صفحه اصلی | آشنایی با امام جمعه | آثار | دیدارها | خطبه ها | فهرست موضوعی | جهان اسلام | جهان | یادداشت | چندرسانه ای | برگزیده ها | پیوندها | ارتباط با ما |  چاپ        ارسال به دوست

سخنان آیت الله اعرافی در بیست و یکمین اجلاس اساتید المصطفی
سخنان آیت الله اعرافی در بیست و یکمین اجلاس اساتید جامعه‌المصطفی

امام جمعه قم در ابتدای این مراسم، با بیان این که در آغاز یک ماه بزرگ سرشار از فیوضات و عنایات الهی قرار داریم، تصریح کرد: تمام ایام شعبان المعظم فیوضات الهی است و مناسبات این ماه مبارک مزید بر مسرت بخشی است.

وی ضمن تقدیر از خدمات و زحمات یکایک اساتید و خادمان کاروان علم و فرهنگ در  جامعه المصطفی با بیان این که باید قدردان هزاران استادی که از صدها کشور جهان در حال ارائه معارف الهی به طلاب و دانش پژوهان هستند، باشیم، اظهار داشت، برگزاری این جلسه به منظور ادای احترام، تقدیم سپاس و گرامیداشت شما اساتید ارجمند است.

آیت الله اعرافی اظهار داشت: اساتید المصطفی که برخی ایرانی و غیر ایرانی در داخل و خارج از ایران و یا در فضاهای عمومی و فضای مجازی در دوره های کوتاه مدت و بلند مدت فعالیت می‌کنند؛ سیل عظیم ارکان حرکت بزرگ علمی و جهاد بزرگ معنوی در دنیای کنونی هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این که همه آن چه که در المصطفی دنبال می‌شود به دستان شما رقم می خورد، خاطرنشان کرد: بیان نکات اخلاقی در جمع اساتید بزرگوار خالی از جسارت نیست؛ اما سنت حوزه‌ای اقتضا می کند که از مسائل اخلاقی و معنوی سخنی به میان آورده شود.

امام جمعه قم افزود: در ماهی که ذاتاً از کرامت و فضیلت برخوردار بوده و مقدمه‌ای برای رسیدن به ضیافت الله ماه مبارک رمضان است؛ نباید از مائده‌ها و غذاهای معنوی و عرفانی این ماه غفلت ورزید.

وی روایتی از ائمه اطهار(علیهم السلام) را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: روایات اسلامی نشان دهنده اهتمام بلیغ رسول الله(صلی الله علیه و آله) بر این ماه مبارک بوده و این ماه تحفه‌های شگفت انگیز با ظرفیت‌هایی بی شمار است.

آیت الله اعرافی یادآور شد: دعا، مناجات و اذکار ماه رجب به صورت منظومه‌ای به هم پیوسته، با یکدیگر سنخیت و همگنی ویژه ای دارند و همین سنخیت در ماه شعبان وجود دارد و در ماه رمضان نیز ادامه یافته به اوج خود می‌رسد و پیوند ویژه‌ای با احوال روحی انسان به منظور تعالی ان برقرار می‌کند.

وی با تاکید بر این که اذکار آسمانی پله‌هایی برای سعود به آسمان ضیافت الله است، ابراز داشت: صلوات شعبانیه از مهمترین تحفه‌های این ماه بوده و ائمه معصومین(علیهم السلام) قطعه‌های خاصی از آن را دائماً تکرار می‌نمودند.

امام جمعه قم با بیان این که آدمی بیش از 40 بار در مناجات شعبانیه فریاد می ‌زند و با ذکر الهی عبدیت خویش را متذکر می‌شود، خاطرنشان کرد: دعا رفت و آمد بنده از احوال خود به عظمت خدا بوده و انسان در این مسیر از میان خودشناسی به خدا شناسی رفت و آمد کرده، میان فقر خود و غنای ذات اقدس الهی سیر می کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تجلی مسیر سیر از خود شناسی به خدا شناسی را از مهمترین ویژگی‌های دعا عنوان کرد و ابراز داشت: دعا مراتب، مدارج و ارکانی دارد، در نازل‌ترین سطح دعا، آدمی دعا را ستمایه‌ای برای خواست و رسیدن به مادیات قرار می‌دهد.

وی با اشاره به این که در دومین آسمان دعا، خواسته‌های مادی جای خود را به خواسته های معنوی می‌دهند؛ یادآور شد: در عرصه‌ای والاتر، اصل خود خداوند متعال بوده و دعوت‌ها و خواسته‌ها بهانیه‌ای برای سیر عبد در مسیر دعا است.

آیت الله اعرافی ضمن تاکید بر حرکت به سمت خواسته‌های فرا مادی و معنوی در اذکار و ادعیه‌ها، خاطرنشان کرد: در مرحله مترقی دعا انسان با عباداتی شاکرانه خواست های خود را بهانه‌ای برای تقرب الی الله قرار می دهد. اگر استادی در این مسیر قدم بردارد، شاگردان او نیز ورود به این عرصه ها خواهند داشت.

وی با بیان این که دعا از نگاهی دیگر مراتب متعددی دارد و مناجات با ویژگی های خاص آن از دعا جدا می شود، تصریح کرد: در مناجات اغیار کنار رفته و خواندن تبدیل به نجوا می‌شود و راه یافتن به آن حریم نجوای با خدا سعود در دعا را به همراه خواهد داشت؛ در این صورت همه اغیار رنگ باخته و آدمی در پیشگاه الهی اسرار آلود و محرمانه حضور پیدا خواهد کرد.

امام جمعه قم افزود: آنگاه که انسان با خدا سخن می‌گوید همه رشته‌های دیگر بریده می شود و کسی در نجوای انسان و خدا حضور نخواهد داشت و دست شیاطین از ورود به این مسیر کوتاه خواهد شد.

وی با بیان این که اگر مناجات انسانی به گفت‌و‌گوی طرفینی تبدیل شود، از عالم فرای طبیعت پاسخی را احساس نموده، دل آدمی روشن و آرام خواهد شد، اظهار داشت: استادی که در کلاس خویش مناجات الهی را حکمفرما کند به گونه‌ای که شاگرد احساس نماید که این سخنان از دلی سرشار از مناجات الهی بر‌خواسته، استادی برجسته است.

امام جمعه قم با تاکید بر این که صلوات و مناجات شعبانیه و رازگویی های الهی، انسان را به استادی در طراز حوزه تبدیل خواهد نمود، خاطرنشان کرد: تمام تلاش خادمان دین این است، تا افقی را برای نورافشانی و تنین اندازی پیام معارف ناب اسلامی در گستره جهانی بگشاند.

وی با بیان این که افق‌های بلند المصطفی به دست شما اساتید گشوده می‌شود، اظهار داشت: اگر همه کارگزاران این حرکت بزرگ علمی و بین المللی درست اقدام کنند و در مرحله پایانی به درستی در دستان شما رقم نخورد ابتر خواهد ماند؛ یا اگر مشکلات متعدد و هزاران عیب و نقصی وجود داشته باشد، استاد با اخلاق و مناعت طبع اسلامی خویش تأثیری عمیق در موفقیت این مسیر خواهد داشت. کلیدی در دست شماست که در دست هیچ کس در این فرایند نیست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که امروز میراث بزرگ اولیای الهی در دستان ما قرار گرفته است، اظهار داشت: امروز این تراث عظیم بر عهده ما نهاده شده است، این میراث از زندان‌ها، تبعیدگاه‌ها و قتلگاه های بی‌شماری عبور کرده و با تمام مجاهدت‌ها به دست ما و شما به امانت سپرده شده است.

آیت الله اعرافی با تأکید بر این که کارهای بزرگتری می‌توان در فرایند تبین معارف ناب اسلامی در عرصه‌های مختلف جهانی انجام داد، خاطرنشان کرد: همه ما باید با شور، شوق و درک عمیق از رسالت بزرگ جهانی و رسالت عظیمی که بر عهده ما نهاده شده، همچون آتش فشان روز شب نشناسیم و کارها را سریع، درست و عمیق انجام دهیم.

وی ضمن تأکید بر در اختیار قرار دادن تجربیات حضور در جوامع بشری و نیازهای منطقه‌ای، خاطرنشان کرد: هرگز نباید به داشته بزرگ امروز بسنده نماییم. برکات امروز عشری از اعشار چیزی است که اکنون باید انجام بگیرد.

امام جمعه قم  در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که نظام‌های آموزشی دینی را از منظرهای مختلف مي توان تقسیم نمود، یادآور شد: نظام‌های آموزش معارف دینی به سه گروه تقیم می‌شود؛ نخست نظامی است که نگاهی مطالعات اسلامی، سکولار و روشنفکر معابانه دارد و دین را برای شناخت سطح رویین آن دنبال می‌نماید.

وی افزود: الگوی دوم که امروز  به مصیبتی برای جهان اسلام تبدیل شده، مراکزی است که نگاهی تنگ‌نظرانه و مبتنی بر اندیشه‌های متحجرانه و خشونت دارند. اگر کسی به کتاب‌های آنها مرجعه نماید، بوی خون، دعوای مذهبی و تفرق در جهان اسلام را به خوبی احساس خواهد کرد، که از درون آن طالبان و داعش و ده‌ها گروه تکفیری دیگر به وجود آمده است.

آیت الله اعرافی با بیان این که نظام دوم که اکنون به منشاء بلاهای جهان اسلام تبدیل شده، با تفسیری بچه گانه از دین، همه را از دایره اسلام بیرون می‌داند، یادآور شد: کسانی که به اذعان این تفکر از دایره محدود خویش بیرون شده را مستحق مرگ می شمارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این که دست های استکباری عالم این دو الگو را در جهان ترقیب می‌کنند، خاطرنشان کرد: الگوی اول نسخه‌ای برای جهان غرب و الگوی دوم را برای جهان اسلام ترسیم نموده‌اند؛ تا با تبلیغ این دو الگو، اسلامی فردی، سکولار و یا اسلامی که در درون طوایف اسلامی جنگ افروزی می‌کند شکل بگیرد.

وی با تاکید بر این که قم و المصطفی الگویی سوم در نظامات آموزشی را ترسیم نموده و تبیین می‌کند، اظهار داشت: در این نظام آموزشی اسلام، انقلابی، مبارز و عقلانی با نگاهی بلند و تمدنی بوده و جهان را خوب می فهمد و مطابق منطق و اجتهاد درست عمل می‌کند.

امام جمعه قم با بیان این که این الگو باید به خوبی تببین و به جهانیان معرفی گردد؛ تصریح کرد: علی رغم این که امروز کارهای علمی و معرفتی ما در سطوح اولین خود آغاز شده و قرار دارد، حساسیت‌های زیادی را در جهان رقم زده است.

آیت الله اعرافی در پایان سخنان خود دور شدن از منش و ذی طلبگی، روشنفکری‌های غلط و ناصواب و تندوی‌هایی که در درون جامعه شیعی بر خلاف گفتمان انقلاب اسلامی دنبال می‌شود را از مهمترین مشکلات امروز جوامع اسلامی عنوان کرد و اظهار داشت: تعصب به مذهب محترم است، ولی هیچگاه نباید تعصب‌های مذهبی دستاویزی برای ضربه زدن به شاکله اصلی اسلام قرار گیرد.


١٤:١٥ - 1394/02/31    /    شماره : ٦٢٥٧٦    /    تعداد نمایش : ٥٦٩خروج