ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: جمعه ٣١ ارديبهشت ١٤٠٠      ساعت: ١١:٤٨        شماره خبر: ١١٦٩٨٤          پرینت

در مراسم سالروز تخریب قبور ائمه بقیع(علیهم السلام) در نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان عنوان شد:

تخریب بقیع، مخالف فطرت بشری است

گروه خبر: نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان در یکصدمین سالروز تخریب حرم قبرستان بقیع به دست دولت متحجر عربستان سعودی، به مظور زنده نگاه داشتن یاد این واقعه تاریخی مهم، مراسمی با حضور طلاب و فضلای ملیت های مختلف از کشورهای اسلامی برگزار نمود.

در این مراسم، نماینده جامعةالمصطفی در خراسان، با اشاره به جایگاه برجسته قبرستان بقیع در میان مسلمانان و وجود قبور چهار امام معصوم(علیهم السلام) و همچنین قبر مادر امیرالمؤمنین(علیه السلام) و همسران پیامبر(صلی الله علیه و آله) در این قبرستان، در بیان مهم‌ترین عوامل تخریب این قبور به دست حکومت وهابی گفت: قبر امامان(علیهم السلام) در بقیع، کانونی الهام‌بخش برای جامعه مسلمانان بود و مردم در ایام حج از سراسر جهان به زیارت قبرستان بقیع در مدینه می‌رفتند و با نام و یاد و احادیث اهل البیت(علیهم السلام) آشنا می‌شدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح قضیه تخریب قبور ائمه اطهار(علیهم السلام) را جنایتی فرهنگی و تکرار عاشورا در بعد فرهنگی دانست و اظهار داشت: در واقع، تخریب بقیع، عاشورای دوم بود. در عاشورا، یزیدیان تصمیم گرفتند خاندان اهل‌البیت(علیهم السلام) را به حسب ‌ظاهر از بین ببرند که نتوانستند و در بقیع هم با همین هدف، آثار و نشانه های ائمه(علیهم السلام) را از بین بردند که این عمل ریشه در تفکر یزیدی دارد.

وی، در ادامه، جنایت تخریب بقیع را مخالفت با نص قرآن، سنت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و مقابله با اندیشه و تفکر ناب اهل بیت(علیهم السلام) دانست و خاطرنشان ساخت: قرآن کریم برای اهل‌بیت(علیهم السلام) شأن بسیار برجسته ای قائل است و آنان را مطهر و معصوم می داند و عشق ورزیدن و مودت به خاندان پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) را بر مسلمانان واجب نموده است. خداوند در سوره شوری می فرمايد: «قُل لا اَسالُکم عَلَیهِ اجرًا المَوَدَّته فی القربی؛ من از شما اجر رسالت جز این نخواهم که مودت و محبت مرا در حق خویشاوندان منظور دارید و دوستدار آل محمد(صلی الله علیه و آله) باشید». حال پرسش این است که آیا تخریب قبور خاندان پیامبر(صلی الله علیه و آله) در بقیع، مخالف با نص صریح قرآن نیست که دستور به مودت به قُربی داده است؟

نماینده جامعةالمصطفی در خراسان ادامه داد: هدم قبور مطهر اهل بیت(علیهم السلام)، مخالفت با سیره و سنت پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) است، زیرا در سنت پیامبر(صلی الله علیه و آله)، تکریم و احترام به اهل‌بیت(علیهم السلام) ، اصل ثابت و مکرر بوده است و پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) فرمودند: «الحسن والحسین(،لیهمالاسلام) سید الشباب اهل الجنه» و نیز فرمودند: هر کس اهل‌بیت(علیهم السلام) را دوست داشته باشد، من را دوست دارد و هر کس من را دوست دارد، خدا را دوست دارد و هر کس دشمن اهل‌بیت(علیهم السلام) باشد، دشمن من است.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح تفکر وهابیت را مخالف  با اصول مسلم اسلامی و حتی مخالف مبانی اعتقادی دیگر مذاهب اسلامی و قاطبه اهل ‌سنت دانست و اهل ‌سنت اصیل را محب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و متمایز با وهابیت برشمرد و گفت: محبت اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) مختص شیعه نیست، بلکه در منابع معتبر اهل سنت نیز به وفور به آن اشاره شده است.

وی، در ادامه، ‌بیان کرد: تخریب بقیع علاوه بر مخالفت با قرآن و سنت، مخالف قوانین بین‌المللی است و طبق قوانین بین‌المللی در همه جای دنیا، ادیان، آزادانه، مجاز به فعالیت و انجام مناسک دینی خود هستند و کسی اجازه ندارد به مقدسات آنها بی‌حرمتی کند.

عضو شورای اندیشه‌ورزان اندیشکده المصطفی تخریب قبور ائمه بقیع(علیهم السلام) را مخالفت انسانیت، اصول اخلاقی و فطرت بشریت دانست و با اشاره به محترم بودن قبور اجداد و بزرگان در سراسر دنیا ابراز داشت: هجوم به قبور و تخریب آن از نظر همه ادیان و حتی ملل فاقد اعتقادی، ضد انسانی و غیراخلاقی و برخاسته از کینه بسیار شدید و دشمنی با صاحب قبر به شمار می‌رود، زیرا انسان های شایسته و آزاده در سراسر جهان، احترام به قبور بزرگان، علما، شخصیت ها و به ویژه اولیای الهی و بزرگان دينی را از اصول اخلاقی و انسانی می دانند.

وی اظهار داشت: تفکر وهابیت و سلفی های متعصب و متحجر، ریشه در تفکر ضد اسلامی انگلیس و صهیونیسم دارد و محال است هیچ مسلمانی راضی به انحدام آثار دينی خود باشد و دلیل اصلی اين اقدام نیز  تیر مخالفت آنان با انتشار و توسعه اصل اسلام و نشانه های اسلامی است. همه باید بدانند که وهابیت نه ریشه در قرآن و سنت و نه در قوانین بین‌المللی دارد و مخالف انسانیت و اصول ارزش های اخلاقی و فطری بشری است.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح، در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به جنایات اخیر اسرائیل در غزه و جایگاه و حرمت مسجدالاقصی در بین مسلمانان گفت: اسرائیل می‌داند مسلمانان اجازه نخواهند داد مسجدالاقصی را تصرف کند؛ بنابراین، توطئه کرده است که چهره اسلام را خراب نماید و با ایجاد داعش و حمایت از جنایت‌های وحشتناک و ضدبشری داعش در سوریه و عراق و نشان‌دادن آن به دنیا، به تخریب چهره اسلام همت گماشت.

وی، در پایان، تخریب قبور ائمه بقیع(علیهم السلام) را استمرار اندیشه صهیونیسم برشمرد و ابراز کرد: تا جوانان بیدار امت اسلامی و گروه‌های مقاومت مانند حماس، حزب‌الله و محور مقاومت هست، دشمنان به اهداف شوم خود نخواهند رسید، زیرا شهید سلیمانی کاری کرد که محور مقاومت مانند شجره طیبه‌ای، از یمن و عراق، سوریه و افغانستان، اردن و ایران تا قدس کشیده شود و این جریان تا ظهور امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) خواهد ماند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل