مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٨ فروردين ١٣٩١      ساعت: ٠٩:٠٨        شماره خبر: ١٦٧٤٠          پرینت

با حضور آیت‌الله اعرافی برگزار شد

نخستین مراسم عمامه‌گذاری در کامرون

برای نخستین بار، عمامه‌گذاری طلاب نمایندگی جامعه‌المصطفی در کامرون، به دست آیت‌الله اعرافی، در مسجد اهل‌بیت(علیهم‌السلام) یاوندا(پايتخت كامرون)، با حضور مسئولان محلی، رؤسای قبایل و شماری از پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) برگزار شد.

گروه گزارش: آیت‌الله اعرافی در دیدار طلاب معهد اهل‌بیت(علیهم‌السلام) کامرون، دربارة مسئولیت مهم حوزه‌های علمیه برای هدایت جوامع بشری سخن گفت.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، رئیس جامعه‌المصطفی تأکید کرد: «ما برای رشد اخلاقی و تعالی معنوی خود، باید، همواره، شاخص‌هایی را مدنظر داشته باشیم و عمق اخلاص و خداخواهی خود را بسنجیم تا بتوانیم، همواره، در مسیر درست گام برداریم».

آیت‌الله اعرافی، با بیان این که روحانیون پرچم‌داران علم و معرفت هستند و از حوزه‌های علمیه برخاسته‌اند، تصریح کرد: «ما نگهبانان فکر، اندیشه و اخلاقیات در جامعه هستیم و بیش از هر قشر دیگری به مراقبه نیاز داریم».

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، بیان نمود: «حوزه‌های علمیه باید با جایگاهی رفیع، پایگاه تربیت نسلی از مبلغان، مروجان و خدمت‌گزاران به اسلام باشند».

«دکتر مصطفی محمد»، قائم مقام وزیر خارجة کامرون و وزیر دینیات این کشور، در دیدار با رئیس جامعه‌المصطفی نیز با اشاره به این که ایران و کامرون عضو سازمان کنفرانس اسلامی هستند، درخواست نمود روابط دو کشور گسترش یابد.

وی، در بخش دیگری از سخنانش، گسترش روابط سیاسی با جمهوری اسلامی ایران را مورد توجه قرار داد و تلاش‌های ایران را برای توسعة روابط اقتصادی و فرهنگی با کشورهای افریقایی ارج نهاد.

مصطفی محمد، کمک به پیشرفت هر چه بیشتر نمایندگی المصطفی را در اوگاندا خواستار شد.

آیت‌الله اعرافی نیز با اشاره به تأسیس شعبة المصطفی در کامرون، بر گسترش فعالیت المصطفی تأکید نمود و اظهار داشت: «توسعة روابط علمی می‌تواند بسترساز گسترش روابط ایران و کامرون باشد».

آیت‌الله اعرافی افزود: «المصطفی به عنوان مرکزی تأثیرگذار در عرصة بین‌الملل، همة ملت‌های اسلامی را پیکر واحدی در کالبد اسلام می‌داند».

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، جامعه‌المصطفی را دارای ریشه‌ای حوزوی و درآمیخته با اصول آکادمیک دانست و اضافه نمود: «حضور 25000 دانش‌پژوه از بیش از صد کشور جهان، تدوین صد رشته از کاردانی تا دکتری، همکاری با بیش از دوهزار استاد تمام‌وقت و پاره‌وقت، راه‌اندازی نمایندگی‌های بسیار در خارج ایران، انتشار ده‌ها مجلة علمی به زبان‌های مختلف و بیش از دویست اثر علمی و کتاب به زبان‌های مختلف، گواه موفقیت‌های المصطفی در عرصة بین‌الملل است».

آیت‌الله اعرافی بیان کرد: «متون درسی رشته‌های المصطفی، براساس نگاه فقهی، قرآن و حدیث، ادیان و مذاهب و علوم عقلی، مانند فلسفه و منطق، زبان‌ها و فرهنگ‌ها، علوم اجتماعی، با نگاه تطبیقی تدوین شده است».

وی اضافه نمود: «رعایت مسائل تربیتی در پیشرفت تمدن اسلامی ضروری به نظر می‌رسد. المصطفی نیز کوشیده است به این مسائل عمل کند و اکنون، تربیت، بخش بزرگی از کارهای آموزشی این دانشگاه بین‌المللی را شامل می‌شود».

رئیس جامعه‌المصطفی عنوان کرد: «المصطفی بر وحدت امت اسلامی و ارتباط و تعامل نژاد‌ها، زبان‌‌ها و فرهنگ‌ها تأکید می‌ورزد تا به دور از هرگونه تعصب و با نگاهی فراگیر و برادرانه به مذاهب، به کارهای تقریبی ادامه ‌دهد».

آیت‌الله اعرافی به جایگاه تقریب مذاهب در جامعه‌المصطفی اشاره نمود و یادآور گردید: «ایجاد و گسترش ارتباط فکری و علمی میان ایران و کامرون، می‌‌تواند زمینه‌ساز تربیت علمی دو ملت باشد و در نتیجه، موجب گسترش عرصه‌های دیگر روابط شود».

در ادامة این برنامه، آیت‌الله اعرافی نماز ظهر و عصر را در مسجد اهل‌بیت(علیهم‌السلام) شهر یاوندا اقامه نمود و پس از آن، در جمع طلاب و نمازگزاران، دربارة نقش علما و روحانیون در هدایت انسان‌ها و جوامع بشری سخن گفت.

آيت‌الله اعرافی بيان كرد: «سرآغاز هر توفيقی، اخلاص، خداخواهی و خداجويی است و تا زمانی که درون ما با انگيزة الهی روشن نشود، كار ما به سرانجام مطلوب نمی‌رسد، به این معنا که وقتی عالم دينی و حوزوی می‌تواند به وظيفة خویش عمل كند كه درونش با انوار الهی روشن شده باشد».

رئیس جامعه‌المصطفی افزود: «اگر انسان با خدا معامله نماید، مشعل هدايت خواهد شد، ولی اگر وجود ما آميخته با هواهای دنيايی و نفسانی باشد، نمی‌توانيم در پیرامونمان نورافشانی كنيم؛ به همين دليل، در سيرة علما، مداومت در اخلاص و دوری از هواهای نفسانی وجود داشت».

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصريح كرد: «صبر، بردباری، سخت‌كوشی در راه خدا و تبليغ رسالات‌الله، ويژگی دیگر انديشمندان است؛ اگر انسان صبر و بردباری را در جوانی، در خود محقق نكند، موانع او را از پا در خواهد آورد. باید بدانیم که در مسیر تبليغ رسالات‌الله، سختی و محنت وجود دارد كه گذر از آنها، نیازمند روحی بلند و استوار است».

وی افزود: «رويكرد آينده‌نگرانه و روح اميدوارانه به آينده، از ديگر ويژگي‌های علمای سلف ما بود. زمانی می‌توانيم فعال و پويا در مسير آينده حركت كنيم كه نگاهمان به افق‌های دوردست باز باشد. عالم دين در سخت‌ترين شرايط هم بايد اميدوار باشد و آيندة روشن را در نظر بگيرد و نباید در بن بست‌های میانة راه ناامید شد».

وی نوگرايی و تجدد در عين اصالت را از ديگر ويژگی‌های علمای موفق برشمرد و تصريح كرد: «با نگاه محدود‌ نمی‌توان جهان را با معارف الهی اداره نمود. نگاه بدون توجه به اصالت‌های حوزه و همچنین شرایط روز جامعه،‌ ما را از رسیدن به اهداف بازمی‌دارد».

آيت‌الله اعرافی تأكيد كرد: «علمای دینی،‌ برای تبليغ باید از جامعيت و معلومات مورد نياز برخوردار باشند؛ همچنین توجه به ضرورت اصلاح و ارتقای حوزه در برنامه‌ريزی و طراحی متون و بازسازی نظامات حوزه با روش درست نیز برای حوزه ضروری می‌باشد که در سلف صالح حوزه وجود داشت».

رئیس جامعه‌المصطفی بيان كرد: «جوشش حوزه و تداوم علوم اسلامی، برگ درخشانی برای ماست كه در اثر مهاجرت رخ داده و حوزه را حفظ و رسالت الهی را منتشر کرده است».

وی داشتن رويكرد جهانی و بين‌الملل اسلامی را در ذات حوزه دانست و تأكيد كرد: «حوزه‌ای دينی است كه رويكرد بين‌المللی در ذات آن وجود داشته باشد، به این معنا که حوزه، به همان اندازه كه برای مسلمانان ايران دل می‌سوزاند، بايد برای مسلمانان كشورهای دیگر نيز دل بسوزاند».

آیت‌الله اعرافی، در ادامة تبیین ویژگی‌های سلف صالح حوزه و موفقیت علمای دینی در عرصة ترویج مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، گفت: ‌»ساده‌زيستی و مديريت مردمی، در ذات روحانيت است».

رئیس جامعه‌المصطفی اظهار كرد: «اگر بخواهيم مشكلات جامعة بشری را حل كنيم و مشكلات جهان اسلام را در پيچ تاريخی برطرف سازیم، باید به این ابزارها مجهز باشیم. در غیر این صورت، نمی‌توانیم کار چندانی از پیش ببریم».

گفتنی است، برای نخستین بار، عمامه‌گذاری طلاب نمایندگی جامعه‌المصطفی در کامرون، به دست آیت‌الله اعرافی، در مسجد اهل‌بیت(علیهم‌السلام) یاوندا، با حضور مسئولان محلی، رؤسای قبایل و شماری از پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) برگزار شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل