ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٢٤ فروردين ١٤٠٠      ساعت: ١٠:٣٣        شماره خبر: ١١٦٣٣٠          پرینت

سخنان رئیس جامعةالمصطفی در مراسم عمامه‌گذاری طلاب مجتمع زبان، ادبیات و فرهنگ‌شناسی

گروه خبر: مراسم عمامه‌گذاری طلاب مجتمع آموزش عالی زبان، ادبیات و فرهنگ‌شناسی، با حضور رئیس جامعةالمصطفی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی در این مراسم، با تبریک نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان، ابراز داشت: رمضان، یکی از نعمت‌های بزرگی است که خداوند به ما اعطا فرموده است تا از این فرصت، که بهترین زمان برای خودسازی، عبادت، یاد خدا و دعاست، بهره ببریم و زنگارهایی را که طی یک سال بر دل و جان ما نشسته است، بزداییم.

وی با تبریک به طلاب مجتمع آموزش زبان، ادبیات و فرهنگ‌شناسی، که در این مراسم به لباس روحانیت ملبس شدند، ابراز داشت: پوشیدن لباس یک جمعیت و قوم، مسئله ساده‌ای نیست. در روایت ذکر شده است وقتی کسی ظاهر خود را مطابق با قوم و جمعیتی قرار می‌دهد، یعنی خود را به آرمان‌ها و اهداف آنان متعهد می‌نماید. اینکه مکرر از تشبه به کفار و... تحذیر شده‌ایم، به دلیل آن است که این تشبه، نوعی تعهد است. شما امروز با پوشیدن لباس روحانیت، رسماً متعهد به خدمت‌گزاری به دین الهی خواهید شد.

رئیس جامعةالمصطفی تلبس به لباس روحانیت را نمادی از تعهد به بر دوش گرفتن پرچم دفاع از دین دانست و گفت: این انتخاب اقتضائات و شئونی دارد که رعایت آن ضروری است. نخستین انتظاری که جامعه و مردم از روحانیت دارند، این است که به اندازه کافی از علم دین بهره‌مند باشند و بتوانند به نیازهای فکری و اعتقادی جامعه پاسخ دهند.

وی تقوا و عمل را دومین ضرورت روحانیت برشمرد و تأکید کرد: علم بدون عمل در روایات به شدت مذمت شده است. کسی که این مسئولیت را می‌پذیرد، خود را متعهد به لوازم این لباس می‌داند که تقوا و عمل به احکام دینی، از مهم‌ترین لوازم آن است و با فقدان آن، علم مفید نخواهد بود و می‌تواند منشأ ضرر فراوانی نیز باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی خدمت به خلق را سومین انتظار از صاحبان لباس روحانیت برشمرد و تأکید کرد: از روحانیت انتظار می‌رود در حوزه فرهنگ و معارف اسلامی، خود را متعهد به خدمت به جامعه بدانند. تحمل سختی‌ها و مشکلات برای رسالت‌محور بودن و خدمت به مردم، بخشی از تعهد به این لباس مقدس و نشان‌دهنده باور راستین به عقیده‌ای است که مبلغ آن هستیم.

رئیس جامعةالمصطفی،  در پایان، علما و بزرگان حوزه علمیه را اسوه‌های راستین برای روحانیت دانست که در مسیر اعتقادات خود، جان خویش را نیز ایثار نمودند و یادآور شد: عالمی برجسته و متقی مانند شهید صدر در برابر طاغوت عراق که از قسی‌القلب‌ترین جانیان تاریخ بود و حتی به نزدیکان خود نیز اگر از جانب آنان احساس خطر می‌کرد، رحم نمی‌نمود، به پا خاست و جان خویش را نیز در این مسیر اعطا نمود. در کشور ما رضاخان، پس از دستیابی به سلطنت نامشروع خود، به مقابله با نمادهای دین پرداخت و از جمله لباس روحانیت را برای طلاب ممنوع کرد و طلاب و روحانیون برای مقابله با او فداکاری‌های فراوانی مبذول داشتند. شما نیز باید توجه داشته باشید که می‌خواهید به چنین اردوگاهی وارد شوید و تحمل این سختی‌ها و دشواری‌ها، نیازمند آمادگی همه‌جانبه است.

شایان ذکر است در پایان، عمامه‌گذاری طلاب غیرایرانی مجتمع آموزش عالی زبان، ادبیات و فرهنگ‌شناسی، به دست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی انجام شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل