ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٤٠٠      ساعت: ١٢:١٩        شماره خبر: ١١٦٨٧٢          پرینت

حجت‌الاسلام والمسلمین بناری در برنامه «شهر خدا» تشریح کرد

عوامل و موانع عاقبت به خیری

گروه خبر: حجت‌الاسلام والمسلمین بناری در برنامه «شهر خدا» عوامل عاقبت به خیری و موانع آن را با استناد به آیات قرآن کریم تشریح نمود.

رئیس مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی، در ابتدای سخنانش، با اشاره به ساعات و دقایق پایانی ماه مبارک رمضان، همگان را به استفاده هر چه بیشتر از ساعات باقی مانده فراخواند و تصریح کرد: اگر تا این لحظه هم مشمول رحمت و عنایات خاصه خدا قرار نگرفته ایم، باید بکوشیم تا در ساعات باقی مانده مشمول رحمت پروردگار شویم.

وی با بیان اینکه اگر با تضرع به درگاه خدا مراجعه نماییم، خدا ما را می پذیرد، اظهار داشت: یکی از نکات مهم این است که بکوشیم دستاوردهای به دست آمده در ماه مبارک رمضان را حفظ کنیم و ادامه دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین بناری، در بخش دیگری از سخنانش، به عوامل و موانع عاقبت به خیری اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: عاقبت به خیری یعنی اینکه وقتی پیمانه تمام می شود و وارد عالم برزخ و قیامت می شویم، نامه اعمالمان را به دست راست بدهند و اهل بهشت باشیم.

رئیس مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی با بیان اینکه گاهی تصور دقیقی از عاقبت به خیری نداریم، ابراز داشت: عاقبت به خیر کسی است که در زندگی، پیوسته، در راه خیر باشد، ولی ما معمولاً گاهی خوب هستیم و گاهی به سوی بدی متمایل می‌ شویم. مهم این است که اگر می خواهیم به مقصد برسیم، باید پیوسته در خط مستقیم حرکت کنیم و اگر عواملی هم ما را از راه مستقیم کج می کند، به سرعت و با توبه و انابه به راه راست بازگردیم.

وی، در ادامه، علل جهنمی شدن را از دیدگاه قرآن برشمرد و اظهار داشت: اصحاب یمین کسانی هستند که اهل ایمان و عمل صالح اند و پس از حساب و کتاب، نامه اعمالشان را به دست راستشان می دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین بناری افزود: هنگامی که بهشتیان از اهل جهنم می‌پرسند که چه شد عاقبت شما به جهنم ختم شد، آنان چهار عامل را برمی شمارند.

رئیس مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی نخستین عامل را بی توجهی به نماز عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: جهنمیان نخستین عامل جهنمی شدنشان را بی‌توجهی به نماز برمی شمارند. اگر می خواهیم فرزندان و خانواده مان قرآنی شوند و در پرتو عوامل مخل در دنیا منحرف نگردند، باید توجه ویژه ای به نماز داشته باشیم، زیرا نماز، یکی از برنامه های مهم تربیتی است.

وی اهتمام به نماز را بزرگ ترین شاخص تقوا نامید و در توضیح عامل دوم جهنمی شدن اهل جهنم اظهار داشت: جهنمیان عامل دوم عاقبت شوم خود را بی توجهی به مساکین و فقرا در دنیا عنوان می نمایند.

رئیس مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی توجه به مباحثی مانند خمس و زکات را از وجوه توجه به فقرا برشمرد و تصریح کرد: باید به نیازمندان جامعه توجه داشته باشیم. خداوند در سوره حاقه تشویق نکردن دیگران به توجه به فقرا را از عوامل جهنمی شدن برمی شمارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین بناری، در ادامه، ابراز کرد: جهنمیان در تبیین سومین عامل جهنمی شدنشان، به گرایششان به اهل باطل اشاره می نمایند. این روزها در فضای مجازی شبهات و اندیشه های انحرافی مطرح می شود که اگر به دنبال این مباحث برویم، ممکن است موجب انحراف ما گردد.

در کلام رئیس مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی، ناباوری و بی اعتقادی به روز قیامت، چهارمین عامل جهنمی شدن جهنمیان بود.

وی، در ادامه، با اشاره به گفت‌وگوی بهشتیان با یکدیگر و عوامل نیکبختی آنان و وصول به نعمت‌های بهشتی، بیان کرد: براساس آیات قرآن، بهشتیان در عاقبت به خیری خویش دو عامل را مطرح می سازند: ۱. در دنیا دغدغه تربیت خانواده را داشتیم؛ ۲. در دنیا اهل دعا بودیم و با تضرع به درگاه الهی، در پیشگاه خدا اظهار کوچکی می‌کردیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین بناری، در پایان، در توضیح این دلایل ابراز نمود: نباید به خانواده نگاهی حاشیه ای داشت، در حالی که توجه به خانواده و دغدغه مندی در مورد هدایت آنان، بسیار مهم است. از سوی دیگر، اگر خودخواه باشیم و خداخواه نباشیم، خدا به ما توجه ندارد، زیرا دعا مظهر نیاز است و در صورت ترک دعا، خدا نیز به ما توجهی نخواهد داشت.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل