ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١٢ بهمن ١٣٩٨      ساعت: ١٤:٤٨        شماره خبر: ١١٠٢٠٠          پرینت

نشست خبری بیست‌وپنجمین جشنواره قرآنی و حدیثی جامعةالمصطفی

جامعةالمصطفی به عنوان نهاد علمی، آموزشی و پژوهشی همواره کوشیده است مخاطبان خود را از همه سطوح، به ویژه طلاب و دانش‌پژوهانی از ملیت‌های مختلف، با ابعاد مختلف تربیت قرآنی آشنا نماید.

گروه خبر: نشست خبری نشست خبری بیست‌وپنجمین جشنواره قرآنی و حدیثی جامعةالمصطفی، در سازمان مرکزی جامعة‌المصطفی برگزار گردید.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ کریمی»، معاون فرهنگی- تربیتی جامعةالمصطفی، در جمع اصحاب رسانه ضمن تبریک آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی، با بیان این که گام نهادن در مسیر احیای ارزش‌های فرهنگ و معارف قرآن کریم، انقلاب اسلامی را به انقلاب سرچشمه‌گرفته از معارف قرآنی تبدیل نموده است، اظهار داشت: جامعةالمصطفی به عنوان نهاد علمی، آموزشی و پژوهشی همواره کوشیده است مخاطبان خود را از همه سطوح، به ویژه طلاب و دانش‌پژوهانی از ملیت‌های مختلف، با ابعاد مختلف تربیت قرآنی آشنا نماید.

رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره بین‌المللی قرآن و حدیث المصطفی، با اشاره به این که طلاب جامعةالمصطفی منادیان فرهنگ و معارف قرآنی در گستره جهانی هستند، خاطرنشان کرد: طلاب جامعة‌المصطفی در ابعاد مختلف آموزشی، پژوهشی و مهارتی و در زمینه‌های گوناگون تحصیلی، به عنوان الگوی محصلان علوم دینی در جهان اسلام شناخته می‌شوند و ارزش‌های نورانی اسلام را به جهانیان معرفی می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ کریمی به رسالت جامعةالمصطفی در عرصه‌های قرآنی و حدیثی اشاره نمود و یادآور شد: جشنواره بین‌المللی قرآن و حدیث جامعةالمصطفی با ورود به سطوح مختلف علمی و فعال‌سازی نمایندگی‌های جامعةالمصطفی در داخل و خارج کشور، زمینه‌ها را برای توجه طلاب، دانش‌پژوهان و قشرهای مختلف جامعه جهانی به فرهنگ و معارف قرآنی فراهم نموده است.

«حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین رفیعی»، مدیرکل قرآن و حدیث جامعةالمصطفی نیز در ابتدای این نشست خبری، ضمن ارائه گزارشی از مراحل برگزاری جشنواره قرآن و حدیث جامعةالمصطفی، جشنواره قرآنی را از مهم‌ترین رویدادهای فاخر جامعةالمصطفی در عرصه بین‌المللی توصیف کرد و ابراز داشت: اختتامیه جشنواره بین‌المللی قرآن و حدیث جامعةالمصطفی، همه ساله مقارن با دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار می‌شود؛ این جشنواره امسال با شعار «استقامت امت و نصرت الهی» آغاز خواهد شد.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی معرفی آموزه‌های حیات‌بخش قرآن کریم و ارائه مهارت‌ها، علوم و فنون قرآنی و حدیثی به المصطفائیان را مهم ارزیابی نمود و اذعان داشت: معرفی دستاوردها، ظرفیت‌ها و شناسایی استعدادها و سرمایه‌های موجود، امر مهمی در ارتقابخشی به فرایندهای آموزشی و پژوهشی است.

وی به امتیازهای خاص جشنواره بین‌المللی قرآن و حدیث جامعةالمصطفی در مقایسه با جشنواره‌ها و مسابقات مشابه اشاره نمود و اظهار داشت: تنوع رشته‌های آزمونی، از مؤلفه‌هایی است که ناظر به سطوح مختلف تحصیلی و رشته‌های مختلف قرآنی و حدیثی برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

رئیس ستاد برگزاری جشنواره بین‌المللی قرآن و حدیث جامعةالمصطفی به برگزاری دوره‌های مهارت‌‌افزایی در علوم قرآنی و حدیثی اشاره نمود و یادآور شد: گستره و تنوع ملیت‌ شرکت‌کنندگان در مسابقات قرآن و حدیث، از دیگر ویژگی‌های فاخر جشنواره قرآنی المصطفی به شمار می‌رود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی جشنواره بین‌المللی قرآن و حدیث را مقدمه‌ای برای ارتقای سطوح مهارتی طلاب و دانش‌پژوهان در حوزه‌های قرآنی و حدیثی دانست و افزود: در این جشنواره بین‌المللی، ضمن کشف استعدادها و ظرفیت‌ها، برآنیم تا چالش‌ها و آسیب‌های موجود را احصا و شناسایی نماییم.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی مراحل مختلف رشته‌های معارفی و مهارتی را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: طلاب ۷۲ ملیت جهان در رشته‌های کتبی و شفاهی بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی قرآن و حدیث جامعةالمصطفی شرکت نموده‌اند.

وی یادآور شد: ۳۹۲۰ نفر/ رشته از طلاب و دانش‌پژوهان المصطفی در رشته‌های کتبی و شفاهی این دوره از جشنواره بین‌المللی قرآن و حدیث شرکت نموده‌اند که نسبت به سال گذشته با رشد پانزده درصدی روبه‌رو بودیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی با تأکید بر این که مرحله پایانی این دوره از مسابقات قرآنی تاکنون در سه کشور جهان به پایان رسیده و جمع‌بندی نهایی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: فردا مرحله نهایی بخش شفاهی مسابقات خواهران و برادران برگزار خواهد شد.

 وی با بیان این که در رشته‌های شفاهی، شاهد رقابت‌های بسیار سنگین متسابقین بودیم، خاطرنشان کرد: مسابقات شفاهی بخش خواهران در مجتمع آموزش عالی بنت‌الهدی و بخش برادران نیز در مجتمع جامع امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد؛ استادان و داوران بین‌المللی قرآن در کیفیت‌بخشی به مراحل مختلف مسابقات نقش بسزایی داشتند.

رئیس ستاد برگزاری جشنواره بین‌المللی قرآن و حدیث جامعةالمصطفی افزود: اختتامیه بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی قرآن و حدیث المصطفی دوشنبه ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری، پس از نماز مغربین در سالن قدس مجتمع جامع امام خمینی(ره) برگزار می‌گردد.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی با اشاره به این که در این دوره از مسابقات نیز همچون سنوات گذشته، از مقام علمی، قرآنی و حدیثی یکی از علما و فرهیختگان قرآنی تقدیر به عمل خواهد آمد، تصریح کرد:  در بیست‌وپنجمین جشنواره قرآن و حدیث جامعةالمصطفی، از خدمات قرآنی «حضرت آیت‌الله مصباح یزدی» و تلاش ایشان برای ارتقای معارف قرآنی طلاب جامعةالمصطفی و تأثیرگذاری در حوزه بین‌الملل قدردانی خواهد شد.

وی معرفی و تقدیر از خانواده قرآنی فعال در عرصه بین‌الملل را از دیگر بخش‌های اختتامیه این دوره از جشنواره عنوان کرد و ابراز داشت: در اختتامیه بیست‌وپنجمین جشنواره قرآن و حدیث جامعةالمصطفی، از تلاش‌های خانواده «اختر رضوی» از هندوستان، به عنوان خانواده قرآنی و پرتلاش المصطفی تقدیر به عمل خواهد آمد.

رئیس ستاد برگزاری جشنواره بین‌المللی قرآن و حدیث جامعه المصطفی افزود: آقای اختر رضوی با تأسیس مؤسسه قرآنی، با سابقه بیست ساله، صدها حافظ قرآن کریم تقدیم جامعه جهانی نموده و خدمات ارزشمندی به ساحت قرآن داشته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی معرفی بانوی نمونه قرآنی را از دیگر بخش‌های اختتامیه این دوره از جشنواره قرآنی و حدیثی عنوان کرد و ابراز داشت: دهه فجر امسال در المصطفی، به عنوان دهه قرآنی معرفی و برنامه‌های متنوع قرآنی در همه مراکز المصطفی برگزار خواهد شد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی، در پایان، با بیان این که در مراحل ابتدایی جشنواره بین‌المللی قرآن و حدیث جامعةالمصطفی، از طلاب المصطفی در امر داوری استفاده شده است، تصریح کرد: تلاش‌ها و اقدامات قرآنی در المصطفی می‌تواند در اعتلای فرهنگ قرآن راه‌گشا بوده، دستاوردهای مذهبی و دینی جمهوری اسلامی ایران را به رخ جهانیان می‌کشد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل