ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٢٢ مهر ١٣٩٩      ساعت: ١٣:٣٨        شماره خبر: ١١٤٠٤١          پرینت

مدرسه عالی فقه و قرآن خواهران نمایندگی المصطفی خراسان برگزار کرد

نشست «تأثیر قیام امام حسین(ع) در ملل مختلف»

دلیل تلاش دشمنان در جلوگیری از برپایی مراسم حسینی(ع)، جلوگیری از گسترش اسلام است. با این حال، با زنده نگه داشتن محرم و صفر، فهم مکتب امام حسین(ع) هر ساله فزونی می یابد.

گروه خبر: نشست «تأثیر قیام امام حسین(ع) در ملل مختلف» به همت مدرسه عالی فقه و قرآن خواهران نمایندگی جامعةالمصطفی خراسان رضوی، با سخنرانی خانم زینت فردوس برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌ رسانی جامعةالمصطفی، در این نشست، پژوهشگر بنگلادشی جامعةالمصطفی، ضمن تأکید بر لزوم رعایت نکات بهداشتی با هدف کنترل بیماری کووید ۱۹، با بیان اینکه قیام امام حسین(ع) در روح بشریت تأثیر گذاشته است، از تأثیر این قیام بر ایران اسلامی سخن به میان آورد و اظهار داشت: امام خمینی(ره) انقلاب اسلامی ایران را انفجار نور نامیدند. این انفجار نور، متأثر از قیام امام حسین(ع) بود.

وی افزود: ایران بیشترین نقش را در تأثیرگذاری قیام اباعبدالله(ع) بر بشریت داشته است.

خانم فردوس با بیان اینکه ایران در این مسیر پیش قدم بوده و نور قیام حضرت سیدالشهدا(ع) بیشترین استفاده را برده است، تصریح کرد: امروزه عصر ارتباطات است و پیام‌رسانی در این زمان، بسیار راحت تر از زمان امام حسین(ع) است. ما هم باید وظیفه خویش را در رساندن پیام امام حسین(ع) به جهانیان انجام دهیم.

پژوهشگر جامعةالمصطفی ابراز کرد: هیچ جایی در دنیا وجود ندارد که حتی به اندازه ذره‌ای، از قیام اباعبدالله‌الحسین(ع) تأثیر نپذیرفته باشد؛ هر جا پا بگذاریم، عشق و محبت به امام حسین(ع) را مشاهده می‌ کنیم.

وی، در ادامه، مسیحیت را پرطرفدارترین مذهب در مغرب‌زمین و هندوئیسم و بودیسم را پرطرفدارترین در شرق دانست و بیان نمود: حتی پیروان این ادیان نیز جزو محبان حضرت امام حسین(ع) هستند.

خانم فردوس، در ادامه، با اشاره به برگزاری عزاداری حسینی(ع) در هند، اذعان کرد: در هند فقط پیروان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) برای امام حسین(ع) عزاداری نمی کنند و پیروان ادیان و مذاهب دیگر نیز در این مراسم حضور می یابند.

وی افزود: یکی از شعرای معروف هند، شعری سروده و گفته است که اگر همه ملل امام حسین(ع) را خوب می شناختند، ایشان را جزو دین خود می دانستند. اگر در حال حاضر این وضعیت را نمی بینیم، به دلیل نشناختن امام حسین(ع) است.

پژوهشگر جامعةالمصطفی راه ترویج مبانی ناب اسلامی را معرفی امام حسین(ع) دانست و بیان کرد: امام(ع) این قیام را برای نجات انسان ها از گمراهی رهبری کردند و دین و مذهب خاصی مخاطب آن نبود.

وی با اشاره به جهانی شدن قیام امام حسین(ع)، از شکست دشمنان در مقابله با تأثیرگذاری قیام حضرت سیدالشهدا(ع) سخن گفت و اظهار داشت: دلیل تلاش دشمنان در جلوگیری از برپایی مراسم حسینی(ع)، جلوگیری از گسترش اسلام است. با این حال، با زنده نگه داشتن محرم و صفر، فهم مکتب امام حسین(ع) هر ساله فزونی می یابد.

خانم فردوس، در ادامه، با بیان اینکه در چین، حدود چهارصد میلیون مسلمان زندگی می کند که یک درصد آن پیرو مکتب اهل بیت(علیهم السلام) هستند، از برپایی مراسم عزاداری در پایتخت این کشور سخن به میان آورد و تصریح کرد: هر جا سخن از آزادی، آزادگی و انسانیت باشد، از قیام امام حسین(ع) صحبت می شود.

وی ادامه داد: از سال ۱۹۹۳م، مراسم عزاداری حسینی(ع) با برپایی راه پیمایی در تورنتو کانادا برگزار می‌ شود. در آلمان نیز از سال ۱۳۳۸ش و به دستور آیت الله العظمی بروجردی مسجدی در هامبورگ آلمان ساخته شد که اکنون مرکز اسلامی هامبورگ نامیده می شود و مراسم عزاداری امام حسین(ع) و یاران باوفایشان در شب تاسوعا و عاشورا در آنجا برگزار می گردد.

خانم فردوس با اشاره به برپایی عزاداری در ترکیه، از اجازه دولت این کشور برای برپایی این مراسم خبر داد و بیان نمود: در بنگلادش، کشور در روز عاشورا تعطیل رسمی است، با اینکه مردم سنی حنفی مذهب هستند. در این کشور، همه شبکه‌های تلویزیونی موظف اند درباره امام حسین(ع) برنامه پخش نمایند. مفتی های سنی مذهب نیز با برپایی گردهمایی و اجلاس، عزای حسینی(ع) را گرامی می دارند.

وی با اشاره به صدور پیام تسلیت رئیس جمهور و نخست وزیر بنگلادش در روز عاشورا، به برگزاری مراسم عزاداری آنلاین در سراسر دنیا، به دلیل شیوع ویروس کرونا اشاره نمود و از دوستداران امام حسین(ع) درخواست کرد که عزاداری در فضای مجازی را نیز بیش از پیش رونق دهند و در کنار برپایی مراسم، به این عرصه نیز توجه ویژه ای داشته باشند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل