ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: جمعه ١٤ خرداد ١٤٠٠      ساعت: ١٧:٣٨        شماره خبر: ١١٧٢٣٣          پرینت

با همکاری نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان و مراکز دیگر برگزار شد

همایش بین المللی بزرگداشت امام خمینی(قدس سره)

گروه خبر: همزمان با سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی، همایش بین المللی بزرگداشت امام خمینی(قدس سره) به میزبانی مدیریت زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی و با همکاری نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان و برخی مراکز دیگر برگزار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید صدرالدین قبانچی, امام جمعه نجف اشرف، در این همایش که در تالار قدس حرم مطهر رضوی(علیه‌السلام) برگزار شد، عنوان کرد: امام خمینی(قدس سره) پایه‌گذار بیداری و هشیاری ملت های سراسر جهان هستند.

وی بیان کرد: امروزه به برکت پیروزی انقلاب اسلامی ملت ها بیدارتر شده اند و اصل «نه شرقی و نه غربی»، که از ابتکارات امام خمینی(قدس سره) بود، در کشورها حاکم شده است که این را مدیون تلاش ها و اندیشه‌های امام راحل(قدس سره) هستیم.

امام جمعه نجف اشرف ادامه داد: ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و ما هر لحظه شاهد پیشرفت و ارتقای نظام جمهوری اسلامی هستیم؛ انقلاب اسلامی و تمدن اسلامی و الهی رو به صعود و تمدن غرب رو به افول است؛ خوشبختانه امروز تمدن اسلامی شکل جهانی گرفته است.

وی تصریح کرد: ملت ایران پس از انقلاب اسلامی با مشکلات و سختی‌های بسیاری دست و پنجه نرم کرده است و استکبار جهانی همواره سعی داشته این کشور و نظام را از پا بیندازد، ولی ملت قهرمان و غیور ایران به تأسی از اندیشه‌های امام راحل هیچ گاه تسلیم نشده و همواره مقاومت کردند.

قبانچی خاطرنشان کرد: امام خمینی(قدس سره) عارف بالله، فقیه، عارف و انسانی متواضع و ساده‌زیست بودند؛ ایشان زیباترین کتاب عرفانی با عنوان «مصباح الهدایه» را در دهه سوم عمرشان به زبان عربی تألیف کردند.

وی تصریح کرد: کشورهای عربی مدیون مبارزات ملت ایران و پیروزی انقلاب اسلامی هستند و فرقی بین عرب و عجم نیست.

 

تاکید امام خمینی(قدس سره) بر وحدت بین مسلمین

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز در ادامه این همایش به وحدت بین ملسمین از دیدگاه امام خمینی(قدس سره) اشاره کرد و گفت: امام راحل(قدس سره) همواره بر وحدت بین مسلمین و پرهیز از تفرقه و دشمنی بین کشورهای اسلامی تأکید داشتند.

وی با بیان اینکه ما امت اسلامی باید برای اجرای توحید، وحدت و اتحاد خود را حفظ کنیم، گفت: امام خمینی(قدس سره) در آغاز دهه ۶۰ میلادی به سه محور شاه، امریکا و اسرائیل اشاره داشتند و معتقد بودند مشکلات اصلی ملت فلسطین ناشی از ضعف حکام عرب است. زعمای کشورهای عربی باید اختلافات خود را کنار گذاشته، زیر پرچم اسلام حکومت داری کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: اگر مسلمانان همه با هم به دنبال یک هدف متحد شوند، هیچ نیرویی نمی‌تواند در برابر آنان مقاومت کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی های شخصیت امام خمینی(قدس سره) عارف به خداوند بود. ایشان از هیچ چیز و از هیچ کس هراسی نداشتند و چالش های بزرگ را با اعتماد و توکل به خدا از بین بردند.

شهریاری همچنین از دیگر ویژگی های امام(قدس سره) را پیوند مستحکم ایشان با قرآن ذکر کرد و گفت: امام(قدس سره) همواره بر تهذیب نفس و تقوا تأکید داشتند و آن را اساس تغییر در دنیا می‌دانستند.

شیخ خالد الملا، رئیس جمعیت علمای اهل سنت عراق نیز در این همایش ابراز کرد: امام خمینی(قدس‌سره) از ظلم و ظالم نهراسیدند و شیرینی قدرت نیز ایشان را سرگرم نکرد؛ ایشان هیچ گاه از پیروزی ها احساس غرور نمی کردند.

وی با بیان اینکه امام(قدس سره) پیوند مستحکمی با قرآن و سنت داشتند، گفت: سیاست ایشان، خدمت به مردم و صلاح دین و دنیای اسلامی بود. ایشان تصریح می کردند: غرب در عرصه معنوی فقیر است و اسلام به دنبال تعالی انسان است، ولی غرب در این زمینه فقیر است.

رئیس جمعیت علمای اهل سنت عراق ادامه داد: امام(قدس سره) بر تزکیه نفس تأاکید داشتند و آن را اساس تغییر در دنیا می دانستند. ایشان معقتد بودند باید امت اسلامی را از نظر فکری و روحی برای مبارزه با نیروهای اهریمنی همچون استکبار جهانی، که ملت ها را به مستضعف و مستکبر تقسیم می‌کنند، آماده کنیم.

آیت الله محمدحسن اختری، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی عاشورا نیز در ادامه این همایش، عنوان کرد: امام خمینی(قدس سره) شخصیت بی نظیری پس از ائمه معصوم(علیهم‌السلام) داشتند و در میان رهبران، علما، فقیهان، مراجع عظام تقلید و... نمونه بودند.

وی ادامه داد: امام خمینی(قدس سره) از سوی خدا برگزیده شده بودند و خدا موهبت بزرگی را به ایشان عنایت کرد که ما امروز شاهد برکات آن در زندگی هستیم.

آیت الله اختری تصریح کرد: امام خمینی(قدس سره) قدرتمند به میدان آمدند و در برابر طاغوت ایران و امریکا ایستادند و مقاومت کردند. همه چیز امام راحل(قدس سره) خدایی بود و از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ تا امروز، حرکت امام(قدس سره) هیچ گاه عقب نشینی نکرده است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل