ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١ خرداد ١٤٠٠      ساعت: ١٣:٤٢        شماره خبر: ١١٧٠٠٨          پرینت

به همت پژوهشگاه بین المللی المصطفی برگزار شد

نشست علمی «تحولات فلسطین و ظهور معادلات راهبردی-تمدنی جدید جبهه مقاومت»

نشست علمی "تحولات فلسطین و ظهور معادلات راهبردی-تمدنی جدید جبهه مقاومت"به همت معاونت پزوهش پژوهشگاه بین المللی المصطفی برگزار شد

گروه خبر: حجت الاسلام و المسلمین میرزایی در نشست علمی «تحولات فلسطین و ظهور معادلات راهبردی- تمدنی جدید جبهه مقاومت»، که به صورت بر خط به همت پژوهشکده مطالعات منطقه ای پژوهشگاه بین المللی المصطفی و اندیشکده المصطفی برگزار شد، ضمن تحلیل رخدادهای جهان اسلام ابراز داشت: جریان مقاومت، که در جهان اسلام شکل گرفته است، موجب بر هم زدن تمامی تحلیل ها و معادله های صهیونستی و غربی در دنیایی معاصر شده است.

سخنران نشست با بیان اینکه جریان مقاومت در تحلیل استراتژیک خود به صورت هدفمند و هماهنگ با دیگر گروه های مقاومت کار می‌کند، اظهار داشت: غزه و جریان مقاومت در منطقه فلسطین هیچ گاه بدون اطلاع و هماهنگی راهبردی ایران و دیگر جریانات مقاومت درگیر نخواهد شد.

وی ادامه داد: این جنگ نشان داد که قدس به عنوان پمپاژکننده خون هویتی در جریانات فلسطینی است و اگر اسرائیل بخواهد به فلسطین و مسجدالقصی دست درازی کند، تمام ذخیره استراتژیک و مهمات راهبردی جریان مقاومت و منطقه فلسطین در برابر صهیونیست ها منفجر خواهد شد و این همان معادله بزرگی است که این جنگ رقم زد.

حجت الاسلام والمسلمین میرزایی خاطرنشان ساخت: اسرائیل در برابر حملات موشکی غزه عاجز مانده بود تا جایی که وزیر سابق اسرائیل در گفت وگو با روزنامه هاآرتص گفته بود اگر غزه و حماس این بلا را بر سر ما می آورند، ایران و حزب الله چه بلایی سر ما خواهند آورد، زیرا این، نشان از عمق حملات غزه به اسرائیل است. همان گونه که تل آویو از برخورد موشک های جریان مقاومت در امان نماند؛ از این رو، غزه توانست ثابت کند که اگر اسرائیل ساختمان های مسکونی ما را بزند، ما تل آویو را خواهیم زد.

وی با اشاره به پیشینه تاریخی همه جنگ های اسراییل با جریانات مقاومت خاطرنشان ساخت: در همه جنگ ها اعم از لبنان فلسطین و اعراب، همیشه نخستین هدف اسرائیل، خلع سلاح و از بین بردن تمام توانمندی های طرف مقابل بود، ولی در این جنگ این هدف را نمی بینیم. همان گونه که اسرائیل در ابتدای جنگ عنوان کرد ما به دنبال آرامش بلندمدت برای اسرائیل هستیم، ولی در این جنگ همان هدف هم ایجاد نشد و اسرائیل غافلگیر شد، چرا که امکان قرارگیری در مقابل صدها موشک را قابل پیش بینی نمی دانست؛ بنابراین، باید توجه داشت این امکانات استراتژیک فلسطین و گروه های مقاومت کاملاً فرایند تدریجی و تکاملی دارد و پس از پیروزی انقلاب، همه جنگ های گروه های مقاومت رو به جلو هستند.

وی بی اثر بودن گنبد آهنین را یکی از کارآمدترین معادلات جریان مقاومت در جنگ اخیر نام برد و خاطرنشان ساخت: در جریان جنگ اخیر، معادلات گسترده در عرصه مختلف اتفاق افتاد و مهم ترین آن، از کار انداختن گنبد آهنین به شمار می رود که این امر موجب شد اسرائیلی هایی که هیچ وقت طعم موج پناهندگی نچشیده بود، به اعتراف خودشان 70 درصد مردمشان به مدت طولانی به پناهگاه ها بروند و همچنین زیرساخت های انرژی اسرائیل به صورت گسترده دارای خاموشی شوند؛ برای نمونه، در شهری مانند عسقلان، 70 درصد مردم شهر را ترک کرده بودند. نتانیاهو گفت حماس و فلسطین عسقلان را به جهنم تبدیل کرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی با اشاره به پوشش رسانه ای این جنگ بیان کرد: رسانه ها در زمان جنگ در اسرائیل باید طبق خط و مشی وزارت دفاع اسرائیل باشند؛ از این رو، تا زمانی که اجازه نداشته باشند، نمی توانند سطح خرابی ها را گزارش دهند، ولی با این حال، اخباری از عمق خرابی ها رسانه ای می شد و حجم تخریب زیرساخت ها و مناطق مسکونی از بعد اقتصادی هزینه میلیارد دلاری گزارش می شد، ولی به اذعان حماس، جریان خرابی ها در غزه به رقمی بالغ بر سیصدمیلیون دلار است.

وی ادامه داد: معادلات راهبردی گروه های مقاومت تا جایی پیش می رود که اسرائیل اذعان می کند همه فرودگاه های بین المللی بسته شده است  و این نخستین بار در تاریخ اسرائیل است که همه راه های ارتباطی در جنگ بسته شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی تصریح کرد: نباید معادلات راهبردی این جنگ را تخریب منازل بدانیم، بلکه امروزه نزد افکار فلسطینیان اثبات شده است که اسرائیل بیش از هر زمان دیگر زوال پذیر است و گام های جدی برای این زوال پذیری صورت پذیرفته است  و این امر در رسانه ها مورد بحث قرار می گیرد و این معادله بزرگی است و ما را به نابودی اسرائیل نزدیک می کند و معادله قرن با این امر نابود می شود. همچنین باید توجه داشت اسرائیل بدون پیش شرط و یکطرفه، آتش بس اعلام می کند و این جز شکست فضاحت بار اسرائیل معنای دیگری ندارد.

وی ابراز داشت: از اتفاقات بزرگ این جنگ، تحقق بخشی از مطالبه رهبری(مدظله العالی) در نامه ای است که در روز قدس نوشته و همبستگی و وحدت رو مورد توجه قرار داده بودند، همان طور که در طول جنگ شاهد وحدت و هم افزایی در تمامی جریانات مقاومت بودیم. در این جنگ، در واقع انتفاضه واقعی در شهرها به پا خاست طبق گفته رهبران اسرائیلی، به پا خاستن مردم در شهرهای اسرائیل از موشک های غزه بدتر است.

سخنران نشست، در پایان، تصریح کرد: این معادلات جدید، دلیل محکم و کاملاً معقول زوال اسرائیل است و پس از این جنگ، جهان اسلام سر بلند خواهد بود و این اتفاق بسیار مبارکی است. باید توجه داشت خودباختگی فرهنگی جهان اسلام در طول تاریخ معاصر سبب شده بود که اسرائیل در تمامی عرصه ها موفق باشد. نیاز است علمای اسلام در جهت رویارویی تمدنی، موجب افتخارسازی عرصه جهان اسلام باشند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل