ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨      ساعت: ٠٩:٢٧        شماره خبر: ٩٩٦٣٥          پرینت

در گفت‌وگو با دانش‌پژوه جامعةالمصطفی تشریح شد

آداب و رسوم رمضانی در پاکستان

دانشجوی ارشد علوم قرآن و حدیث جامعةالمصطفی از پاکستان با اشاره به رسوم مردم پاکستان در ماه مبارک رمضان، گفت: از مهم‌ترین برنامه‌های مسلمانان شیعه و سنی پس از مراسم افطاری، تلاوت قرآن کریم است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «زهرا فضل»، دانشجوی پاکستانی ارشد علوم قرآن و حدیث جامعةالمصطفی، در حاشیه نمایشگاه قرآن مشهد در گفت‌وگویی بیان کرد:پنج سالی هست که در مشهد ساکن و مشغول تحصیل در رشته علوم قرآن و حدیث هستم. از آن جا که پدرم مشهد را خیلی دوست داشت، پیش از این که ازدواج کنم، به همراه خانواده بیشتر به مشهد سفر می‌کردیم و ‌به دلیل علاقه پدرم به مشهد و ارادت ایشان به امام رضا(ع)، فامیلی «مشهدی» را برگزیدیم ‌و من، اکنون، در کلاس درس، به «زهرا مشهدی» مشهورم.

وی در ‌خصوص آداب و رسوم مردم پاکستان در ایام ماه مبارک رمضان گفت: در پاکستان، ماه مبارک رمضان به تلاوت قرآن بسیار اهمیت داده می‌شود؛ از این رو، از مهم‌ترین برنامه‌های مسلمانان - شیعه و سنی-، تلاوت قرآن کریم پس از مراسم افطاری است.

 

بریانی و بکوری؛ غذای ویژه افطار

دانشجوی ارشد علوم قرآن و حدیث بیان کرد: سنت حسنه افطاری دادن نیز بین مردم پاکستان رواج دارد و افزون بر این که اقوام و خویشان را برای صرف افطار به منازل خود دعوت می‌کنند، به افطاری دادن در مساجد و فضاهایی که نماز جماعت اقامه می‌شود نیز اهمیت فراوانی داده می‌شود.

وی اضافه کرد: هر کس به اندازه وسعت مالی، در افطاری دادن به مردم سهیم می‌شود و افطاری دادن در کوچه و خیابان، با پهن شدن سفره و پذیرایی روزه‌داران با غذاهای ویژه افطاری رایج در پاکستان، در ماه مبارک رمضان ادامه دارد.

خانم فضل ادامه داد: از غذاهای مشهور پاکستان، که در ایام ماه مبارک رمضان بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بریانی است که با گوشت و برنج پخته می‌شود. بکوری، دیگر غذای پرطرفدار مردم پاکستان در این ایام است. غذای اصلی مردم کشورم در سحر ماه مبارک رمضان، نان روغنی است که با انواع خورش‌ها و ماست سرو می‌شود.

وی گفت: در شب‌های قدر ماه مبارک رمضان نیز پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) مراسم احیا را در مساجد و حسینیه‌ها با شور ویژه‌ای برگزار می‌کنند و سپس بر سر سفره سحری اطعام می‌شوند. همچنین مراسم عزاداری شب شهادت امام علی(ع) در پاکستان بسیار پر شور برگزار می‌گردد.

 

عید فطر در پاکستان

خانم فضل بیان کرد: عید فطر و عید قربان، از بزرگ‌ترین اعیاد در پاکستان است. شب عید فطر، از شب‌های شلوغی بازار در پاکستان است و از مهم‌ترین رسوم مردم پاکستان در روز عید فطر، که به سه روز جشن گرفته می‌شود، پوشیدن لباس نو، عیدی دادن بزرگ‌ترها به کوچکترها و دید و بازدید است.

این دانشجوی علوم قرآن و حدیث گفت: در این روز، مردم براساس رسمی که دارند، شیربرنج و دیگر غذاهای شیرین را می‌پزند و با خریدن هدیه برای اقوام و خویشان و همسایه‌ها، به دیدن آنها می‌روند. دختران جوان نیز برای یکدیگر زیورآلات و لوازم زینتی و آرایشی هدیه می‌دهند.

 

نمایشگاه قرآن در پاکستان

وی در خصوص نمایشگاه قرآن در پاکستان افزود: نمایشگاه قرآن در پاکستان به گستردگی و تنوع موضوعات نمایشگاه مشهد نیست و فقط نمایشگاه قرآن، که با رویکرد بین‌المللی باشد، در اسلام‌آباد برگزار می‌شود، ولی در دیگر استان‌های کشور، نمایشگاه قرآن در سطح استان برپا می‌شود.

دانشجوی علوم قرآن و حدیث جامعه‌المصطفی اظهار کرد: در نمایشگاه، بیشتر به مباحث قرآنی پرداخته می‌شود؛ برای نمونه، موضوع نزول قرآن در قالب نمایش و فیلم به مخاطبان ارائه می‌شود و همچنین از قاریان برجسته کشور و حتی بین‌المللی نیز برای برگزاری کرسی تلاوت نیز طول برگزاری نمایشگاه دعوت می‌‌گردد.

خانم فضل ادامه داد: نمایشگاه قرآن در پاکستان نیز مانند ایران در ماه مبارک رمضان برپا می‌شود که شامل غرفه‌هایی شامل انتشارات کتب قرآنی و مذهبی، ارائه محصولات و نرم‌افزارهای قرآنی، غرفه ویژه کودک و نوجوان با مفاهیم قرآنی و... است و وقتی مورد استقبال مخاطبان باشد، پیش آمده که تا یک ماه هم تمدید شده است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل