ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ١٦ بهمن ١٣٩٨      ساعت: ١٠:٢٣        شماره خبر: ١١٠٣٠٧          پرینت

در گفت‌وگوی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با رادیو معارف مطرح شد

شعار جامعةالمصطفی؛ «علم و معنویت برای همه مردم جهان»

رئیس جامعةالمصطفی در گفت‌وگو با شبکه معارف صدای جمهوری اسلامی ایران، برخی از فعالیت‌ها و دستاوردهای جامعةالمصطفی را برشمرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، ضمن تبریک فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی، ضرورت تشکیل جامعةالمصطفی را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان ساخت: حوزه‌های علمیه، به ویژه حوزه‌های اصلی و کانونی، بین‌المللی بوده‌اند و همواره مشتاقان یادگیری معارف اسلامی از کشورهای گوناگون، راهی این حوزه‌ها می‌شدند.

وی با بیان این که این ویژگی در تاریخ حوزه‌های علمیه مشهود است، اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این رویکرد در حوزه علمیه قم تقویت شد و افراد زیادی برای یادگیری معارف ناب اسلامی به قم آمدند.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: بدین ترتیب، به فرمان امام خمینی(ره) در سال ۵۸، شورای سرپرستی طلاب غیرایرانی شکل گرفت و پس از آن، دو نهاد مستقل «مرکز جهانی علوم اسلامی» و «سازمان حوزه‌ها و مدارس علیه خارج کشور» ایجاد شد که یکی در داخل و دیگری در خارج، متکفل اداره امور مربوط به دانش‌پژوهان غیرایرانی بودند. در سال ۱۳۸۶، با ادغام این دو نهاد، جامعةالمصطفی پا به عرصه وجود گذاشت و امور مربوط به دانش‌پژوهان علوم دینی را در داخل و خارج کشور عهده‌‌دار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به حضور جامعةالمصطفی در بسیاری از کشورهای دنیا و تحصیل دانش‌پژوهان زیادی از ملیت‌های مختلف در این نهاد بزرگ بین‌‌المللی، تصریح کرد: امروز جامعةالمصطفی در ده‌ها کشور با مجوز قانونی در قالب کالج، مدرسه، معهد، مرکز فرهنگی و... به فعالیت‌های علمی، فرهنگی و پژوهشی اهتمام دارد.

وی افزود: ترجیح می‌‌دهیم که دانش‌پژوهان، تحصیلات مقدماتی را در کشور خود یا کشورهای همجوار بگذرانند و برای تحصیلات تکمیلی به قم بیایند. البته گاهی دانش‌پژوهان تحصیلاتشان را از ابتدا در ایران آغاز می‌نمایند.

رئیس جامعةالمصطفی با بیان این که مدارک تحصیلی المصطفی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و بسیاری از کشورها این مدارک را قبول دارند، از عضویت جامعةالمصطفی در اتحادیه‌های بزرگ دانشگاهی جهان سخن گفت و بیان نمود: شعار جامعةالمصطفی، «علم و معنویت برای همه مردم جهان»‌ است؛ بنابراین، پذیرش در جامعةالمصطفی به مذهب ویژه‌‌ای اختصاص ندارد و بخش زیادی از دانش‌پژوهان ما را برادران و خواهران اهل سنت تشکیل می‌دهند که علوم اسلامی را براساس فقه و کلام خود و با نگاه تقریبی در جامعةالمصطفی آموزش می‌بینند. حتی اگر پیروان ادیان دیگر هم به آشنایی و یادگیری آموزه‌ها و علوم اسلامی علاقه داشته باشند، می‌توانند به المصطفی بیایند و در رشته‌های مطالعات اسلامی یا رشته‌های علوم انسانی با رویکرد اسلامی تحصیل کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با تأکید بر این که جامعةالمصطفی امتداد بین‌المللی حوزه‌های علمیه است، ارتباط با دانش‌آموختگان را مورد توجه قرار داد و گفت: بدین منظور، هر سال اجلاس دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی برگزار می‌شود و از گروهی از دانش‌‌آموختگان موفق دعوت به عمل می‌آید. از سوی دیگر، ارتباط مستمری با دانش‌آموختگان برقرار کرده‌ایم و آنان فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی خود را در سراسر دنیا دنبال می‌نمایند.

رئیس جامعةالمصطفی، در بخش دیگری از این گفت‌وگو، از اهتمام جامعةالمصطفی به گسترش زبان و ادبیات فارسی سخن گفت و اظهار داشت: با این که غرض المصطفی، آموزش حوزه دانشی علوم انسانی و اسلامی و زبان و فرهنگ است، بر آموزش زبان فارسی تأکید می‌ورزد، به گونه‌ای که لازم است دانش‌پژوهان جامعةالمصطفی در ایران زبان فارسی را فرابگیرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در پایان گفت‌وگو، با تأکید بر این که خدمات جامعةالمصطفی در گسترش زبان فارسی، با هیچ نهادی قابل مقایسه نیست، تصریح کرد: انقلاب اسلامی، انقلاب فرهنگی، معرفتی و گفتمانی است و جامعةالمصطفی نماد عرضه این گفتمان به عالم به شمار می‌آید. این پیام مورد نیاز همه بشریت است و منحصر به مسلمانان نیست.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل