مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ١٧ مهر ١٣٩٧      ساعت: ١٢:٠٢        شماره خبر: ٩٥٣١١          پرینت

گزارشی از مراسم عزاداری ویژه محرم در اندونزی

محبت و ارادت به اهل بیت پیامبر گرامی اسلام(ص) نه تنها در کشورهای خاورمیانه همچون ایران که از کانون های اصلی تشیع بوده همواره وجود داشته، بلکه درکشورهای جنوب شرقی آسیا از جمله اندونزی نیزمردم را تحت تاثیر خود قرار داده است.

گروه گزارش: محبت و ارادت به اهل بیت پیامبر گرامی اسلام(ص) نه تنها در کشورهای خاورمیانه همچون ایران که از کانون های اصلی تشیع بوده همواره وجود داشته، بلکه درکشورهای جنوب شرقی آسیا از جمله اندونزی نیزمردم را تحت تاثیر خود قرار داده است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، مردم مناطق مختلف اندونزی احترام ویژه ای برای عاشورا و محرم و صفر قائلاند. محبت و ارادت به اهل بیت پیامبر(علیهم السلام) در اندونزی همواره وجود داشته که بخشی از آن در برگزاری مراسم عزاداری سید الشهدا (ع) در قالب فرهنگ های بومی اندونزی در ماه محرم جلوه می یابد.

در استان های پاریامان واقع در جزیره سوماترای غربی و بنکولو واقع در سوماترای جنوبی در طول ایام دهه نخست محرم و بویژه در روز عاشورا مراسم ویژه ای برای سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) و با حضور شخصیت های مختلف کشوری و لشکری بویژه استاندار و اعضای مجلس شورای منطقه و نیز اقشارمختلف مردم برگزار می شود.

مراسم محرم که به نام مراسم تابوت معروف است در میان مردم این مناطق اهمیت ویژهای دارد، هرچند که این مراسم به مرور بیشتر به شکل سنتهای محلی درآمدهاست، ولی اعتقادات اصیل مردم به شرکت در چنین مراسمی باقی مانده است. گفته می شود در مینانگکابائو اگر شوهری زنش را از رفتن به مراسم تابوت به ویژه در روز دهم محرم بازدارد، آن زن سخت گرفتار شده تاحدی که ممکن است به طلاق بیانجامد.

شایان ذکر است، مراسم تابوت در روز عاشورا در استان های پاریامان و بنکولو با کمی تفاوت به اجرا در می آید.

در پاریامان در روز دهم محرم مردم از نواحی مختلف مینانگکابائو به پاریامان می آیند. در طی این روز تابوت، عمامه و دست حضرت ابوالفضل العباس(ع) در یک حرکت دسته جمعی توسط جمعیت حاضر در خیابان ها گردانده می شود. شرکت کنندگان در این مراسم به دو گروه تقسیم می¬شوند و خیابان¬های مختلف را طی می¬کنند. این حرکت دسته جمعی از ناحیه بازار و ناحیه شهرک آغاز می¬گردد. در غروب آن روز گروه¬های عزادار به صورت دسته¬های منظم به کنار ساحل پاریامان می¬روند تا پایان مراسم تابوت، یعنی انداختن تابوت به دریا را شاهد باشند.

انداختن تابوت در دریا نشانه پایان مراسم و مرگ ذوالجناح که به اوبراق می گویند است. تابوت به آهستگی در آب فرو می رود و در امواج دریا ناپدید می گردد. مردم نیز با به خانه های خود بازمی گردند. «یا حسین» تاریکی هوا با فریادهای در بنکولو از ابتدای محرم خانواده برگزار کننده این مراسم که به خانواده تابوت معروفند و نزد مردم هم از جایگاه ویژه ای برخوردارند به افراشته نمودن بیرق¬های عزاداری و نصب پرچم های عزای حسینی بر در و دیوار منزل خود و نیز خیابان کربلا می پردازند. اوج مراسم تابوت روز دهم محرم است که مردم شهر بنکولو و حومه آن با حمل بیرق های پنج تن اهل کسا و پرچم هایی منقش به اسم مبارک اباعبدالله الحسین )ع) و حضرت عباس (ع) و یا حسین گفتن به راهپیمایی می پردازند آنها پس از برگزار نمودن نماز ظهر به طرف محل برگزاری روانه شده و سپس طبل زنان در یک حرکت دسته جمعی در خیابان های شهر براه می افتند. این حرکت دسته جمعی، ابتدا با روانه شدن خانواده تابوت که لباسهای ویژه امروز را که با نوشته های یاحسین و یا ابالفضل متبرک شده است پوشیده اند به محل استانداری بنکولو آغاز می گردد و سپس جمعیت انبوه مردمی که برای شرکت در این مراسم آمده اند مسافت حدود 5 کیلومتر را طی می کند تا به خیابان کربلا آمده و سپس در آرامگاه شیخ برهان الدین،امام سنگولو، حامل آیین شیعه در سوماترا می رسند. در مراسم پایانی بیرق ها و بقچه های حامل نمادهایی از امام حسین و دستان بریده حضرت عباس را باز نموده و به همراه بیرق های پنج تن با عود ناب عطرافشانی کرده وسپس خانواده بزرگ تابوت و همه حاضرین بر سر آرامگاه ایشان عزاداری و دعا می خوانند 

