ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٩ مرداد ١٣٩٩      ساعت: ١٤:٠٦        شماره خبر: ١١٢٩٦٧          پرینت

سخنان معاون بین‌‌الملل دفتر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در چهاردهمین نشست اداری هیئت رئیسه المصطفی با نمایندگان خارج از کشور

گروه خبر: آیت‌الله قمی، در چهاردهمین نشست اداری هیئت رئیسه المصطفی با نمایندگان خارج از کشور، مراحل تحقق اهداف فرهنگی را در عرصه بین‌الملل تشریح کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، جامعةالمصطفی را یکی از مولودهای مبارک انقلاب اسلامی ایران دانست و اظهار داشت: یکی از برکات ارزشمند انقلاب اسلامی جامعةالمصطفی است.

آیت‌الله قمی با اشاره به اشراف مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به فعالیت‌های جامعةالمصطفی گفت: ایشان بارها از روند کلی فعالیت‌های جامعةالمصطفی ابراز رضایت کرده‌اند. جامعةالمصطفی پشتوانه هزارساله حوزه‌های علمیه را با خود دارد و از تجربیات انقلاب اسلامی و هیئت امنا و مدیرانی دلسوز و مدبر بهره‌مند است.

وی با مطلوب ارزیابی کردن مدیریت رؤسای پیشین و کنونی جامعةالمصطفی از نظر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، تصریح کرد: یکی از سرمایه‌های جامعةالمصطفی، مدیران مدبر و مجربی است که کمتر در مجموعه‌ای یافت می‌شود. شکر این نعمت نیز تلاش بیشتر در زمینه تعمیق و نشر معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در سراسر عالم خواهد بود. همت بلند مدیریت و شما، که این نشست را با رعایت پروتکل­های بهداشتی برگزار نموده‌اید، جای سپاسگزاری دارد.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) توجه روزافزون به شرایط بین‌المللی و داخلی و منطقه‌ای را بسیار مهم ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: بیانیه گام دوم و خطوط ترسیمی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، یکی از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. مسئله پیچ تاریخی مورد اشاره مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) که خود را روز به روز بیشتر نمایان می‌سازد، به شکلی که زیر پوست جامعه بشری اتفاقی در حال رخ دادن است و شرایطی حکم‌فرماست که هر لحظه امکان تغییر و تحول در آن به ذهن می‌رسد، نکته دیگری است که نباید از آن غفلت کرد.

وی، در ادامه، تحریم را یکی دیگر از مسائل پیش روی ایران اسلامی دانست و اظهار داشت: دشمنان ادعا می‌کنند که این تحریم‌ها سخت ترین تحریم‌های تاریخ بشر هستند که با هدف تسلیم نمودن جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته‌اند و خود معترف‌اند سیاستی شکست‌خورده است و نتوانسته‌اند در اهداف و آرمان‌های نظام و ملت خللی وارد نمایند و مسیرهای جدیدی نیز برای ما گشوده شده است. شرایط تحریم، سختی‌ها و فرصت‌هایی را برای ما فراهم آورده است که باید مد نظر قرار دهیم.

آیت‌الله قمی به فراگیری بیماری کووید ۱۹ که توانسته است ۸۴ کشور جهان را با تعطیلی عمومی روبه‌رو ساخته و آموزش در ۱۹۲ کشور را به شکل کلی تعطیل نموده، به عنوان موضوع دیگر قابل توجه اشاره کرد و گفت: در شرایطی قرار داریم که چهار قدرت بزرگ پوپولیستی جهان دارای سه رتبه نخست این بیماری هستند. طبق اعلام سازمان‌های بین‌المللی، فقر جهانی سرعت گرفته است و کارشناسان، رشد اقتصادی جهان را منفی پیش‌بینی کرده‌اند.

وی افزود: با توجه به این شرایط و با توجه به انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی و هیئت رئیسه، این نشست فرصت خوبی در اختیار ما قرار می‌دهد تا بررسی نماییم که لازم است چه نوع خلاقیت‌ها و برنامه‌های جدیدی در دستور کار قرار گیرد.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) با اشاره به دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) درباره مراحل تحقق اهداف فرهنگی در عرصه بین‌الملل ابراز کرد: از نظر معظم‌له، برای تحقق اهداف فرهنگی در عرصه بین‌الملل چهار مرحله باید مد نظر قرار گیرد: مرحله نخست، واژه‌سازی است و اینکه ما چه حرفی برای گفتن در عرصه بین‌المللی داریم. واژه‌سازی باید به کوشش نخبگان صورت گیرد؛ نمونه این امر، خلق واژه «اقتصاد مقاومتی» توسط مقام معظم رهبری یا «جمهوری اسلامی» توسط امام خمینی(ره) است.

وی ادامه داد: مرحله دوم، گفتمان‌سازی است، یعنی سخن بارها تکرار شود تا به باور عمومی تبدیل گردد. لازم است این مفاهیم با زبان صحیح علمی و منطقی و با بهره‌گیری از شرایط منطقه‌ای بازگو شود تا در ادامه، به مطالبه عمومی تبدیل گردد.

آیت‌الله قمی طلاب جامعةالمصطفی را در کشورهای مختلف، مروج مبانی اسلام ناب برشمرد و تصریح کرد‌: در این عرصه، رسانه‌ها، نخبگان و نهادهای بین‌المللی نقش بارزی دارند. یکی از وظایف جامعةالمصطفی، گفتمان‌سازی معارف ناب اسلامی است تا به مطالبه تبدیل شود.

وی در توضیح مرحله سوم و چهارم بیان نمود: مرحله سوم این روند، نهادسازی و مرحله چهارم، نظام‌سازی است؛ اکنون بیشتر در مرحله گفتمان‌سازی هستیم. البته مرحله اول نیز اهمیت زیادی دارد و باید قدردان اندیشمندان و نخبگان این حوزه بود.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) وظیفه جامعةالمصطفی را در چارچوب دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، گفتمان‌سازی دانست و گفت: برای تشخیص میزان موفقیت در این عرصه باید بررسی کنیم که چقدر در نهادینه‌سازی گفتمان‌ها و مفاهیمی همچون عدالت، ولایت، اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، کرامت انسان، نیاز به وحی و... موفق بوده‌ایم. این معیار می‌تواند الگویی برای بازنگری در برنامه‌های ما به شمار رود.

آیت‌الله قمی، در ادامه، نکاتی برگرفته از سخنان مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) بیان کرد و اظهار داشت: براساس نظر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، امروز ذائقه بشر ساندویچی شده است و نیازمند غذاهای آماده و نیم‌آماده و کپسول‌های معنوی هستیم. دوره‌های کوتاه‌مدت جامعةالمصطفی، یکی از اقدامات خوب در این زمینه است.

وی افزود: در شرایط کنونی نیاز است در نمایندگی‌های خود دوره های کوتاه‌مدت را گسترش دهیم و از فضای مجازی برای گسترش آن و حسن استفاده از این ذائقه بشر بهره ببریم.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) مشکلات موجود در پذیرش دانشجو از خارج کشور را یکی دیگر از مسائل پیش رو دانست و گفت: این مسئله فرصتی در اختیار ما قرار می‌دهد تا در سیاست‌های پذیرش خود بازنگری کنیم. هم‌اکنون، ممکن است برخی از طلابی که برای تحصیل به ایران می‌آیند، به کشورهای خود بازنگردند. دلیل این ماندگاری ممکن است فقدان پشتیبانی کافی، به رسمیت نشناختن مدارک جامعةالمصطفی در کشورها، فقدان امنیت کافی و... باشد. لازم است پیش از بازگشایی جذب، سیاست‌هایی در پیش گرفته شود تا مشکلات بازگشت رفع شود و بصیرت طلاب در زمینه وظایفشان ارتقا یابد.

وی، ضمن تأکید بر چابک‌سازی جامعةالمصطفی، بهره‌گیری از شرایط کرونایی را مهم عنوان کرد و اظهار داشت: در قرآن کریم، یکی از فلسفه‌های این رخدادها، رحمت الهی برشمرده شده است که بشر را به سوی خود بازگرداند. براساس نظرسنجی صورت‌گرفته، پس از شیوع این بیماری، گرایش به معنویت در جهان و ایران افزایش یافته است. کرونا فرصتی برای ارتقای سطح معنویت در جامعه است، ولی شرط اساسی برای اینکه بتوانیم این رسالت را به درستی انجام دهیم، این است در گام نخست، مصداق «آمن الرسول» باشیم.

آیت‌الله قمی آماده‌سازی شرایط برای آموزش‌های غیرمستقیم را لازم دانست و بیان کرد: یکی از توصیه‌های امیرمؤمنان(ع) به محمد حنفیه پس از ارائه مسئولیت، سفارش به نماز است. توجه نماییم که مبادا در نماز، به جای ایستادن در پیشگاه خدا و پشت کردن به دنیا، توجهمان به دنیا باشد.

وی افزود: هنگامی که دلیل اقبال افراد و گروه‌های مختلف را به جمهوری اسلامی بررسی می‌نماییم، خواهیم دید دو موضوع برای آنان جذاب است: نخست، پیشرفت‌های علمی جمهوری اسلامی و دوم، زندگی زاهدانه امام(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی). بخش زیادی از آموزش‌های ما، به آموزش‌های غیرمستقیم برگرفته از اعمال و عملکرد ما اختصاص دارد.

آیت‌الله قمی، در پایان، ضمن تشکر از مسئولان جامعةالمصطفی به دلیل پیشتازی در راه‌اندازی آموزش مجازی در مقایسه با مراکز دیگر، تصریح کرد: جامعةالمصطفی در زمینه مبارزه با کرونا و ایجاد شبکه بهداشت نیز عملکرد بسیاری خوبی دارد و با مدیریت ممتاز صورت‌گرفته، نگرانی‌های به‌وجودآمده تا حد زیادی مرتفع گردید و موجب خرسندی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل