ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ١١ ارديبهشت ١٣٩٨      ساعت: ١١:٢٨        شماره خبر: ٩٨٩٨٦          پرینت

داور مسابقات بین‌المللی قرآن؛

متولیان و متسابقان، مسبب حاکم‌شدن «روح قرآن» در جامعه باشند

داور مسابقات قرآن گفت: متولیان و متسابقان در دو بخش فردی و اجتماعی می‌توانند مسبب حاکم شدن روح قرآن در جامعه باشند. از استعدادهای فوق‌العاده در حوزه قرآن باید استفاده کرد و نباید اجازه داد استعدادی هرز برود،.چه بسا اندک‌افرادی بودند صدای خوبی هم داشتند، ولی نتوانستند از این موهبت الهی درست استفاده کنند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حیدر کسمایی»، داور مسابقات قرآن و عضو هیئت علمی دانشگاه مجازی جامعة‌المصطفی، در گفت‌و‌گویی، گفت: رقابت در مسابقات و خوشحالی فرد از اشتباه رقیبش تا حدی طبیعی است، چون همه افراد تلاش خود را برای کسب رتبه برتر انجام می‌دهند، ولی متسابقانی هم هستند که به این درجه رسیده‌اند که با تلاوت اشتباه رقیب، قلباً خوشحال نمی‌شوند و این امر مهم، از تأثیرات قرآن است.

وی با بیان این که خودسازی بسیار سخت است و با مرور و تمرین به دست می‌آید، اظهار کرد: با همه احترامی که برای جامعه قرآنی قائل هستم، به نظرم حافظان قرآن در این مرحله پیشرفت بهتری دارند و گویا بیشتر در مورد آنان صدق می‌کند. تأثیر قرآن بر روح و جسم انسان انکارناشدنی است، ولی این رویه در حافظان و افرادی که در حوزه ترجمه، فهم و عمل به قرآن ورود دارند، مشهودتر است. البته ناگفته نماند قاریان نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

 

لزوم استفاده بهینه از استعدادهای قرآنی

کسمایی تصریح کرد: اصل فعالیت در بخش‌های مختلف قرآن، حاکم شدن روح قرآن در روح و جسم انسان استو قرآن فقط تکرار الفاظ و واژگان الهی نیست. از استعدادهای فوق‌العاده در حوزه قرآن باید استفاده کرد و نباید اجازه داد استعدادی هرز برود. چه بسا اندک‌افرادی بودند صدای خوبی هم داشتند، ولی نتوانستند از این موهبت الهی درست استفاده کرده، بهره کافی ببرند؛ از این رو، آنان فقط به صدای زیبا بسنده کردند و در نهایت سر از خواندگی درآورده‌اند.

داور مسابقات قرآن ادامه داد: بسیار حیف است که صدای زیبای قاری در مسیرهای دیگری به جز قرآن هزینه شود. داشتن صوت و لحن زیبا کافی نیست و هنوز فاصله داریم تا روح قرآن در مسابقات و جسم همه ما جاری و ساری شود.

وی یادآور شد: متولیان و متسابقان در دو بخش فردی و اجتماعی می‌توانند مسبب حاکم شدن روح قرآن در جامعه باشند. هر یک از ما در حوزه شخصی، کاری و اجتماعی وظیفه داریم و باید در پیشگاه خداوند پاسخ‌گو باشیم. روز قیامت از من مربی پرسیده می‌شود در کلاس آموزش قرآن تنها به ترویج صوت و لحن اکتفا کردید و بچه‌ها را فقط به سمت اول شدن هدایت کردید یا مروج حاکم شدن روح قرآن و اخلاق قرآن در زندگی مردم و جامعه بودید؟

کسمایی اضافه کرد: از ما مربیان قرآن در خصوص تلاشمان در حوزه تشکیل جامعه قرآنی و فراگیر شدن روح قرآن پرسیده می‌شود و بنده و همه مربیان قرآن در این بخش مسئولیم و باید پاسخ‌گو باشیم. هر یک از ما مسلمانان در هر جایگاهی که باشیم، از ما سؤال و در حد خود محاسبه می‌شود. بی‌شک پرسش و پاسخ مربیان قرآن با فرد ساده‌دلی که در روستا مشغول است، با هم فرق است و هر کدام در اندازه سعی خودمان محاسبه می‌شویم.

وی تأکید کرد: به نظر من باید همه دست به دست هم دهیم تا جامعه ما قرآنی باشد. متأسفانه، هنوز از جامعه قرآنی بودن خیلی دور هستیم و فاصله داریم. چطه ور مسلمانی هستیم که قرآن می‌خوانیم، اما از آن بهره‌ای نگرفته‌ایم و در روزهای سخت معیشتی مایحتاج مردم را احتکار می‌کنیم تا سود بیشتری داشته باشیم.

 

روح قرآن در رفتار و اعمال ما حاکم باشد

کسمایی اضافه کرد: در امانتی که خدا به شما سپرده است، خیانت نکنید. برخی از فروشندگان و بازرگانان دلار دولتی گرفتند، ولی امانت‌داری ننموده، مایحتاج را به اجتماع تزریق نکردند. واقعاً باید دید چه طور انسان مسلمان قرآن‌خوانی هستیم که امانت‌داری را نیاموختیم و به راحتی حق‌الناس انجام می‌دهیم. این امور ضعف در قرآنی بودن و عمل نکردن به آیات الهی را نشان می‌دهد و باید به آن ‌جا برسیم که روح قرآن در رفتار و اعمال ما حاکم باشد.

داور مسابقات بر ضرورت پیروی از مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در همه زمینه‌ها تأکید کرد و افزود: حتی دشمنان شاهد قدرت مدیریت رهبری ایران هستند و بر این امر مهم معترف‌اند. با بهره‌گیری از رهنمودهای ایشان و کمک همه، زندگی مردم بهتر می‌شود و با رسیدگی به اوضاع معیشتی مردم، معنویت نیز در جامعه افزایش می‌یابد. وقتی مردم از نظر اقتصادی ضعیف باشند، توجه به معنویت کم می‌شود. رفع مشکلات و فراهم کردن لوازم اقتصادی، توجه آنان را به امور فرهنگی و قرآنی بیشتر می‌کند؛ از این رو، انجام اقدامات حرفه‌ای و برنامه‌ریزی‌شده برای امور فرهنگی قرآنی لازم است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل