ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٨ خرداد ١٣٩٩      ساعت: ١٢:١٢        شماره خبر: ١١١٩٧٥          پرینت

نشست مجازی روز جهانی قدس در اسلام آباد

همزمان با روز جهانی قدس، جامعةالمصطفی‌العالمیه واحد برادران اسلام‌ آباد سمینار روز جهانی قدس را در فضای مجازی با حضور برخی از علما، فعالان دینی و دانشگاهی از مذاهب مختلف برگزار کرد.

گروه خبر: همزمان با روز جهانی قدس، جامعةالمصطفی‌العالمیه واحد برادران اسلام‌ آباد سمینار روز جهانی قدس را در فضای مجازی با حضور برخی از علما، فعالان دینی و دانشگاهی از مذاهب مختلف برگزار کرد. 

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، برنامه روز جهانی قدس امسال به دلیل شیوع ویروس جهانی کرونا به همت جامعةالمصطفی واحد برادران اسلام‌ آباد به صورت آنلاین و با حضور مردم از قشرهای مختلف برگزار شد.

در این سمینار مجازی، حجت الاسلام و المسلمین سیدافتخار حسین نقوی، رئیس مؤسسه امام خمینی(ره) و  عضو شورای ایدئولوژی اسلامی، دکتر سیدثاقب اکبر پژوهشگر معروف و رئیس مؤسسه علمی البصیره، علامه حیدر علوی، از علمای بنام اهل سنت، حجت الاسلام والمسلمین انیس الحسنین خان، مدیر مدرسه برادران اسلام آباد، پروفسور دکتر عبدالباسط مجاهد، استادیار شعبه تاریخ دانشگاه آزاد علامه اقبال، وکیل سیدهادی همدانی، حقوق‌دان و دکتر ندیم عباس بلوچ، کارشناس ارتباطات جامعةالمصطفی نمایندگی پاکستان حضور داشتند و در این سمینار مجازی به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

سیدافتخار حسین نقوی گفت: امام خمینی(ره) در فرمانی تاریخی برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین و برجسته کردن مسئله قدس در جهان جمعه آخر ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس نامیدند. این روز، روز همصدایی با مظلومان، نفرت در برابر ستمگران و برداشتن حجاب نفاق از چهره منافقان است.

وی اظهار داشت: اعلام می کنیم که ما با فلسطینی ها هستیم و آزادسازی قبله اول مسلمانان وظیفه همه ماست. قبله اول و فلسطین، نشان دهنده عظمت و بزرگی اسلام مسلمانان است، انگلیس به امت اسلام و کشورهای اسلامی خیانت کرد و همچنین در مسئله فلسطین و کشمیر نیز خیانت نمود. مردم کشمیر مظلوم واقع شده و بسیار مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و ما همان گونه که از مردم مظلوم فلسطین حمایت می کنیم، نباید مردم کشمیر را فراموش نماییم و باید همه جانبه از این مردم ستمدیده حمایت کنیم. 

رئیس مؤسسه امام خمینی(ره) در سخنان پایانی خود یادآور شد: محمدعلی جناح، قائد اعظم، با به رسمیت نشناختن اسرائیل نقش مهمی در مسئله فلسطین ایفا نمود و حاکمان ما پس از آن هیچ نقش مهمی در قبال مردم فلسطین ایفا نکردند. مردم کشمیر نه ماه است که در حکومت نظامی به سر می برند و مسلمانان نباید در قبال مسئله کشمیر سکوت کنند.  

در ادامه سمینار، حجت الاسلام و المسلمین انیس الحسنین خان ابراز داشت: امام راحل از بدو پیروزی انقلاب اسلامی مسئله فلسطین را فریاد زدند و اکنون جهان می داند که رژیم غاصب صهیونیستی عامل اختلاف و تفرقه مسلمان شده است و به دلیل سهل انگاری و حمایت برخی از کشورها مانند امریکا، رژیم صهیونیستی گستاخ تر از گذشته شده است. امریکا پایش به هر جا باز شد - از عراق گرفته تا یمن و دیگر مناطق- امنیت به بار نیاورده و این مناطق را ناامن و ملتهب ساخته و امنیت و صلح را به مخاطره انداخته است.

وی ابراز داشت: طبق همه قوانین جهانی و بین المللی ، اسرائیل غاصب و زورگوست که فلسطینی ها را از خانه های خود بیرون کرده و موجب آوارگی میلیون ها فلسطینی شده است، عزت، عشق و آزادی انسانی حکم می کند در این زمان از مردم فلسطین حمایت کنیم، زیرا اسرائیل دشمن ارزش های انسانی است که مورد حمایت ایالات متحده امریکا و هم پیمانانش قرار دارد. امام خمینی(ره) روز جهانی قدس را بنیاد نهادند تا فلسطینی ها بدانند که مسلمانان واقعی هرگز آنها را فراموش نخواهند کرد و تنها نیستند.

حجت الاسلام و المسلمین انیس الحسنین خان در پایان خاطرنشان کرد: امروز مردم کشمیر مانند مردم فلسطین مورد ظلم و ستم شدید قرار گرفته اند و نزدیک به نه ماه است که از همه حقوق ها انسانی منع شده و در تنگنای شدیدی گرفتار شده اند. نباید مردم کشمیر را فراموش کنیم و باید در کنار این مردم مسلمان بایستیم. 

دکتر سید ثاقب اکبر نیز در سخنانی گفت: صهیونیست ها از سراسر جهان به فلسطین آورده و در آنجا مستقر شده اند. صهیونیسم مکتب فکری نیست، بلکه ایدئولوژی بر پایه ظلم و ستم است.  روز قدس در سراسر جهان بیداری و آگاهی عجیبی ایجاد کرده است. ما امروز شاهد برگزاری روز جهانی قدس در بیش از صد کشوریم و همه اینها را مدیون فرمان تاریخی خمینی کبیر(ره) هستیم. 

علامه حیدر علوی از علمای اهل تسنن در سخنانی در این سمینار مجازی، با ادای احترام به مقام شامخ امام خمینی(ره) به عنوان بنیان گذار روز جهانی قدس و پرچم دار غیور وحدت اسلامی، تصریح کرد: رژیم صهیونیستی و قدرت های استکباری حامی آن، به ویژه امریکا، خطر جدی پیش روی خاورمیانه و جهان  اسلام هستند. جهان اسلام باید برای آزادی قبله اول مسلمانان متحد شوند. تنها با انسجام و یکپارچگی می توان به کمک ملت های مسلمان مظلوم در فلسطین و کشمیر شتافت.

وی همچنین ابراز داشت: رژیم صهیونستی امروز منفورترین دولت غاصب در دنیا شناخته می شود. ما در کنار مردم قدس ایستاده ایم و سیاست های امریکا را، که به نام معامله قرن به دنبال حفظ رژیم جعلی اسرائیل است، محکوم می کنیم. 

این عالم اهل سنت افزود: امروز جامعةالمصطفی این پیام واضح و روشن را به جهان داد که دوستداران مکتب مصطفوی(ص) همیشه در کنار مظلومان و در برابر مزدوران و ظالمان خواهند بود. 

در ادامه، پروفسور عبدالباسط مجاهد در سخنانی اظهار داشت: در حقیقت، صحبت از قدس و مقاومت فلسطین، بدون یادآوری بزرگ مرد تاریخ، امام خمینی(ره) امکان پذیر نیست. ایشان با مقرر کردن جمعه آخر ماه رمضان به عنوان روز جهانی قدس، سبب زنده ماندن مسئله فلسطین شدند. 

وی افزود: امسال روز جهانی قدس اهمیت بیشتری دارد، زیرا منطقه با تحولاتی جدیدی مانند پرده برداری از طرح شیطانی معامله قرن روبه رو شده  که در حقیقت، توطئه امریکایی صهیونیستی برای چپاول هر چه بیشتر حقوق ملت فلسطین است. 

آقای مجاهد تأکید کرد: به وحدت جهان اسلام اعتقاد راسخ داریم و مطمئنیم اتحاد مسلمانان راه برون رفت مشکلات جهان اسلام و چالش های پیش روی مسلمانان خواهد بود.  مسلمانان پاکستان تلاش برای پایمال کردن حقوق  فلسطینی ها و تأمین منافع اسرائیل را نخواهند پذیرفت. 

سیدهادی همدانی نیز در سخنانی گفت: خیانت بریتانیا در قبال فلسطین مثل روز بر همگان روشن و مبرهن است و این کشور با استفاده از قدرت خود سبب استقرار یهودیان در فلسطین شد و تا پیش از سال 1922 هیچ اثری از اسرائیل در هیچ نقشه ای دیده نمی شود. براساس کنوانسیون ژنو هیچ کشور متجاوزی حق ندارد مردم خود را در محلی مستقر کند و جغرافیای منطقه را تغییر دهد، ولی امروز می بینیم که بیست درصد کشور فلسطین به مردم فلسطین تعلق دارد و هشتاد درصد اراضی در دست یهودیان است.

وی گفت: دیوان بین المللی دادگستری، اسرائیل را رژیم اشغالگر دانسته و شهرک سازی اسرائیل، ساخت دیوارها و حضور نظامی در سرزمین های فلسطین را غیرمجاز اعلام کرده است. امریکا تمام قطع نامه ها علیه اسرائیل را در سازمان ملل متحد وتو کرده است؛ بنابراین، ایالات متحده به اندازه اسرائیل، مسئول جرم و جنایات ضد فلسطینی هاست. ایالات متحده حامی اصلی اشغال و تحکیم اسرائیل  در منطقه به شمار می رود. 

دکتر ندیم عباس به عنوان آخرین سخنران در این سمینار ضمن تشکر از شرکت کنندگان، خاطرنشان کرد: امسال روز قدس روزی برای همصدا شدن با مردم مظلوم فلسطین و روز همبستگی با مردم مظلومی است که یک شبه به اردوگاه ها رانده شدند و نسل سوم آنها ماه مبارک رمضان را در اردوگاها می گذرانند. جامعةالمصطفی واحد برادران اسلام آباد در این برهه زمانی حساس، همزمان و همصدا با دیگر مردم جهان و بنا به فرمان امام راحل گامی برای آزادی قدس شریف و مردم فلسطین برداشته و با هدف اظهار همبستگی با مردم فلسطین و کشمیر، اقدام به برگزاری این سمینار کرده است. 

وی گفت: بعضی ها امیدوار بودند که سازمان ملل این مشکل را حل کند، ولی نقش این سازمان نیز در قبال مردم و کشور فلسطین مایه تأسف است؛ وقتی صحبت از امنیت اسرائیل شد، اقدامات یک شبه انجام گشت و زمانی که از حقوق مردم فلسطین سخن به میان آمد، همه سکوت کردند و چشم ها را روی حقایق بستند.

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل