صفحه اصلی | آشنایی با امام جمعه | آثار | دیدارها | خطبه ها | فهرست موضوعی | جهان اسلام | جهان | یادداشت | چندرسانه ای | برگزیده ها | پیوندها | ارتباط با ما |  چاپ        ارسال به دوست

هراس هند و امریکا از نفوذ روافزون چین در اقیانوس هند
هراس هند و امریکا از نفوذ روافزون چین در اقیانوس هند

 هندیها، اقیانوس هند را به عنوان منطقه تحت نفوذ خود تلقی می کند و به همین علت حساسیت زیادی نسبت به حضور رقیب دیرینه خود یعنی چین در این منطقه نشان می دهند.
چین اخیرا در طرح نظامی تهاجمی، اعلام کرده است که نیروی دریایی این کشور از منافع چین در آبهای آزاد و دور از سواحل این کشور دفاع خواهد کرد .
کارشناسان امور راهبردی، این طرح چین را به عنوان مشکل بزرگی برای نیروی دریایی هند مخصوصا در اقیانوس هند تلقی می کنند.
در این طرح 9000 کلمه ای، در مورد خطرات موجود برای حقوق و منافع دریایی چین هشدار داده شده و به اعمال تحریک آمیز برخی از همسایگان این کشور در دریای چین جنوبی اشاره شده است.
این طرح، از نظر هند، چهار موضوع مهم امنیتی را از جمله اقیانوس، فضای خارج از کره زمین، فضای مجازی و تسلیحات هسته ای شامل می شود.
هند همکاری نظامی خود را با کشورهای کوچک اقیانوس هند از جمله سریلانکا،مالدیو و سیشیل به منظور مقابله با این طرح چین بیش از پیش افزایش داده است و امکانات و تجهیزات زیادی از کشتی و هواپیما گرفته تا آموزش نیروهای این کشورها را در دستور کار خود قرار داده است .
فرمانده نیروی دریایی هند در مورد رزمایش دریایی مشترک مالابار با آمریکا در اواخر سال جاری میلادی گفت که دولت هند در مورد امکان شرکت ژاپن دراین رزمایش تصمیم خواهد گرفت.
هند از انجام رزمایش های مشترک چند جانبه که باعث تحریک چین شود خودداری می کند ولی گفته می شود امریکا از هند خواسته است که ژاپن را نیز در این رزمایش شرکت دهد.
تلاش چین برای گسترش نفوذ خود در سراسر اقیانوس آرام و اقیانوس هند موجب اشتراک نظر کشورهای آسیایی برای مقابله با توان روزافزون چین شده و هند از تمایل چین برای تبدیل آن کشور به عنوان یک بازیگر برتر در اقیانوس هند نگران است.
این نگرانی دهلی نو باعث شده است که هند و آمریکا قرارداد همکاری نظامی دهه ساله را امضا کنند که آمریکا براساس آن، فناوری های نظامی بسیار پیشرفته را در اختیار هند قرار خواهد داد.
هند و آمریکا اولین قرارداد همکاری نظامی 10 ساله را در سال 2005 امضا کردند و این قرارداد در ماه آتی میلادی به پایان می رسد.
هند و آمریکا در مورد امضای دومین قرارداد همکاری نظامی 10 ساله در دیدارباراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از هند در ماه ژانویه به توافق رسیدند و در دیدار اخیر اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا از دهلی نو امضا شد.
در بیانیه منتشره از سوی وزارت دفاع آمریکا گفته شده است که هند و آمریکا توافق کرده اند که تبادل نظرها را در مورد همکاری فیمابین در زمینه های گوناگون از جمله ساخت موتور جت و طراحی و ساخت ناوهای هواپیمابر تسریع کنند.
هند امیدواراست که دو فروند ناو هواپیمابر را با کمک آمریکا در10 سال آینده تولید کند هر چند که یکی از آنها در حال حاضر در مرحله طراحی قرار دارد.
علاوه براین، سیستم پرتاب الکترومغناطیسی هواپیما (Electomagnetic Aircraft Launch System-EMALS) ساخت شرکت جنرال اتومیکس (General Atomics) یکی از فناوری های مهم مورد علاقه هند برای ساخت ناو هواپیمابر می باشد.
این فناوری که اکنون از آن در پیشرفته ترین ناوهای هواپیمابر آمریکا استفاده می شود به ناوهای هواپیمابر هند امکان خواهد داد هواپیماها را سرعت بیشتر و راحت تر در مقایسه با مدل های قبلی به پرواز در آورد.
این تمایل نسبت به همکاری با هند، در واقع، نشانگر نگرانی آمریکا از توان روزافزون چین و تلاش واشنگتن برای تدارک ائتلافی برای مقابله با نفوذ رو به گسترش پکن می باشد.
دریاسالار آر.کی. دووان (R.K. Dhowan) فرمانده نیروی دریایی هند اخیرا گفت که نیروی تحت فرماندهی وی فعالیت های نیروی دریایی چین در منطقه اقیانوس هند را با دقت و به طور مداوم زیرنظردارد.
وی، نیروی دریایی هند را به عنوان مسوول حفظ منافع اقتصادی این کشور در اقیانوس هند دانست و گفت که این نیرو فعالیت های نیروی دریایی چین را لحظه به لحظه رصد می کند و همه کشتی ها و ناوهای هواپیمابر هند به منظور تضمین امنیت این کشور در حالت آماده باش کامل قرار دارند.
فرمانده نیروی دریایی هند طرح نظامی اخیر چین را به عنوان امری عادی توصیف کرده و گفت که نیروی دریایی هر کشوری طرحی را برای خود در دوره های صلح و جنگ تهیه می کند و طرح نیروی دریایی چین در این خصوص یک امر کاملا عادی می باشد.
چین بودجه نظامی خود را در طول چندین سال گذشته بطور مستمر افزایش داده است و این کشور براساس برآوردهای موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم stockholm International Peace Research Institute) معادل 216 میلیارد دلار را در طول سال 2014 برای تقویت توان نظامی خود هزینه کرد.
این موسسه هزینه های نظامی آمریکا و هند را در طول سال 2014 به ترتیب 610 میلیارد دلار و 50 میلیارد دلار برآورد کرده است.
چین همچنین بطور مرتب در تجهیزات بندری در پاکستان، بنگلادش، سریلانکا و میانمار سرمایه گذاری می کند و این بنادر زمینه را برای لنگرگیری کشتی های تجاری و جنگی و همچنین زیردریایی های چین در سراسر اقیانوس هند هموار ساخته اند.
چین همچنین شک و تردید هند را از طریق استقرار چندین فروند زیردریایی در کلمبو در نزدیکی سریلانکا تحریک کرده است به طوریکه عده ای از مقامات نظامی هندی احساس می کنند که چین در صدد تدارک حلقه ای از بنادر در سراسر اقیانوس هند به منظور تضمین برتری دریایی و تجاری خود در این اقیانوس از نظر راهبردی خیلی مهم برای هند می باشد.
چین نگرانی هند را همچنین بخاطر گسترش بیش از پیش توان دریایی خود از طریق تدارک گروههای رزمی ناو هواپیمابر تشدید کرده است.


٠٩:٠٧ - 1394/03/19    /    شماره : ٦٣١٣١    /    تعداد نمایش : ٣٦٢خروج