صفحه اصلی | آشنایی با امام جمعه | آثار | دیدارها | خطبه ها | فهرست موضوعی | جهان اسلام | جهان | یادداشت | چندرسانه ای | برگزیده ها | پیوندها | ارتباط با ما |  چاپ        ارسال به دوست

آیت‌الله‌آصفی‌که بودوعلما درباره وی‌چه‌گفتند؟

پیکر این عالم ربانی روز جمعه  پس از اقامه نماز توسط آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)  تشییع  و بنا به وصیت وی جهت خاک‌سپاری به نجف اشرف منتقل شد.

آنچه در ادامه می‌آ‌ید، مختصری از زندگی با برکت این عالم برجسته شیعی است..

 پدر ایشان آیت‌الله شیخ علی‌محمد بروجردی آصفی از علماء و مجتهدین حوزه علمیه و از عارفان روزگار خود بود و گنجی بود از معرفت در کنجی قرار گرفته و آثاری در فقه و اصول و تفسیر از ایشان به جا مانده است که بعضی از آن‌ها مستقلاً یا در مجلات علمی آن روز به چاپ رسیده است.

 مادر ایشان دختر آیت‌الله شیخ محمدتقی بروجردی از فقهاء معروف عصر خود بود که در درس مرحوم محقق عراقی و نائینی و اصفهانی فقه و اصول را فراگرفته بود و آثار مطبوعی از ایشان باقی است که مهم‌تر از همه یک دوره اصول به نام "نهایة الافکار" و یک دوره فقه استدلالی فقهی بر عروة الوثقی به عنوان حاشیه استدلالی است.

 آیت‌الله آصفی مقدمات و سطح را در نجف در محضر والد و جمعی از بزرگان حوزه فراگرفت و همچنین خارج فقه و اصول را در همین حوزه در درس بزرگان عصر خود حاضر می‌شد و از گنجینه معارف آن‌ها بهره می‌برد.

 دروس دانشگاهی را نیز تا مرحله فوق‌لیسانس در دانشگاه بغداد گذراند.

 در فعالیت‌های سیاسی بر علیه رژیم عراقی بیش از بیست و پنج سال خدمت کرد و همچنین در کادر رهبری حزب الدعوة بیش از سی سال بود و تا آنجا که می‌توانست در حفظ این حزب اسلامی در خط صحیح ولایت و فقاهت کوشید و بیش از ده سال سخنگوئی رسمی این تشکیلات را به عهده داشت که بعداً در اثر برخی از مسائل ارتباط خود رابا حزب قطع کرد.

 در حوزه علمیه نجف و قم فقه و اصول و فلسفه و خارج تفسیر قرآن و در حوزه علمیه قم خارج فقه و اصول را متجاوز از ده سال بود که درس می‌گفتند

 حدود هفت سال در کویت مرکز دینی بزرگی را در جامع النقی اداره می‌کرد و به تعلیم و تهذیب و خدمت فرهنگی مردم پرداخت و در این مدت آثار و خدمات فراوانی در این منطقه از خود به یاد گذاشت.

 به زبان‌های عربی و فارسی سخن می‌گفتند و می‌نویشتند.

 کتاب‌های ایشان به زبان‌های فارسی -اردو - ترکی -انگلیسی - فرانسوی - کردی ترجمه شده است. در مجلات معروف عصر خود مقالات و بحث‌های علمی بسیاری نوشته است و تخصص ایشان بیشتر در قرآن و فقه و اصول بوده است.

 اساتید ایشان عبارت‌اند از:

 در مقدمات و سطوح:

 مرحوم آیت‌الله میر سید علی ساوه‌جی، مرحوم حجت‌الاسلام شیخ محمد حجارباشی سلطانی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ علی کازرونی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرحوم شیخ اسماعیل کازرونی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرحوم شیخ محمدعلی مدرس افغانی، مرحوم والد بزرگوار ایشان آیت‌الله شیخ علی‌محمد آصفی بروجردی، مرحوم آیت‌الله شیخ صدرالدین بادکوبی، مرحوم آیت‌الله شیخ مجتبی لنکرانی، مرحوم آیت‌الله سید اسدالله مدنی هخرقانی.

 در فلسفه:

 آیت‌الله شیخ مسلم ملکوتی سرابی و مرحوم آیت‌الله شیخ محمدرضا مظفّر

 در خارج فقه و اصول:

 آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خوئی، آیت‌الله العظمی سید محسن حکیم، آیت‌الله العظمی امام خمینی، آیت‌الله العظمی سید عبدالله شیرازی، آیت‌الله سید محمد روحانی، آیت‌الله میرزا باقر زنجانی، آیت‌الله شیخ حسین حلی، آیت‌الله میرزا هاشمی آملی

 

 
 

 

 

 

 

اجازه اجتهاد

 

اولین‌بار مرحوم آیت‌الله العظمی حاج شیخ میرزا هاشم آملی از قم در ۱۳۹۳ به ایشان اجازه اجتهاد داد و بعداً در ۱۳۹۴ آیت‌الله شیخ مرتضی آل‌یاسین از نجف به ایشان اجازه اجتهاد دادند.

 

این هر دو اجازه در مقدمه کتاب ملکیه الارض چاپ شده است. این کتاب به سال ۱۳۹۰ در نجف تألیف شده است.

نگاه مراجع و علما به آیت‌آلله آصفی

آیت‌الله شیخ محمدمهدی آصفی که بود و علما درباره وی چه گفتند؟ + تصاویرآیت‌الله سبحانی: آرای آیت‌الله آصفی ضامن مدیریت جامعه امروز است 

 

آیت الله سبحانی درباره ایشان می‌گوید قهرمان گفتار ما یعنی حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمدمهدی آصفی همچون منشور چند پهلو دارای ابعاد و جوانب گوناگونی است که تحلیل هر یک از آن جوانب برای خود مجال خاصی می‌طلبد؛ ایشان در قلمرو فقه و فقاهت بالاخص مسائل مربوط به حکومت اسلامی و یا حقوق زنان توانسته است طرح‌های خوبی را ارائه کند و به یک رشته از پرسش‌ها پاسخ محکم دهد و در عین اینکه آرا و نظریات او ضامن مدیریت جامعه امروز است، ولی از حدود کتاب، سنت و اجتماع فقیهان بیرون نمی‌رود و سیمای روشنی که چکیده فقه پویا است از حکومت اسلامی و حقوق زن ارائه می‌نماید.

 

این مرجع تقلید تصریح کرده است: آیت‌الله آصفی در تبیین مسائل عقیدتی بالاخص موضوع مربوط به پیشوایی پس از رحلت پیامبر (ص) با بیان شیواییتنصیصی بودن مقام ولایت را با شرایط آن زمان منطبق می‌سازد و با یک محاسبه اجتماعی ثابت می‌کند که جز این راه، راه دیگری تضمین کننده منافع اسلام و مسلمانان نیست؛ ایشان در عین فراگیری فقه، کلام و فلسفه از تفسیر قرآن باز نمانده و تفسیر موضوعی او به نام «فی رحاب‌القرآن» در ۱۴ جلد گواه بر احاطه او بر بسیاری از نکات آیات است؛ ایشان با بودن در سنگر تألیف و تدریس در قلمرو مبارزه با طاغوتیان، حزب بعث و اذناب آن پیشتاز بوده و در حد بذل پیش رفته است.[۱]

آیت‌الله شیخ محمدمهدی آصفی که بود و علما درباره وی چه گفتند؟ + تصاویرآیت الله مکارم شیرازی: جامعیت علمی از ویژگی های آیت الله آصفی است 

آیت الله مکارم شیرازی درباره ایشان می‌گوید: آیت الله آصفی را سال‌ها است که می‌شناسیم و او مردی عالم، دانشمند، وارسته و صاحب افکار معتدل بوده و از محضر بسیاری از بزرگان قم و نجف بهره مند شده و صاحب تالیفات فراوان، پر مغز و پر معنا است.

آیت الله مکارم شیرازی در این پیام اضافه کرده است: آیت الله آصفی در مسائل سیاسی بحمدالله صاحب نظر و در مسائل اجتماعی و خدمت به محرومان دارای فعالیت های چشمگیر و از نظر اخلاقی دارای تواضع و دنبال نام و نشان نبودن و زندگی ساده است.[۲]

آیت‌الله شیخ محمدمهدی آصفی که بود و علما درباره وی چه گفتند؟ + تصاویرحجت الاسلام قاضی‌عسگر: ایشانبسیار متواضع با روحیه طلبه پروری بالا بودند

با اشاره به آشنایی دیرینه با آیت الله آصفی افزود: بنده در کلاس تفسیر ایشان شرکت می‌کردم و از آن زمان به شدت به ایشان علاقه مند شدم.

 وی در زمینه فضائل اخلاقی آیت الله آصفی خاطر نشان کرد: ایشان شخصیتی بسیار متواضع با روحیه طلبه پروری بالا هستند. آیت الله آصفی زندگی فقیرانه وزاهدانه ای دارد که این زی طلبگی را در تمام دوران زندگی خود حفظ کرده است.

 سرپرست امور حجاج افزود: آیت الله آصفی تمامی کمک‌ها و درآمدهایی که در اختیارشان قرار می‌گیرد را صرف محرومین می‌کنند. توجه وپیگیری ایشان به فقرا ومحرومین وموسسات خیریه در خور ستایش وتقدیر است.

 وی در ادامه ضمن ستودن جامعیت علمی آیت الله آصفی گفت: احاطه کامل ایشان در علوم مختلف مانند فقه، اصول، عقاید وتفسیر، بیانگر جامعیت علمی ایشان است.

 حجت الاسلام قاضی عسگر در پایان با بیان اهمیت برگزاری چنین کنگره‌هایی افزود: تجلیل از علما در زمان حیاتشان اثرات بسیار مطلوبی دارد. باید تا می‌توان از وجودشان بهره برد؛ چراکه این شخصیت‌ها برای نسل امروز به عنوان الگو مطرح می‌شوند.


١٠:٥٩ - 1394/03/16    /    شماره : ٦٣٠١٩    /    تعداد نمایش : ٥٩٥خروج