ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ١٣ اسفند ١٣٩٩      ساعت: ١٤:٠٧        شماره خبر: ١١٥٩٢٦          پرینت

تعمم گروهی از طلاب مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی به دست رئیس جامعةالمصطفی

گروه خبر: تنی چند از طلاب مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی، صبح امروز به دست رئیس جامعةالمصطفی به لباس روحانیت مشرف شدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی در این مراسم، ضمن تقدیر از خدمات مسئولان مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی، ابراز داشت: تلبس به لباس روحانیت، نقطه عطفی در مسیر زندگی و خدمت حوزوی طلاب به شمار می‌آید و امروز شما به یاری خدا، فصل جدیدی از زندگی علمی و معنوی خود را آغاز کرده‌اید و تعهد خود را در قبال رسالت حوزوی خویش، آشکارا اعلام می‌نمایید.

وی با تأکید بر لزوم رعایت شرایط و اقتضائات لباس مقدس روحانیت، ابراز داشت: اهل‌بیت(علیهم‌السلام) به پیروان خویش تأکید نموده‌اند که رفتار و عمل آنان باید به گونه‌ای باشد که دل‌های مردم به سوی آنان جذب شود.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: اینکه در بعضی از روایات آمده که نگاه کردن به برخی افراد عبادت است، حکمت‌هایی دارد؛ اگر عالم الهی باشد و حقیقت عالم هستی در وجود او تجلی یافته باشد، تنها نگریستن به او می‌تواند موجب رشد و تعالی معنوی گردد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی تشرف به لباس روحانیت را اتصال به هویتی ریشه‌دار خواند و خاطرنشان ساخت: مسیری که امروز انتخاب کرده‌اید، ریشه‌دار و تاریخی است. اکنون جا پای بزرگانی همچون شیخ طوسی و شیخ مفید تا علمای روزگار معاصر همچون امام خمینی(ره)، علامه طباطبایی و... می‌گذارید که هزاران سال این پرچم پرافتخار را برافراشته نگاه داشته‌اند.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، توجه به علوم انسانی با رویکرد اسلامی را یکی از ویژگی‌های مهم حوزه علمیه قم دانست و تصریح کرد: گر چه در پیشینه تاریخی حوزه علمیه، سوابقی از علوم انسانی در مباحثی همچون حکمت عملی، سیاست مدن و... وجود داشته است، اما آنچه امروز به عنوان علوم انسانی جدید نامیده می‌شود، در دو سه قرن اخیر پدید آمده است و از آنجا که به شدت تحت تأثیر مبانی ارزشی و معرفتی جریان‌های فکری مختلف قرار دارد، از علومی برشمرده می‌شود که براساس مبانی آن، فرهنگ‌ها و تمدن‌ها شکل می‌گیرند؛ بنابراین، ما نیز به عنوان مرکز فرهنگی و علمی، در قبال این علوم مسئولیت داریم تا از منظر مبانی خداشناسی، انسان‌شناسی و جهان‌شناسی اسلامی، در این حوزه‌ها ورود داشته باشیم و علوم انسانی را با رویکرد دینی ارائه نماییم.

رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به انزوای تحمیلی بر حوزه‌های علمیه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: پرداختن به علوم انسانی به دلیل این انزوای تحمیلی و نبود تعامل علمی با مراکز علمی جهان، پیش از انقلاب امکان‌پذیر نبود، ولی امروز به برکت انقلاب اسلامی، افق‌های تازه‌ای در برابر حوزه‌های علمیه گشوده شد که یکی از مهم‌ترین آنها پرداختن به علوم انسانی است.

وی با اشاره به نقش مرحوم آیت‌الله مصباح در گسترش علوم انسانی با رویکرد اسلامی، اظهار داشت: این شخصیت فرزانه حق بزرگی بر گردن حوزه‌های علمیه در زمینه توسعه علوم انسانی با نگاه دینی و اسلامی دارد. ایشان در این مسیر زحمت فراوانی کشید و خود را وقف این عرصه نمود. پرداختن به علوم انسانی با رویکرد اسلامی، جدا از رسالت حوزوی ما نیست و دقیقاً همسو با هویت و رسالت حوزوی برشمرده می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در پایان سخنان خود، ابراز داشت: جامعةالمصطفی افتخار دارد از نزدیک به دو دهه پیش به این حوزه ورود یافته و با تکیه بر تجربیات پیشین، امروز از جایگاه خوبی در این عرصه برخوردار است. امیدواریم مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی در این عرصه شاهد رشد روزافزون کمی و کیفی باشد و طلاب و فضلای این مجتمع بتوانند در عرصه بین‌الملل، نقش مؤثر علمی، فرهنگی و معرفتی خود را ایفا نمایند.

گفتنی است در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین بناری، رئیس مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی نیز در سخنانی، یکی از سیاست‌های اصلی مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی را تقویت هویت طلبگی خواند و گفت: در این مجتمع تنها به دنبال تربیت متخصص علوم انسانی نیستیم، بلکه می‌خواهیم طلبه متخصص در علوم انسانی اسلامی تربیت نماییم و برای ما بسیار مهم است که رسالت طلبگی و حوزوی نیز در کنار تخصص علوم انسانی پرورش یابد.

وی فراگیران مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی را طلابی باانگیزه، پرتلاش، کم‌‌توقع و رسالتمدار خواند و یادآور شد: در چند سال اخیر، فضاسازی و نمادسازی فرهنگ طلبگی، از سیاست‌های ما بوده و تلاش شده است در این زمینه گام‌هایی برداشته شود که خوشبختانه اثرات بسیار خوبی نیز داشته است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل