ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٩      ساعت: ١٦:٣٠        شماره خبر: ١١٣١٦١          پرینت

دیدار سفیر جدید ایران در سریلانکا با رئیس جامعةالمصطفی

گروه خبر: آقای اشجع‌زاده، سفیر جدید ایران در سریلانکا، با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، رئیس جامعةالمصطفی دیدار و درباره ظرفیت‌های فرهنگی سریلانکا گفت‌وگو نمود.
 
به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، رئیس جامعةالمصطفی، ضمن خیرمقدم به سفیر جدید ایران در سریلانکا، ابراز داشت: در سال 1386، جامعةالمصطفی از تلفیق «مرکز جهانی علوم اسلامی» با «سازمان مدارس و حوزه‌های علمیه خارج از کشور» به وجود آمد و مسئولیت آموزش و تربیت دانش‌پژوهان غیرایرانی را در داخل و خارج کشور به عهده گرفت.
 
وی با اشاره به تنوع ملیتی دانش‌پژوهان جامعةالمصطفی در داخل و خارج کشور، بیان کرد: نیمی از دانش‌پژوهان جامعةالمصطفی در داخل و نیمی در خارج کشور مشغول تحصیل‌اند.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در ادامه، از ضرورت ارتباط جامعةالمصطفی با مراکز علمی دنیا سخن گفت و با اشاره به عضویت المصطفی در اتحادیه‌های متعدد جهانی، گفت: برخی از مراکز ما در خارج کشور، در اتحادیه‌های محلی نیز عضویت دارند.
 
وی با اشاره به گستردگی فعالیت های جامعةالمصطفی در کشورهای گوناگون، اظهار داشت: بسیاری از مخاطبان ما در سریلانکا و بنگلادش، از اهل سنت هستند.
 
رئیس جامعةالمصطفی به رشته‌های فعال در جامعةالمصطفی اشاره کرد و گفت: رشته‌های متعددی در زمینه علوم اسلامی و علوم انسانی، با گرایش‌های مختلف و نیز رشته‌های مرتبط با زبان و فرهنگ در جامعةالمصطفی تدریس می‌شود.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با بیان اینکه جامعةالمصطفی به علوم پایه ورود پیدا نکرده است، ابراز نمود: حدود ۱۵۰ رشته و گرایش در مقاطع مختلف در جامعةالمصطفی اجرا می‌شود که در حال افزایش تا چهارصد رشته و گرایش است.
 
وی، در ادامه، به کارهای پژوهشی و مراکز پژوهشی جامعةالمصطفی اشاره نمود و فعالیت‌های پژوهشی مختلف مانند نشر کتاب و نشریات گوناگون به زبان‌های مختلف را جزو فعالیت‌های این مراکز برشمرد و ضمن بی‌نظیر خواندن تنوع زبانی در جامعةالمصطفی، بیان نمود: یکی از کارهای در خور توجه در جامعةالمصطفی، آموزش زبان فارسی و نقش انکارناپذیر المصطفی در این زمینه است؛ جامعةالمصطفی در این زمینه خدمات بی‌نظیری داشته و در میان حدود سی نهاد فعال در این عرصه، دستاوردهای درخشانی به دست آورده است.
 
رئیس جامعةالمصطفی دانش‌آموخته‌های المصطفی را از علاقه‌مندان راستین انقلاب اسلامی دانست و با اشاره به نقش مهم آنان در ترویج نگاه اعتدالی و تحکیم روابط جمهوری اسلامی با کشورهای دیگر، اظهار داشت: کشورهای دیگر به مرور، قرائت اعتدالی و تعاملی جامعةالمصطفی را در زمینه تبیین و ترویج مبانی اسلام درمی یابند.                                                                                                                                      
 
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی به فعالیت دانشگاه مجازی المصطفی در زمینه آموزش رشته‌های مختلف تا مقطع کارشناسی ارشد اشاره کرد و مدارک جامعةالمصطفی را مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانست و گفت: ما به ریشه‌های حوزوی خود افتخار می‌کنیم و با توجه به عنایت مسئولان جامعةالمصطفی به رسمیت‌بخشی روزافزون به مدارک تحصیلی، مدارک جامعةالمصطفی مورد تأیید وزارت علوم هم قرار گرفته است.
 
وی ظرفیت‌های آموزش مجازی را در دانشگاه مجازی المصطفی بسیار دانست و تصریح نمود: با توجه به شیوع بیماری کووید ۱۹، می‌توان آموزش‌های مجازی را تقویت کرد و از این ظرفیت بیش از پیش بهره برد.
 
رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به دانش‌پژوهان سریلانکایی جامعةالمصطفی، خاطرنشان ساخت: جامعةالمصطفی با دانشگاه‌‌های مختلف در داخل و خارج کشور تفاهم‌نامه دارد و براساس تفاهم‌نامه‌های مزبور، از ظرفیت‌های متقابل آموزشی استفاده می‌شود.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با بیان اینکه جامعةالمصطفی در واقع، ظرفیت فرهنگی در اختیار نظام جمهوری اسلامی است، گفت: لازم است متولیان امور فرهنگی کشور به این ظرفیت عظیم توجه ویژه داشته باشند.
 
وی، در پایان، حرکت جامعةالمصطفی را در چارچوب سیاست‌های کلی نظام برشمرد و با اشاره به فعالیت‌های مؤسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی، از اهتمام المصطفی به برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت به صورت مجازی سخن گفت.
 
در ادامه، آقای اشجع‌زاده، ضمن تشکر از رئیس جامعةالمصطفی، سریلانکا را از کشورهای موفق در مبارزه با کووید ۱۹ برشمرد و با اشاره به محیط بکر سریلانکا برای فعالیت‌های فرهنگی، تأکید کرد: در این کشور، مراکز مختلف عبادی ویژه مسلمانان فعالیت می‌کنند و مسلمانان در کنار پیروان سایر ادیان، حضور مسالمت‌آمیزی دارند.
 
سفیر جدید ایران در سریلانکا، پرهیز از رفتارهای حساسیت‌برانگیز را ضروری دانست و با اشاره به تعاملات ایران و سریلانکا در زمینه‌های گوناگون، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌های موجود، می‌توان تعاملات گسترده و مناسبی با دولت سریلانکا داشت.
 
آقای اشجع زاده، یکی از اولویت‌های جمهوری اسلامی را در برقراری ارتباط با سریلانکا، مباحث فرهنگی برشمرد و گفت: باید رویکرد جدیدی برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی و حضور هر چه بیشتر جامعةالمصطفی در این کشور اتخاذ کرد.
 
وی ادامه داد: امروز چالش عمده‌ای در گسترش فعالیت‌های فرهنگی در سریلانکا وجود ندارد و موجب افتخار ماست که این گونه فعالیت‌ها در سریلانکا هر چه بیشتر گسترش یابد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل