ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١١ خرداد ١٣٩٨      ساعت: ١٠:١٦        شماره خبر: ١٠٠٠٩٦          پرینت

رمضان در روسیه؛ روزه‌داری 21 ساعته و شراکت سی ملیت در افطاری

روزه گرفتن در روسیه از 1 بامداد شروع می‌شود و تا ساعت 21 ادامه می‌یابد، به طوری که شب در این کشور، سه ساعت است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «اکتای محمداف»، معاون آموزش نمایندگی جامعه‌المصطفی در روسیه، در گفت‌وگویی، آداب این کشور را در ماه رمضان توضیح داد و گفت: روزها در مسکو (پایتخت روسیه) بسیار طولانی است و از هشت دقیقه مانده به ساعت 1 بامداد هوا روشن است تا ساعت 21، که زمان افطار فرامی‌رسد؛ از این منظر می‌توان گفت که شب‌ها بسیار کوتاه و روزها بسیار بلند است و مردم باید این فاصله زمانی را روزه‌داری کنند.

 

میدان سرخ روسیه

وی با اشاره به این که طول ساعات شب سه ساعت است، ادامه داد: جزءخوانی قرآن کریم، از آدابی است که در حسینیه‌ها، مساجد و... انجام می‌شود که نمونه آن را در حسینیه فاطمة‌الزهرا(س) و مرکز اسلامی مسکو شاهد هستیم. براساس این، 5/1 ساعت پیش از افطار، مردم برای جزءخوانی به مساجد و مراکز مربوط می‌آیند و قرآن قرائت می‌شود.

 

دعوت به افطار

محمداف با بیان این که در برخی از حسینیه‌ها و مساجد سفره‌های افطار و مراسم سخنرانی نیز برقرار است،‌ اظهار کرد: در کنار این گونه مراکز، مردم روزه‌دار یکدیگر را به کافه، رستوران و منازل خود برای دادن افطاری و کسب ثواب دعوت می‌کنند.

وی افزود: مراسم بزرگی در روز وفات حضرت خدیجه(س)، که در ماه رمضان است، برگزار و سفره افطار تدارک دیده می‌شود. نمونه این اقدام را در روز ولادت امام حسن مجتبی(ع) نیز داریم و چنین مراسم مشابهی به همت دفتر نمایندگی «آیت‌الله‌العظمی سیستانی» نیز برگزار می‌شود.

 

دعا پیش از افطار

محمداف از گردهم‌آیی چندهزار نفره در مراسم شب‌های قدر یاد کرد و گفت: از آن جا که شب‌ها کوتاه است،‌ دعای جوشن کبیر و سخنرانی شب قدر پیش از این که اذان مغرب گفته شود، خوانده و ایراد می‌شود و پس از این که اذان گفته شد، نماز خوانده می‌شود و مردم افطار می‌کنند. پس از این،‌ روزه‌داران قرآن بر سر می‌گیرند و حتی گاهی پیش می‌آید که برخی از برنامه‌ها پس از اذان صبح انجام می‌شود،‌ زیرا ساعات شب کوتاه است.

وی گفت: قاریان نمایندگی جامعه‌المصطفی در مساجد اهل تسنن جزءخوانی می‌کنند؛ همچنین از قاریان ایرانی برای قرائت در مسجد مرکزی مسکو و شرکت در محافل قرآنی دعوت می‌شود؛ در مسجد پارک پیروزی مسکو، که در مرکز شهر واقع شده است نیز همیشه در ماه رمضان خیمه‌ای به همین نام برپاست.

 

خیمه رمضان

محمداف درباره این خیمه توضیح داد: هر شب یک ملیت در این خیمه افطاری می‌دهد و به اجرای برنامه می‌پردازد؛ مهمانان بسیاری از ملیت‌های مختلف شیعه و سنی در این خیمه حضور می‌یابند که شاید تعداد آنان به چندهزار نفر برسد که به همه آنها افطار داده می‌شود. از کشورهایی که در این خیمه حضور می‌یابند، می‌توان به ایران،‌ آذربایجان، تاتارستان، ترکیه، روسیه و ... اشاره کرد.

معاون آموزش جامعه المصطفی همچنین از برگزاری مراسم نماز عید فطر در حسینیه شیعیان امام علی(ع) و دیگر مساجد مسکو یاد کرد و افزود: نماز عید فطر نیز در اماکن مختلف اقامه می‌شود؛ برادران اهل تسنن در مسجد مرکزی مسکو و دیگر مساجد این شهر در هنگام انجام نماز عید فطر حضور حداکثری دارند، به طوری که راه بسته می‌شود.

 

نماز عید فطر در مسجد جامعه مسکو

وی با اشاره به تعداد زیاد نمازگزاران در هنگام اقامه نماز عید فطر ادامه داد: در این زمینه، نیروهای پلیس به فراوانی در این اماکن حضور می‌یابند و به خوبی امنیت نمازگزاران تأمین و دولت تدابیری به منظور برگزاری نماز عید فطر اندیشیده می‌شود.

محمداف اظهار کرد: «راويل عين‌الدين»، رئيس شورای مفتيان روسيه نیز به سخنرانی در مراسم نماز عید فطر می‌پردازد و رئیس‌ جمهور روسیه نیز این عید را به مسلمانان تبریک می‌گوید. در این روز غذای خاصی در روسیه پخته می‌شود که به زبان روسی، «بلینی» نام دارد و به کسانی که برای عید دیدنی می‌آیند، تعارف می‌شود. البته این غذا در همه منازل تهیه نمی‌شود.

به گفته وی، دادن فطریه، اقامه نماز عید، گستردن سفره‌های افطاری و...، از دیگر آدابی است که در روسیه نیز مانند دیگر کشورهای اسلامی طی ماه رمضان به انجام می‌رسد.

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل