ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ١٧ خرداد ١٤٠٠      ساعت: ٠٧:٥٢        شماره خبر: ١١٧٢٧٥          پرینت

نمایندگی جامعةالمصطفی در پاکستان برگزار کرد

سمینار مجازی «امام خمینی(قدس سره) و جنبش آزادی قدس»

گروه خبر: همزمان با سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی(قدس سره)، نمایندگی جامعةالمصطفی در پاکستان اقدام به برگزاری وبینار «امام خمینی(قدس سره) و جنبش آزادی قدس»، با حضور رهبران احزاب مذهبی و اندیشمندان برجسته پاکستانی کرد.

در وبینار «امام خمینی(قدس سره) و جنبش آزادی قدس»، که به همت نمایندگی جامعةالمصطفی در پاکستان برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین اکبر، رئیس مؤسسه منهاج الحسین و عضو شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان، اسدالله بوتو، نایب امیر حزب جماعت اسلامی پاکستان، حجت الاسلام والمسلمین محمدافضل حیدری، دبیرکل وفاق المدارس الشیعه پاکستان، علامه سیدشهنشاه حسین نقوی، از سخنرانان مشهور پاکستان، سیدثاقب اکبر، معاون دبیر شورای همبستگی ملی پاکستان، علامه شیخ مرزا علی نگری، رئیس شورای همبستگی ملی ایالت گیلگیت- بلتستان، دکتر کاظم سلیم، رئیس بخش پژوهش نمایندگی جامعةالمصطفی در پاکستان، حجت الاسلام والمسلمین سیدنسیم حیدر زیدی، مدیر جامعةالمصطفی- کراچی و حجت الاسلام والمسلمین انیس الحسنین خان، مدیر اداره ارتباطات و امور بین الملل نمایندگی جامعةالمصطفی در پاکستان حضور داشتند و به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین اکبر در این وبینار گفت: همه آزادی خواهان جهان مدیون امام راحل هستند، زیرا امام خمینی(قدس سره) به همه ملت‌های جهان درس آزادگی، شجاعت و ایستادگی در برابر زورگویان و ستمگران داده اند. هدف ایشان از آغاز مبارزات خود در قم تا پیروزی انقلاب اسلامی، تنها رضای خداوند و تشکیل حکومتی بود که فرامین خداوند متعال و اهل‌بیت(علیهم السلام) در آن اجرایی شود.

رئیس مؤسسه منهاج الحسین افزود: فریاد آزادی خواهی و مقابله با زورگویی امام خمینی(قدس سره)، مشعل راهی برای همه ملت های مظلوم بود و امروز نیز با گذشت ۳۲ سال از رحلت امام(قدس سره)، فریاد آزادی خواهی و ایستادگی در برابر استعمارگران فروکش نکرده است.

عضو شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان ابراز کرد: امام خمینی(قدس سره) با اعلام برپایی روز قدس در سراسر جهان عزم ملت فلسطین را تقویت کردند و سبب ایجاد ترس در صفوف اسرائیل و پیروان آن شدند. حمایت تاریخی امام خمینی(قدس سره) از قدس شریف و ملت مظلوم فلسطین و برملا کردن جنایات و وحشی گری های اسرائیل، از کرامات، دوراندیشی و نگاه بابصیرت ایشان نشئت می گیرد.

اسدالله بویو، نایب امیر حزب جماعت اسلامی پاکستان نیز در سخنانی در این وبینار اظهار داشت: امام خمینی(قدس سره) توانستند با بینش الهی و عرفانی و نیز توکل قلبی به خداوند متعال، ملتی را در برابر ظلم و جور متحد کنند و فرمان تاریخی امام خمینی(قدس سره)، فلسطین را به مسئله اصلی جهان اسلام تبدیل کرد.

وی ادامه داد: امام خمینی(قدس سره) و فلسطین از هم جدا نخواهند شد و هر گاه از فلسطین نام برده می شود، نام امام خمینی(قدس سره) نیز خواهد آمد و هر جا نام امام خمینی(قدس سره) برده شود، نام فلسطین نیز بلند خواهد شد.

نایب امیر حزب جماعت اسلامی پاکستان تصریح کرد: فلسطین منطقه ای تاریخی و مرکز پیامبران بوده است و مسجدالاقصی مکانی است که رسول اکرم(صلی‌الله علیه و آله) از آنجا به معراج تشریف بردند و سال هاست که این منطقه شرایط سختی را پشت سر می گذارد.

وی خاطرنشان کرد: اسرائیل با حمایت امریکا و غرب، جنایات هولناکی ضد مردم مظلوم فلسطین انجام می دهد و همگان در برابر این جنایات سکوت کرده اند و فقط جمهوری اسلامی ایران به کمک این مظلومان شتافته است. همه مسلمانان باید از فرمان امام خمینی(قدس سره) پیروی کنند و در کنار مردم مظلوم فلسطین بایستند.

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین محمدافضل حیدری، دبیرکل وفاق المدارس شیعه، در سخنانی، با توصیف امام خمینی(قدس سره) به عنوان شخصیتی عالی رتبه اسلامی و انقلابی بیان کرد: افکار و اندیشه‌های امام خمینی(قدس سره) منشأ احیای اسلام و بیداری دینی و سیاسی مسلمانان است.

وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، امام خمینی(قدس سره) آخرین جمعه ماه رمضان را روز جهانی قدس تعیین کردند که عامل مهمی برای توجه به مسئله فلسطین به شمار می رود، موجب وحدت اسلامی است و معنای احساس مشترک در همدلی را می‌دهد.

دبیرکل وفاق المدارس شیعه با بیان اینکه مسئله فلسطین، مسئله مسئله اسلام و همه امت اسلامی است، تصریح کرد: به همین دلیل، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، امام خمینی(قدس سره) این مسئله را به اولویت اول همه مسلمانان برای حمایت از مردم این منطقه تبدیل کردند.

وی امام خمینی(قدس سره) را نامی همیشه زنده دانست و اظهار داشت: امام(قدس سره) همیشه در احساسات، قلب، ذهن و برنامه زندگی ما زنده خواهند بود.

حجت الاسلام والمسلمین محمدافضل حیدری ادامه داد: کار دیگری که امام خمینی(قدس سره) و انقلاب اسلامی در قبال مردم فلسطین انجام دادند، ایجاد شور و اشتیاق شهادت بین فلسطینیان است؛ زمانی که روحیه جهاد در ملتی ایجاد شود و ملت ها به گونه ای تربیت گردند که از مرگ و شهادت ابایی نداشته باشند، هیچ قدرتی در دنیا نمی تواند در برابر آنها بایستد و همه اینها با رهبری و هدایت بابصیرت امام خمینی(قدس سره) در جهان پدید آمد. دلیل ایستادگی فلسطینی ها در برابر اسرائیل و کشورهای استعماری دیگر، رهبری بابصیرت امام خمینی(قدس سره) است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدشهنشاه حسین نقوی، سخنران مشهور پاکستانی، در این وبینار گفت: امام خمینی(قدس سره) با توجه به وصیت امام علی(علیه‌السلام)، که به امام حسن و امام حسین(علیهماالسلام) فرمودند همیشه با ستمگران در ستیز و حامی مظلومان باشید، از این فرمان اطاعت و حمایت خود را از فلسطینی ها اعلام کردند.

وی افزود: یکی از ستون‌های اساسی انقلاب اسلامی این است که در برابر ستمگران بایستیم و به حمایت مظلومان بپاخیزیم. درست است که فشارهای زیادی بر مردم فلسطین وارد می‌شود و امریکا هر روز توطئه جدیدی ضد مسلمانان و مردم فلسطین طراحی می‌کند، اراده آهنین مردم فلسطین و ایستادگی و مقاومت آنها نیز ادامه خواهد یافت و این راه دیر یا زود به پیروزی نهایی خواهد رسید.

سخنران مشهور پاکستان، با اشاره به سخن امام(قدس سره)، که اسرائیل را غده سرطانی نامیدند، تصریح نمود: باید هر چه زودتر این غده را نابود کرد. پس همه مسلمانان باید با وحدت، زمینه نابودی اسرائیل را فراهم سازند.

سیدثاقب اکبر، معاون دبیر شورای همبستگی اسلامی نیز در این وبینار ابراز داشت: یکی از بزرگ ترین کارهایی که امام خمینی(قدس سره) کردند، اشاره به مشکلات جهان اسلام بود؛ ایشان مسئله قدس و فلسطین را برای جهانیان روشن نمودند.

وی ادامه داد: امام خمینی(قدس سره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس نام‌گذاری کردند تا همه جهان اسلام را برای حمایت از مردم فلسطین بسیج کنند، زیرا مسئله فلسطین و قدس محدود به یک منطقه یا دین و نژاد نیست.

سیدثاقب اکبر افزود: رژیم اشغالگر صهیونیستی پیش از این خود را شکست‌ ناپذیر می‌دانست، ولی اکنون به دلیل مشکلات داخلی، دیگر توانایی جنگیدن ندارد و این امر نشان می دهد که آزادی قدس و نابودی صهیونیست ها نزدیک است.

در ادامه، دکتر محمد کاظم سلیم، رئیس شعبه پژوهش نمایندگی جامعةالمصطفی، بیان نمود: امام خمینی(قدس سره) یکی از سیاستمداران بزرگ این قرن، عارف بزرگ و رهبر کامل در همه زمینه های زندگی بودند.

وی افزود: امام خمینی(قدس سره) با بصیرت نافذ و نگاه آینده‌نگر خود، مسئله قدس را به مسئله‌ای حاضر، زنده و پویا در وجدان امت اسلامی تبدیل کردند و آن را به جهاد نفس و ایستادگی مسلمانان و ارزش‌های اسلامی در ماه خداوند پیوند زدند و این زمان‌بندی ایمانی یکپارچه را حلقه وصلی برای اتحاد امت اسلامی در مسائل سرنوشت‌ساز و وجودی‌شان قرار دادند.

رئیس شعبه پژوهش نمایندگی جامعةالمصطفی، با بیان اینکه قضیه قدس و فلسطین بین مسلمانان و همه انسان های آزاده مطرح است، خاطرنشان ساخت: همگان در کنار مردم مظلوم فلسطین قرار دارند و این موضوع هر روز پررنگ تر و حقانیت مردم مظلوم فلسطین آشکارتر می شود.

حجت الاسلام والمسلمین مرزا علی نگری نیز اظهار داشت: امام خمینی(قدس سره) با تلاش خستگی ناپذیر خود، انقلاب منحصر به فرد اسلامی را رهبری و ملت ایران و همه مسلمانان را در جهان سرافراز کردند. دشمنان اسلام از ابتدا به دنبال از بین بردن انقلاب اسلامی بودند و دسیسه های زیادی در این باره بکار برده اند، ولی نتوانسته اند کمترین صدمه ای به این انقلاب بزنند.

وی ادامه داد: امام خمینی(قدس سره) با تدبیر خود در نام‌گذاری آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس، سبب شدند مسئله فلسطین به فراموشی سپرده نشود.

رئیس شورای همبستگی ملی ایالت گیلگیت- بلتستان خاطرنشان کرد: امام خمینی(قدس سره) قلوب مسلمانان را بیدار کردند و امروز شاهد ترویج فرهنگ استکبارستیزی در دنیا هستیم که باید آن را قدر دانست. امام خمینی(قدس سره) پایه‌گذار بیداری و هشیاری ملت های سراسر جهان هستند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدنسیم حیدر زیدی نیز ابراز کرد: سرزمین فلسطین، سرزمین پیامبران و متعلق به همه مسلمانان است و همه باید بکوشیم که بیت المقدس را از چنگال رژیم صهیونیستی آزاد نماییم.

وی، با بیان اینکه امت اسلامی باید برای اجرای توحید، وحدت و اتحاد خود را حفظ کند، گفت: امام خمینی(قدس سره) امریکا و اسرائیل را شر مطلق می دانستند و معتقد بودند مشکلات اصلی ملت فلسطین ناشی از ضعف حکام عرب است؛ از این رو، زمامداران کشورهای عربی باید اختلافات خود را کنار بگذارند و زیر پرچم اسلام حکومت داری کنند.

حجت الاسلام والمسلمین انیس الحسنین خان نیز اذعان نمود: مبارزه امام(قدس سره)، دینی و معنوی بود که انگیزه، اصول و قواعد آن از قرآن، سنت پیامبر(صلی‌الله علیه و‌ آله) و ائمه اطهار(علیهم‌السلام) الگو گرفته شده بود. امام خمینی(قدس سره) نخستین نفری بودند که حمایت خود را از مظلوم اعلام کردند و با برداشتن گام های عملی، این امر را نشان دادند.

انیس الحسنین خان تصریح کرد: اگر مسلمانان همه با هم به دنبال هدف مشترکی باشند، هیچ نیرویی نمی‌تواند در برابر آنان مقاومت کند.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های بارز امام خمینی(قدس سره) این بود که عارف به خداوند بودند و از هیچ چیز و هیچ کس هراسی نداشتند و چالش های بزرگ را با اعتماد و توکل به خدا از بین می‌بردند.

شایان ذکر است دبیر این نشست دکتر ندیم عباس، کارشناس اداره ارتباطات، بود.

خاطرنشان می‌شود این وبینار از صفحات شبکه‌های اجتماعی مربوط به نمایندگی نیز به صورت زنده پخش شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل