ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢ تير ١٣٩٩      ساعت: ٠٨:٥٠        شماره خبر: ١١٢٣٣٦          پرینت

در مجتمع آموزش عالی فقه برگزار گردید

نشست علمی «امام زمان(عج) از نگاه امام صادق(ع)»

طلاب و علوم دینی، به ویژه دانش پژوهان المصطفی، که سختی مهاجرت را به جان خریده اند، بیش از دیگران باید در حرکت به سمت اجتهاد در مبانی دینی بکوشند.

گروه خبر: نشست علمی «امام زمان(عج) از نگاه امام صادق(ع)» به همت انجمن مهدویت و با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین‌ پورسیدآقایی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی در نشست علمی «امام زمان(عج) از نگاه امام صادق(ع)»، ضمن اشاره به ابواب گوناگون شخصیت والای اهل بیت(علیهم السلام)، بر اهمیت مطالعه سبک زندگی و سیره پیشوایان دین تأکید نمود.

وی، در ادامه، گستره نهضت فرهنگی امام صادق(ع) را تبیین کرد و یادآور شد: امام صادق(ع) در کمتر از دوازده سال، نهضت علمی فراگیر و قیام فرهنگی گسترده ای ایجاد نمودند و هم اکنون به برکت فعالیت اهل بیت(علیهم السلام)، به ویژه امام صادق(ع)، مشتاقانی از سراسر گیتی برای تحصیل علوم آل الله گرد هم جمع می شوند.

سخنران این نشست، در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن بیان روایتی از امام صادق(ع) درباره وقف عمر، طلاب و فضلای جامعةالمصطفی را از بهترین مصادیق بیان واقفان عمر برای کسب علوم دینی دانست و ابراز داشت: بر طلاب و فضلای علوم دینی لازم است تا به غیر از اجتهاد علمی و تربیت و هدایت آحاد مختلف اجتماعی، با بهره گیری از ابزارهای جدید، وظیفه سنگین خویش را انجام دهند.

وی ضمن تشریح بحث مهدویت از دیدگاه امام صادق(ع)، با تأکید بر اینکه طلاب علوم دینی باید با کتب روایی مأنوس باشند، خاطرنشان کرد: نهاد وکالت در امور دینی، از دوره امام صادق(ع) شکل گرفته است.

سخنران این نشست به اهمیت جمع آوری روایات اسلامی در باب مهدویت و همت تعدادی از استادان و طلاب حوزه در این زمینه اشاره نمود و یادآور شد: جمعی از طلاب علوم دینی در کتاب معجم الاحادیث امام صادق(ع)، روایات امام(ع) را به صورت موضوعی ذکر و به خوبی، احادیث ناظر به مهدویت را جمع آوری نموده‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی بر نقش ائمه اطهار(علیهم السلام) در احیای دین تأکید نمود و یادآور شد: اگر ائمه(علیهم السلام) نبودند، چیزی از مبانی اسلام باقی نمی ماند.

سخنران این نشست با بیان اینکه اگر کسی بخواهد به حقیقت بندگی برسد، باید تحت تربیت ائمه(علیهم السلام) قرار گیرد، تصریح کرد: نقش ایشان در تحقق بندگی در انسان درخشان و نورانی است.

وی، در ادامه، به برخی از پژوهش‌ های صورت گرفته در موضوع مهدویت از نگاه اهل بیت(علیهم السلام) اشاره نمود و یادآور شد: در مواجهه با کلام اهل بیت(علیهم‌السلام) باید تسلیم و ورع را پیشه کنیم و برای دین خدا و ائمه اطهار(علیهم السلام) حریم قائل شویم و خداترسی در ما شکل گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی بر حرکت طلاب به سمت اجتهاد در مبانی دینی تأکید نمود و یادآور شد: طلاب و علوم دینی، به ویژه دانش پژوهان المصطفی، که سختی مهاجرت را به جان خریده اند، بیش از دیگران باید در حرکت به سمت اجتهاد در مبانی دینی بکوشند.

وی انتظار را بهترین اعمال دانست که به معنای آمادگی و گام نهادن در مسیر زمینه سازی برای ظهور حجت خدا(عج) است و خاطرنشان کرد: برخورداری از محاسن اخلاق و آراستگی به زیبایی های اخلاقی، از مؤلفه هایی است که مورد توجه منتظران واقعی قرار می گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی خاطرنشان کرد: داشتن ورع و خداترسی با تمام ابعاد آن، انس با قرآن و روایات اسلامی و برخورداری از زیبایی های اخلاقی، مهم ترین پایه های انتظار را تشکیل می دهد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل