوشت: بان کی مون دبیرکل سازمان ملل تاکنون با این موقعیت سخت که در ژنو شاهد آن بود، مواجه نشده است در حالی که تلاش می کرد برای حل بحران یمن راهی بیابد.

این روزنامه لبنانی افزود: این دیپلمات کره ای که مرحله دوم ریاستش در سازمان ملل یک سال و چند ماه بعد پایان می یابد با رفتاری از سوی سعودی ها مواجه شد که گویا یک رییس با کارمندش برخورد می کند.

الاخبار افزود: کار بجایی رسید که جیبوتی تحت قیمومیت فرانسه هم با فشارهای آل سعود ارزشی برای جایگاه دبیرکل سازمان قائل نشد و به همراه سودان و مصر تلاش کردند مانع رسیدن هیات احزاب یمنی به ژنو شوند تا اجلاس فقط با حضور هیات اعزامی از ریاض به پایان برسد.

الاخبار نوشت : سعودی ها که تلاش داشتند ، تعیین کنند چه کسانی در اجلاس ژنو ویژه یمن شرکت کنند بعداز ناکامی در اهانتی آشکار به سازمان ملل و شاید با حمایت برخی کشورهای غربی به همپیمانان وغیرهمپیمانان خود فشار وارد کردند تا با این سازمان و دبیرکل آن همکاری نکنند.

این روزنامه لبنانی در باره این کارشکنی ها و اقدامات خلاف عرف بین الملل تاکید کرد: سعودی ها به این نتیجه رسیده اند که وارد نبردی سرنوشت ساز در یمن شده اند و خسارت های آن در مرزها متوقف نخواهد شد. 

الاخبار خاطرنشان کرد: سعودی ها که در میدان نبرد شکست خورده و نمی خواستند در میدان سیاست هم شکست بخورند درصدد برآمدند که بازنده این بازی این بار سازمان ملل و دبیرکل آن باشند تا بان کی مون نتواند یک موفقیت در کارنامه خود ثبت کند. 

در حالی که سعودی ها از بیانیه اول سازمان ملل به دلیل نادیده گرفتن ارکان اصلی یمن خرسند بودند ، بیانیه دوم این سازمان آب سردی بود بر سر حاکمان سعودی و خشم و عصبانیت آنها را برانگیخت به ویژه اینکه برخلاف انتظار ریاض جنبش انصارلله و همپیمانان آن برای شرکت در اجلاس ژنو به عنوان ارکان اصلی سیاسی یمن دعوت شدند.

سازمان ملل متحد حتی برای انتقال هیات اعزامی از یمن یک فروند هواپیمای اختصاصی به صنعا فرستاد که نتیجه ان خشم و عصبانیت بیشتر سعودی ها بود زیرا به بازنده اصلی میدان جنگ و سیاست در بحران یمن تبدیل شدند.

الاخبار تصریح کرد: سعودی ها که احساس کرده اند امور از دستشان خارج شده همچنین تلاش کردند که کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در اجلاس یمن در ژنو شرکت نکنند اما این تیر آنها هم به سنگ خورد و همه سفیران و دیپلمات های این کشورها و در راس آنها عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس و صالح قذیر نماینده این شورا نزد دفتر سازمان ملل در ژنو در این اجلاس حضور یافتند.

این روزنامه لبنانی تاکید کرد: با همه دسیسه ها و کارشکنی های سعودی ها و اهانت های آنها به سازمان ملل متحد، هیات 19 نفری اعزامی از یمن در پایان یک سفر 50 ساعته وارد ژنو شد تا از حق ملت یمن تا جاییکه می تواند دفاع کند.

الاخبار نوشت: شکست های پی در پی سعودی ها اثبات کرد که آنها توانایی ارتکاب هرگونه جنایت و فساد را دارند اما قادر به خلق پیروزی نیستند.


٠٨:١٢ - 1394/03/27    /    شماره : ٦٣٣٣٧    /    تعداد نمایش : ١٤٢٣خروج