در مراسم تابوت، دکتر اسعدی، نماینده المصطفی به همراه استاندار بنکولو و اعضای مجلس شورای ملی و نیز خانواده بزرگ تابوت و همچنین سایر مردم مسافتی بالغ بر 5 کیلومتر از محل استانداری بنکولو تا مزار شیخ برهان الدین در خیابان کربلا را پیمودند و در طول مسیر عزاداری کردند. وضعیت و حال و هوای این پیاده روی ها و عزاداری ها مانند عزاداری های ایران در روز عاشورا می باشد.

جمعیت حاضر طبل زنان و یا حسین گویان درسرتاسر مسیر حال وهوای خاصی به این مراسم داده بودند.

نمایش واقعه کربلا و صدای گریه های زنانی ملبس به لباس های مشکی در طول مسیر شوری ایجاد کرده بود. همه مردم در مزار شیخ برهان الدین به عنوان نقطه پایان مسیر مراسم تابوت جمع شدند. پس از زیارت و مناجات در این مکان دکتر اسعدی در جمع حاضرین به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در سخنان خود ضمن عرض تسلیت سالروز شهادت امام حسین (ع) این مراسم را یکی از مراسم های فوق العاده ذکر کرد و از خانواده بزرگ تابوت، استاندار بنکولو، اعضای مجلس شورای بنکولو، شخصیت های برجسته استان و نیز کادر اجرایی مراسم تابوت تشکر کرد .

نماینده المصطفی در ادامه افزود: مراسم تابوت و یا مراسم یادبود شهادت امام حسین در بنکولو فراتر از آنچه که در ذهن داشتم برگزار شد. همه مردم با خدمت تمام و با انگیزه عاشورایی این مراسم را به شکل کامل برگزار کردند. روز دهم محرم روز شهادت امام حسین در صحرای کربلا است. روزی که امام حسین(ع) بعنوان نوه پیامبر به همراه 72 تن از یاران با وفایش توسط 120 هزار لشکر یزید ابن معاویه محاصره شدند و به گونه فجیع وغمباری به شهادت رساندند. بنابراین این روز حزن است و مردم ایران نیز همانند مردم استان بنکولو محزون هستند.

وی با طرح سوالاتی از این جمله که در این روز چه واقعه ای اتفاق افتاده است؟ چرا مردم در اینجا گردهم آمده و به همراه میلیون ها نفر از مردم سراسر جهان برای امام حسین محزون و گریه می کنند؟ چه فلسفه ای در پشت شهادت امام حسین وجود دارد؟ چرا امام حسین در صحرای کربلا به شهادت رسید؟ ابراز داشت: برای جواب این سوالات باید به تاریخ مراجعه کرد. امام حسین(ع) درس فداکاری و قیام علیه ظلم و ستمکاری را آموخت. فضیلت های این قیام، پیام مهم واقعه عاشورا است. ظهر عاشورا آن امام در صحرای کربلا به شهادت رسیدند.

شایان ذکر است که استاندار بنگکولو وجمعی از نمایندگان مجلس اندونزی و نیز مقامات لشکری درپیشاپیش جمعیت همواره حرکت می نمود و مراسم با نظم و امنیت خاصی برگزار گردید. همچنین در لابلای مراسم گروه های خاصی به اجرای نمایش مبارزه لشکر امام با یزید می پرداختند وگریه و اشک حاضران را جاری می نمودند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل