ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٨ خرداد ١٤٠٠      ساعت: ١٣:١٧        شماره خبر: ١١٧٠٨٦          پرینت

گروه تربیت فرهنگی اجتماعی برگزار کرد

نشست «دولت تراز بیانیه گام دوم انقلاب»

نشست «دولت تراز بیانیه گام دوم انقلاب»، از سلسله نشست های بصیرتی ویژه انتخابات، به همت معاونت فرهنگی تربیتی و ارتباطات و بین الملل جامعه المصطفی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین منصوری، استاد حوزه علمیه و عضو قرارگاه بیانیه گام دوم جامعه مدرسین، در این نشست با اشاره به آیه 30 سوره فصلت خاطرنشان ساخت: بنا بر این آیه شریفه که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در فرمایشات چند روز پیش خود بدان اشاره فرمودند، عقیده، عزم و استقامت، سه ابزار مهم برای حرکت در مسیر الهی است. در آیه 108 سوره یوسف نیز بیان شده است که دعوت همه انبیاء بر اساس بصیرت است. 

وی، کتاب خدا، یاد و عبادت خدا، اولیای الهی و سرگذشت تاریخی را مهم ترین لوازم بصیرت خواند و افزود: بر اساس آیات قرآن کریم، وسیله اصلی شیطان برای منحط نمودن انسان، سه عنصر شهوت، شهرت و شبهه است. 

سخنران نشست با تاکید بر لزوم شناخت حوادث چهل سال نخست انقلاب، تصریح کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب تاکید شده است برای برداشتن گام های استوار برای آینده باید گذشته را درست شناخت و از تجربیات آن درس آموخت و اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغ ها جایگزین حقایق خواهند شد. بنابراین، بیانیه گام دوم انقلاب راهبرد رهایی از تهدید و تحریف را برای ما تبیین می نماید.

وی تحریف اهداف انقلاب را زمینه ساز رویگردانی مردم از نظام اسلامی دانست و گفت: ما باید به دنبال دولتی باشیم که مبنا محور باشد و اگر چنین بود، ما دچار خسارت هایی نمی شدیم که اکنون با آنها مواجه هستیم.

سخنران نشست، بیانیه گام دوم را در پنج بخش قابل تقسیم بندی خواند و گفت: بخش نخست به روح کلی بیانیه شامل امید صادق، جوان و جوانمردی اختصاص دارد. بخش دوم به اهداف انقلاب می پردازد که شامل خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی است. در این زمینه، ما هم اکنون در مرحله نظام اسلامی هستیم و باید به سمت دولت اسلامی حرکت نماییم و سپس به جامعه و تمدن اسلامی دست یابیم. 

وی ادامه داد: بینش ما باید فرایندی باشد، یعنی در حرکت خود آینده را نیز ترسیم نماییم. بنابراین باید دولت و رئیس جمهوری انتخاب شود که چنین فکر و بینشی داشته باشند. با دقت در سخنان انتخاباتی نمایندگان می توان تشخیص داد چه کسی در این مسیر حرکت می نماید.

حجت الاسلام والمسلمین منصوری، بخش پنجم بیانیه گام دوم را شامل وظایف ،چالش ها و راه حل ها برشمرد و یادآور شد: برای انتخاب اصلح باید ابتدا با وظایف خود آشنا شویم. ما سه وظیفه در قبال گام دوم انقلاب داریم. یعنی باید جریان شناس، گفتمان ساز و مطالبه گر باشیم. در میان مطالبات 14 گانه بیان شده در بیانیه گام دوم، سه اولویت فرهنگی، اقتصادی و امنیت از اهمیت بیشتری برخوردار است. 

وی فلسفه وجودی دولت اسلامی را نهادینه ساختن ایده ها، ساختار ها و رفتارهای اسلامی در جامعه دانست و یادآور شد: نظام تشکیلاتی کشور دارای چهل شورای عالی است که در27 شورا، رئیس جمهور به صورت مستقیم و در 13 شورا نیز وی به صورت غیرمستقیم مسئولیت دارد. در این میان، شوراهای عالی فرهنگی، اقتصاد و امنیت ملی از همه مهم تر است که زیر نظر مستقیم رئیس جمهور قرار دارد.

حجت الاسلام والمسلمین منصوری در پایان، ایجاد امت جهانی که از اهداف مهم گام دوم انقلاب اسلامی است را وظیفه دولت اسلامی خواند و ابراز داشت: دولت ها زمینه ساز ایجاد تمدن اسلامی و امت واحده هستند. این وظیفه در چهل سال نخست انقلاب اسلامی به درستی تبیین نگردید و این مسئولیت خواص و نخبگان جامعه است که این گفتمان را در جامعه فرهنگ سازی نمایند. 

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل