ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ١ تير ١٤٠٠      ساعت: ١٢:٣٠        شماره خبر: ١١٧٥٨١          پرینت

نمایندگی جامعةالمصطفی در استان مرکزی برگزار کرد

نشست علمی «ظهور ابرقهرمان در رسانه و ارتباط آن با مهدویت»

گروه خبر: گروه فقه و معارف اسلامی و اداره پژوهش نمایندگی جامعةالمصطفی در استان مرکزی و انجمن علمی فقه و معارف اسلامی واحد آشتیان نشست علمی «ظهور ابرقهرمان در رسانه و ارتباط آن با مهدویت» را به صورت مجازی، با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین هاشمی سجزه ای برگزار نمود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سجزه‌ای در نشست علمی «ظهور ابرقهرمان در رسانه و ارتباط آن با مهدویت»، که گروه فقه و معارف اسلامی و اداره پژوهش نمایندگی جامعةالمصطفی در استان مرکزی و انجمن علمی فقه و معارف اسلامی واحد آشتیان برگزار کردند، اظهار داشت: سوپرمن (Superman) شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک (داستان های مصور) امریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است که تاکنون در چندین فیلم، مجموعه تلویزیونی و بازی ویدئویی حضور یافته ‌است.

وی افزود: ابرقهرمان (Superhero) نوعی شخصیت تخیلی است که نیروهای خارق‌العاده و فرابشری دارد. ابرقهرمان انواعی دارد، مانند آکروباتیک، پروازی، نقاب دار، دارای لباس مخصوص، دارای نیروی فوق العاده و... .

سخنران نشست سینما را یكی از قوی ترین ابزارهای ارتباط جمعی بصری و یكی از رسانه های مؤثر در روابط اجتماعی برشمرد که به مقوله پایان تاریخ و آخرالزمان، تحت تأثیر دیدگاه های مختلف دینی، سیاسی، فرهنگی و... پرداخته است و ابراز کرد: از مهم ترین مباحث پرداخته شده در سینما در بحث آخرالزمان، چگونگی تصویرسازی و قرائت خاص از مفهوم «منجی» و نجات بخش بوده اسـت.

حجت‌الاسلام والمسلمین سجزه‌ای مهدویت را نجات بخش انسان‌هایی  دانست که علم نتوانسته است برای آنان عدالت را فراهم کند و آرامش را برای آنان به ارمغان آورد و تصریح کرد: پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در نظریه آخرالزمان خود بر مبنای آیات قرآن و روایات ائمه(علیهم‌السلام)  معتقدند که نقطه پایانی تاریخ پس از حاکمیت گفتمان ظلم بر جهان و پیش از ظهور، انسان‌ها پس از ناامیدی از مدعیان نجات بشر، خواستار ظهور فردی از طرف خدا می‌شوند تا آنان را نجات دهد. در این شرایط، گفتمان عدالت با ظهور امام زمان(عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف) و حجت خدا شکل می‌گیرد و آن حضرت با انقلاب جهانی و همراهی و ایمان انسان ها، بساط ظلم را برمی‌چینند.

وی ادامه داد: در مقابل، نظریه پایان تاریخ از فرانسیس فوکویاما قراردارد؛ وی نظریه لیبرال دموکراسی را پایان ایدئولوژیک بشر و آخرین شکل حکومت بشری و فرجام تاریخ می‌داند. در پایان تاریخ لیبرالیسم، سیاست چیزی نیست مگر اراده بهینه امور سیاستمداران متخصص و کارکشته، که در غیاب مردم و بدون مزاحمت آنها، به تعیین راه حل ها و حل مشکلات می پردازند. تنها تعداد معدودی از آنها از فاجعه‌هایی اطلاع دارند که قرار است رخ دهد و مردم هیچ دخالتی در سرنوشت خویش ندارند.

سخنران نشست با بیان اینکه در بسیاری از فیلم‌های آخرالزمانی هالیوودی، منجی وجود دارد، خاطرنشان ساخت: با این حال، منجی شکل‌گرفته از جریان‌های مخفی، دست‌کم بیش از صد و اندی سال پیش یعنی ۱۸۹۷م (سال تدوین پروتکل‌های دانشوران صهیون) عملاً و به طور جدی، برنامه‌ریزی و اقدام برای ورود به آخرالزمان را کلید زده‌اند و حرکت خود را برای در دست گرفتن رشته‌ امور آغاز کردند. آنها کوشیده اند تصویر دلخواه خود را از آینده، برای جوامع بشری خلق کنند و بخشی از این کوشش، در معرفی منجی به کار بسته شده است. بدیهی است که در این تصویر، همچنان جن و شیطان نقش پررنگی در آثارشان ایفا کنند تا بدانجا که می‌توان گفت در کل دوران تاریخ سینما تا امروز، سینما هیچ‌گاه از حضور این موجودات خالی نبوده است.

 

وی اظهار داشت: این معرفی از سال ۲۰۰۰م به بعد و پس از تخریب برج‌های دو قلو شدت بیشتری به خود گرفته است و انواع و اقسام قهرمان‌های پوشالی با توان‌ها و ابزارهایی غیرخدایی مانند مرد عنکبوتی، بت‌من، سوپرمن و حتی قهرمانان اسطوره‌ای باستانی به آنها افزوده شده‌اند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل