ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٨      ساعت: ١٣:٤٦        شماره خبر: ١١٠٥٨٨          پرینت

در نشست علمی مجتمع جامع امام خمینی(ره) بررسی شد

«ظرفیت‌شناسی تاریخی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی»

عضو هیئت علمی المصطفی گفت: نکته مهم و مورد تأکید مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) این است که نقد گام نخست انقلاب، برای دستیابی به موفقیت در گام دوم تعیین‌کننده است.

گروه خبر: نشست علمی «ظرفیت‌شناسی تاریخی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)»، به همت گروه علمی تاریخ اهل‌بیت(علیهم‌الاسلام) مجتمع جامع امام خمینی(ره) برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «آقای دکتر نعمت‌الله صفری فروشانی»، در این نشست به تشریح پیشران‌های گام نخست انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: نکته مهم و مورد تأکید مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) این است که نقد گام نخست، برای دستیابی به موفقیت در گام دوم تعیین‌کننده است. در این قسمت بیشترین توجه بیانیه به نقش قشرهای مختلف مردم، نخبگان و جوانان به عنوان پشیران‌های گام نخست بوده است.

وی نقش روحانیون و حوزه‌های علمیه را در گام دوم انقلاب، از سطور سفید این بیانیه دانست و گفت: دلیل این دیدگاه بیانیه به حوزه‌های علمیه، به معنای نفی جایگاه محوری روحانیت نیست، بلکه باید بررسی کرد که آیا حوزه در چهل سال گذشته توانسته است توقعات را برآورده نماید؟

عضو هیئت علمی المصطفی ادامه داد: حوزه‌های علمیه همیشه به فقه محکوم و تحت سلطه می‌پرداختند، ولی آیا پس از انقلاب، حوزه‌های علمیه توانستند صاحب فقه انقلابی شوند؟ به معنای بهتر، آیا حوزه‌های علمیه در حوزه‌های دانشی خود با نظام اسلامی اهل‌بیتی(علیهم‌السلام)، که مدنظر انقلاب اسلامی است، همگام هستند؟

وی با اشاره به امید مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به جوانان و نقش ویژه آنان نزد معظم‌له، تصریح کرد: برخلاف تفکر برخی که تصور می‌کردند با پوست‌اندازی جامعه، ارزش‌های انقلابی در نسل‌های بعدی رو به افول می‌رود، مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) امید زیادی به نسل جوان دارند و کلیدواژه «جوانان» در این بیانیه و بیانات دیگر ایشان بسیار پررنگ است.

سخنران نشست، در ادامه، به بیان عوامل و مؤلفه‌های اصلی تقویت‌‌کننده انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: یکی از مهم‌ترین عناصری که موجب پدید آمدن انقلاب شده است و می‌توان با آنها انقلاب اسلامی را ادامه داد، اصل «ما می توانیم» به معنای اعتماد به نفس و تکیه بر تجربه تاریخی ماست. اگر با این دیدگاه جایگاه امروز خود را در عرصه‌های مختلف ارزیابی نماییم، خواهیم دید در هر عرصه‌ای که این اصل مدنظر بوده است، توفیقات فراوانی به دست آورده‌ایم.

وی مباحث اخلاقی و معنوی را یکی از مسائل مورد توجه معظم‌له در بیانیه گام دوم انقلاب برشمرد و اذعان داشت: در این بیانیه هم به جلوه‌های مادی تمدن توجه شده است و هم به جلوه‌های معنوی آن که فرهنگ نامیده می‌شود. اخلاق، معنویت آرمانی، استقلال، آزادی‌خواهی و...، از جلوه‌های تمدن فرهنگی است. متأسفانه، ما در گروه‌های تاریخ تمدن، کمتر وارد عرصه‌های فرهنگی می‌شویم، ولی بیانیه گام دوم انقلاب مالامال از موضوعات فرهنگی است که جای کار علمی دارد.

دکتر صفری فروشانی نغلتیدن در دامن «چپ‌روها» را یکی از ویژگی‌های انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: اگر انقلاب اسلامی به دست این گروه افتاده بود، امروز چیزی از انقلاب باقی نمی‌ماند. چپ‌روها مصادیق مختلفی در تاریخ داشته‌اند؛ پیش از انقلاب، نیروهای چپ مایل به مارکسیسم بودند و تصوری که از اسلام داشتند، اسلامی بود که مبارزه در آن جایگاهی ندارد. در دهه‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز این گروه مصادیق مختلفی یافتند و به مرور تطور یافتند، ولی نفس چپ‌روی بر این قائل است که اسلام نمی‌تواند موتور پیشران انقلاب باشند، در حالی که از دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، بالاترین عامل پدید آمدن و ادامه حرکت انقلاب، اسلام است.

وی با تأکید بر نقش تمدنی انقلاب در گام نخست، ابراز داشت: بیانیه گام دوم بر عرصه تولید دانش در عرصه‌های علوم تجربی، اقتصاد، سیاسی، نظامی، اسلامی و... تأکید فراوانی دارد. شاید گلایه معظم‌له در این بخش، از علوم انسانی باشد که در چهل سال گذشته، نتوانست خود را همگام با آرمان‌های انقلابی پیش براند. غنی‌سازی علوم انسانی و بومی‌سازی این علوم متناسب با  نیازهای عصر کنونی، از دیگر سطور سفید بیانیه گام دوم به شمار می‌آید که باید مورد توجه جدی ما قرار گیرد.

دکتر صفری فروشانی، در پایان، حفظ عزت ملی، مرزبندی با دشمن، استقلال و... را از دیگر عوامل تقویت‌کننده انقلاب اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین جلوه‌های فرهنگی بیانیه، موضوع سبک زندگی اسلامی و یکی دیگر از مواضعی است که ایده‌ها و کلام رهبری(مدظله‌العالی) در آن به درستی دنبال نشده است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل