ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠      ساعت: ٠٧:١٠        شماره خبر: ١١٧٤٠٩          پرینت

عضو کادر علمی نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان:

درک عظمت وجودی شخصیت حضرت معصومه(سلام‌الله علیها) برای انسان عادی غیرممکن است

دکتر تحیری در وبینار تربیتی «بررسی عظمت وجودی حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)» اظهار داشت: واقعیت این است که درک عظمت وجودی شخصیت ایشان از قوه ادراک ما خارج است و در زیارتنامه این بانوی جلیل القدر می بینید که زیارت ایشان مساوی با زیارت جمیع ائمه هدی(علیهم السلام) است.

همزمان با سالروز میلاد باسعادت حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)، وبیناری تربیتی با موضوع «بررسی عظمت وجودی حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)» با حضور حجت الاسلام دکتر احمدرضا تحیری، عضو کادر علمی مدرسه عالی قرآن و حدیث جامعةالمصطفی در نمایندگی المصطفی خراسان در مشهد برگزار شد.

در این وبینار، دکتر تحیری، با اشاره به برخی از شهرهایی که به دست پیروان مکتب اهل بیت(علیهم‌السلام) در جوامع اسلامی تأسیس شده‌اند، گفت: قم یکی از شهرهای مورد عنایتی است که به دست پیروان مکتب اهل بیت(علیهم‌السلام) دایر شده و عظمت وجود پرخیر و برکت و سراسر نور حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) بر این تفضل افزوده است.

وی، با اشاره به وجود بیش از چهل روایت در مورد عظمت شهر مقدس قم اظهار داشت: در روایات مختلف و همچنین در بحارالانوار، از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است که خداوند حرمی دارد که مکه است و برای پیامبر(صلی الله علیه و آله) هم حرمی است و آن مدینه است و حرم امیرالمؤمنین(علیه السلام) کوفه است و حرم ما اهل البیت(علیهم‌السلام) قم است و به زودی در قم، زنی از فرزندان من به نام فاطمه دفن می‌شود که هر کس مرقد او را زیارت کند، بهشت بر وی واجب می گردد.

حجت الاسلام تحیری افزود: راوی می‌گوید: امام صادق(علیه السلام) این سخن را پیش از تولّد امام کاظم(علیه السلام)  پدر بزرگوار حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) بیان فرمودند.

وی، با اشاره به القاب مشهور این بانوی بزرگوار تصریح کرد: از القاب ایشان، شفیعه، معصومه و کریمه است که به ترتیب از امام صادق(علیه السلام)، امام رضا(علیه السلام) و نقل مکاشفه ای از پدر مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی به ما رسیده است.

استاد حوزه عنوان کرد: لقب کریمه براساس رؤیای صادقانه یكی از بزرگان، از اهل‌بیت(علیهم السلام) به این بانوی گرانقدر داده شده است.  بدین شرح که مرحوم آیت اللّه سید محمود مرعشی نجفی، پدر بزرگوار آیت اللّه العظمی سیدشهاب الدین مرعشی بسیار علاقه‌مند بود كه محل قبر شریف حضرت صدّیقه طاهره(سلام الله علیها) را به دست آورد. ختم مجرّبی انتخاب كرد و چهل شب به آن پرداخت. شب چهلم پس از به پایان رساندن ختم و توسّل بسیار، استراحت كرد. در عالم رؤیا به محضر مقدّس حضرت باقر(علیه‌السلام) یا امام صادق(علیه السلام) مشرّف شد. امام(علیه السلام) به ایشان فرمودند: عَلَیكَ بِكَرِیمَةِ اَهْل الْبَیت، یعنی به دامان كریمه اهل بیت چنگ بزن. ایشان به گمان این كه منظور امام(علیه السلام) حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) است، عرض كرد: قربانت گردم، من این ختم قرآن را برای دانستن محل دقیق قبر شریف آن حضرت گرفتم تا بهتر به زیارتش مشرّف شوم. امام(علیه السلام) فرمودند: منظور من، قبر شریف حضرت معصومه(سلام الله علیها) در قم است. سپس افزودند: به دلیل مصالحی، خداوند می‌خواهد محل قبر شریف حضرت زهرا(سلام الله علیها) پنهان بماند؛ از این رو، قبر حضرت معصومه(سلام الله علیها) را تجلّیگاه قبر شریف حضرت زهرا(سلام الله علیها) قرار داده است. اگر قرار بود قبر آن حضرت ظاهر باشد و جلال و جبروتی برای آن مقدّر بود، خداوند همان جلال و جبروت را به قبر مطهّر حضرت معصومه(سلام الله علیها) داده است. مرحوم مرعشی نجفی هنگامی كه از خواب برخاست، تصمیم گرفت رخت سفر بربندد و به قصد زیارت حضرت معصومه(سلام الله علیها) رهسپار ایران شود. وی بی‌درنگ آماده سفر شد و همراه خانواده‌اش نجف اشرف را به قصد زیارت كریمه اهل‌بیت(علیهم السلام) ترك كرد.

وی یادآور شد: واقعیت این است که درک عظمت وجودی شخصیت ایشان از قوه ادراک ما خارج است و در زیارتنامه این بانوی جلیل القدر می بینید که زیارت ایشان مساوی با زیارت جمیع ائمه هدی(علیهم السلام) است.

دکتر تحیری، در پایان، ضمن تأکید بر زیارت مستمر حرم کریمه اهل بیت(علیهم السلام) خاطرنشان کرد: علم نور است و خداوند این نور را در دل هر کسی که بخواهد، قرار می دهد؛ از این رو، دایر نمودن مدارس علمیه گرداگرد مضاجع و مشاهد شریف مانند نجف، مشهد، قم و...، گواه نور معرفتی است که از جانب این مرقدهای نورانی بر دل و جان طلاب و شیفتگان علوم دینی پرتوافشانی نموده و برکات و ثمرات بسیاری در سراسر عالم به ارمغان آورده است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل