ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٩ فروردين ١٤٠٠      ساعت: ٠٩:٢٤        شماره خبر: ١١٦٢٦١          پرینت

نمایندگی جامعةالمصطفی در افغانستان برگزار کرد

وبینار علمی «بعثت و سبک همزیستی صلح‌جویانه»

گروه خبر: معاونت پژوهش نمایندگی جامعةالمصطفی در افغانستان وبینار علمی «بعثت و سبک همزیستی صلح‌جویانه» را در دانشگاه بین‌المللی المصطفی- افغانستان برگزار کرد.

در این وبینار، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، دکتر واعظ زاده پیامبر گرامی اسلام(ص) را منجی عالم بشریت، اشرف مخلوقات و  بهترین الگو برای جامعه بشریت دانست و اظهار داشت: اطاعت از پیامبر(ص)، محور اطاعت از خداوند است، چنان که در آیه هشتاد سوره نساء به این مسئله اشاره شده است.

وی افزود: براساس دستور خداوند، تقوای الهی، مدال کرامت انسان هاست، ولی مدال کرامت پیامبر گرامی اسلام(ص)، اخلاق حسنه ایشان بود که در زندگی جهانیان تحول عظیمی ایجاد نمود.

کارشناس علمی این وبینار شناخت پیامبر(ص) را پیش درآمد و شرط لازم استفاده از برکات و خیرات بعثت برشمرد و تصریح کرد: بعثت تحول اساسی در سرنوشت و تاریخ انسان است. ما پیروان آن حضرت وظیفه داریم مکارم و اخلاق آن حضرت را در جهان گسترش دهیم، ولی - متأسفانه- وقتی به واقعیت های جهان کنونی نظر می افکنیم، می بینیم اخلاق حسنه بروز چندانی در دنیا ندارد و مسلمانان نتوانستند آن را گسترش دهند؛ از این رو، خشونت در جامعه بشری و افغانستان بیداد می‌کند.

وی، در ادامه، دلیل عمل نشدن به سیره و سبک زندگی پیامبر(ص) را در جوامع، فاصله گرفتن جوامع اسلامی از اخلاق پیامبر گرامی اسلام(ص) دانست و خاطرنشان ساخت: راه برون رفت از این معضل، شناسایی پیامبر(ص) است. یکی دیگر از راهکارها این است که شخصیت پیامبر(ص) را به خانواده ها و فرزندانمان معرفی نماییم.

دکتر واعظ زاده همزیستی مسالمت آمیز و صلح جویانه را پیام اسلام برشمرد و با اشاره به فرارسیدن ایام شهادت شهید مزاری، وی را شهید راه عدالت نامید و تصریح کرد: عدالت و همزیستی مسالمت‌آمیز، آرزوی جامعه بشری است.

دکتر واعظ زاده ادامه داد: اسلام دین شمشیر نیست، بلکه توجه ویژه ای به محبت، کرامت و عاطفه دارد. از سوی دیگر، اساس دین ما قرآن است.

کارشناس وبینار با بیان اینکه رفتار پیامبر(ص) براساس قرآن است، اظهار داشت: قرآن، کتابی انسان‌ساز است. در قرآن به صلح و زندگی مسالمت آمیز با یکدیگر سفارش شده است.

وی با بیان اینکه قبول نداریم دین از سیاست جداست، ابراز داشت: نباید عملکرد افراد را پای دین و مکتب گذاشت. هنگامی که رسول گرامی اسلام(ص) حکومت تشکیل دادند، به صلح و سازش با ادیان دیگر بسیار توجه داشتند. پیامبر(ص) همگان حتی یهود را امت واحده خواندند.

دکتر واعظ زاده افزود: فرزندان پیامبر(ص) نیز همین رویه را ادامه دادند؛ در دانشگاه امام صادق(ع) همه مذاهب حضور دارند و حتی دهریون نیز در مکتب امام صادق(ع) حضور می یافتند و مناظره می‌کردند؛ بنابراین، شالوده نظام اسلامی، دعوت به خدا و زندگی مسالمت آمیز است.

در ادامه، دکتر سیدآقا حسن حسینی، کارشناس دیگر وبینار، با اشاره به نکات مختلف بعثت، اظهار داشت: واژه «بعثت» به معنای برانگیختن، از جا برخاستن و عرضه فکر و برنامه جدید است. در سوره آل عمران، بعثت یکی از نعمت های بزرگ الهی برشمرده شده و به دلیل بزرگ بودن این نعمت، خداوند بر بندگان منت گذاشته است.

وی خشونت را رفتاری جاهلانه عنوان کرد و تصریح کرد: خداوند رسول اکرم(ص) را دارای خلق عظیم می داند، زیرا بهترین الگو هستند. تا زمانی که امت اسلامی به خودسازی نپردازند، نمی توانیم زندگی صلح آمیز داشته باشیم.

دکتر حسینی، با اشاره به بعثت رسول گرامی اسلام(ص) در جامعه‌ ای که جهل و نادانی آن را فراگرفته بود، به عواملی اشاره کرد که سبب شده است جامعه اخلاق حسنه و پیام بعثت را برنتابند و در این باره اذعان نمود: تعلیم و اخلاقیات در جامعه به خوبی  انجام نمی شود. گام دوم، تربیت است که به تنهایی کافی نیست و باید نهادینه و در زندگی عملیاتی شود.

وی یکی از مصداق های عمل صالح را زندگی مسالمت آمیز دانست و اظهار داشت: در این باره، وزارت معارف باید به این موضوع بسیار توجه نماید و آموزش های عالی ما اخلاق مدار باشد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل