ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٨      ساعت: ١٢:١٩        شماره خبر: ١١٠٥٨٥          پرینت

سخنان رئیس جامعةالمصطفی در مراسم تجلیل از خانواده‌های ممتاز آموزشی طلاب المصطفی

گروه خبر: جشن ولادت حضرت فاطمه(س) و تجلیل از خانواده‌های ممتاز آموزشی طلاب جامعةالمصطفی، با حضور همسران و فرزندان ممتاز طلاب المصطفی و سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، رئیس جامعةالمصطفی، در این مراسم، ضمن تبریک سالروز ولادت باسعادت دخت نبی معظم اسلام، حضرت فاطمه زهرا(س)، نقش بانوان و زنان مسلمان را در گام دوم انقلاب اسلامی مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: انقلاب اسلامی، چهل سال پرفراز و نشیب را با حوادث تلخ و شیرین و  با افتخار و اقتدار پست سر گذاشته است و با قدرتی روزافزون در عالم می‌درخشد و به راه خود ادامه می‌دهد.

وی تثبیت، استقرار و عبور از موانع را با وجود سختی‌های فراوان، جزو گام نخست انقلاب اسلامی دانست و ابراز داشت: قدرت انقلاب اسلامی امروز قابل مقایسه با روزهای آغازین نیست، گر چه خاستگاه و نقطه آغازین انقلاب اسلامی از ایران بود، ولی این انقلاب به کشور و سرزمین خاصی تعلق ندارد، بلکه متعلق به بشریت و دربردارنده پیام الهی برای همه انسان‌هاست.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، در ادامه، ضمن اشاره به فرازهایی از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، بیان نمود: رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) منشوری راهبردی پیش روی انقلاب اسلامی ترسیم نموده و مسیر و هدف آن را در گام دوم، جامعه‌سازی و پرچم‌داری در ایجاد تمدن جدید برای بشریت برشمرده‌اند.

وی ضمن تبیین معانی و نمادهای مختلف تمدن و بررسی تمدن‌های اخیر بشری اظهار داشت: تاکنون، تمدن‌های بشری داعیه جهانی بودن نداشتند، در حالی که تمدنی که در چند صد سال اخیر به عنوان تمدن جدید غربی شکل یافته، در تلاش است سبک زندگی و روابط اجتماعی غربی را بر دنیا مسلط نماید و در این مسیر از عناوینی مانند دهکده جهانی و... بهره می‌گیرد.

رئیس جامعةالمصطفی کم‌توجهی به اخلاق، معنویات و دین را از پیامدهای منفی تمدن غربی عنوان کرد و ابراز داشت: بی‌عدالتی در روابط اجتماعی و بین‌المللی، از دیگر پیامدهای منفی این رویکرد است، به گونه‌ای که به اعتراف وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده، تنها یک‌درصد جمعیت امریکا بیش از ۵۱٪ ثروت، امکانات و قدرت این کشور را در اختیار دارند که نشان‌دهنده گستره فاصله طبقاتی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی با بیان این که در تمدن غربی، مسئله زن و خانواده به عنوان عنصر اصلی تربیت نسل، با چالش‌های جدیدی روبه‌رو شده است، خاطرنشان ساخت: متأسفانه، از نگاه غربی، زن و مادر خانواده، موجود درجه دوم به شمار می‌رود و از نگاه‌های الهی تهی است.

وی با بیان این که نبی مکرم اسلام(ص) جایگاه انسانی زن را یادآور شده‌اند و معیار خوبی انسان را تعامل با خانواده ترسیم فرموده‌اند،  اظهار داشت: زن در نگاه اسلام، جایگاه برجسته‌ای دارد و در ساخت تمدن الهی و معنوی، وظایف و رسالت‌های خطیری برایش تعریف شده است.

بررسی جنبش‌های فمنیستی و دفاع از حقوق زن در تمدن غربی، از دیگر موضوعاتی بود که حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی مورد توجه قرار داد و گفت: تمدن غربی با مظلوم قرار دادن زن در خانواده، وی را گرفتار ظلم‌های صنعتی و عرصه اشتغال نمود.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی ادامه داد: در تمدن اسلامی به عنوان الگوهای جایگزین، ضمن پاسخ‌گویی به نیازهای ابعاد مختلف زیست بشری، باید در مسئله زنان و خانواده، الگوی موفقی به بشریت ارائه نماییم که در آن، کانون بسیار مهم و تأثیرگذار خانواده مورد تأکید قرار گیرد.

وی گفت: در گام دوم انقلاب باید الگویی از خانواده معنوی و متعالی ارائه شود که ضمن توجه به کرامت بانوان، فرصت‌های پیشرفت علمی و اجتماعی ایشان را بیش از پیش فراهم‌ نماید.

رئیس جامعةالمصطفی حضور اجتماعی تأ‌ثیرگذار و تاریخی زهرای مرضیه(س) را الگویی بسیار والا در ترسیم تمدن نوین اسلامی برشمرد و اذعان داشت: حضرت زهرا(س) به عنوان الگوی پاکدامنی و تجسم معنویت، شخصیتی عالم بودند و بسیاری از اصحاب رسول‌الله(ص) از اندیشه پویا و شخصیت علمی این بانوی بزرگوار جهان اسلام بهره‌مند می‌شدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، در بخش پایانی سخنان خود، ضمن تبیین رشد علمی، اجتماعی و فرهنگی کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: براساس آمارهای رسمی بین‌المللی و معیارهای پیشرفت، انقلاب اسلامی در عرصه زن و خانواده و حضور علمی و اجتماعی بانوان در عین حفظ اصالت، معنویت و فضای عفیفانه در مراکز علمی و بهداشتی، به دستاوردهای چشمگیری دست یافته است.

وی تمدن‌سازی و ارائه الگوهای معرفتی را برای پاسخ‌گویی به نیازهای بشری از رویکردهای جامعةالمصطفی برشمرد و اذعان داشت: ارائه خدمات فرهنگی و آموزشی به خانواده‌های المصطفائیان، از مسئولیت‌های مهم مرکز امور طلاب و خانواده‌ها به شمار می‌رود.


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1398/11/28 10:52
0
0
با سلام خدمت شما. چرا تصاویر جلسه را نگذاشته اید؟
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل