ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٢٩ خرداد ١٤٠٠      ساعت: ٠٩:٢٦        شماره خبر: ١١٧٤٨٩          پرینت

نماینده جامعةالمصطفی در خراسان:

اطلس معرفتی و عاطفی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در جهان جایگاه ویژه‌ای یافته است

گروه خبر: حجت الاسلام والمسلمین صالح در آستانه ولادت باسعادت امام رضا(علیه‌السلام) اظهار داشت: گستره عمیق مودت و محبت اهل بیت(علیهم‌السلام) سبب شده است اطلس معرفتی و عاطفی اهل بیت(علیهم‌السلام) در جهان جایگاه ویژه ای داشته باشد و رسالت جامعةالمصطفی در این مسیر، افزایش شناخت و روشنگری در مورد اندیشه و معارف ناب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در جوامع مختلف انسانی و بشری است.

نماینده جامعةالمصطفی در خراسان، در مراسم جشن ولادت امام رضا(علیه‌السلام)، ضمن تبریک دهه کرامت و ولادت باسعادت علی بن موسی الرضا(علیه‌السلام) اظهار داشت: همجواری نمایندگی جامعةالمصطفی با مضجع شریف امام رضا(علیهم‌السلام) توفیق صدچندان و منحصر به فرد برای این نمایندگی است که امیدوارم منجر به توفیق و توسل و تمسک بیشتر ما به این امام رئوف گردد.

وی، در ابتدای سخن، با اشاره به اندیشه، سخنان و سیره امام رضا(علیه‌السلام) ‌با نگاهی بر تطبیق این اندیشه بر رسالت کلی المصطفائیان افزود: سیره ‌امام رضا(علیه‌السلام) به عنوان تجلی مسیر نورانی و الگوی عمیق رفتاری، همواره الهام‌بخش‌ و راهنمای حرکت همه ماست.

حجت الاسلام والمسلمین صالح افزود: همه بخش های سازمان، به هم پیوسته‌‌ است و به همین سبب، رفتارهای مثبت و منفی همه ما حتی بخش های اداری و خدماتی بر مخاطبان، به ویژه طلاب، بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: می‌توان از سیره امام رضا(علیه‌السلام) در ابعاد سیاسی حکومتی، اخلاقی، عبادی، اجتماعی و... در حیات فردی و اجتماعی الگو گرفت.

نماینده جامعةالمصطفی در خراسان اضافه کرد: توسعه اندیشه و عواطف سرشار از محبت به اهل بیت(علیهم‌السلام) در سراسر جهان اسلام به گونه ای است که در هیچ منطقه در جهان اسلام  و در بین هیچ یک از فِرق و مذاهب اسلامی، ناصبی به معنای اهانتگر به این ذوات مقدس وجود ندارد و محبت و مودت به اهل بیت(علیهم‌السلام) در سراسر جهان اسلام و در بین مذاهب اسلامی موج می زند.

وی تصریح کرد: گستره عمیق مودت و محبت اهل بیت(علیهم‌السلام) سبب شده است اطلس معرفتی و عاطفی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در جهان جایگاه ویژه ای داشته باشد و رسالت ما در این مسیر، افزایش شناخت و روشنگری در مورد اندیشه و معارف ناب اهل بیت(علیهم‌السلام) در جوامع مختلف انسانی و بشری است.

حجت الاسلام والمسلمین صالح، با اشاره به اینکه بیانات رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) در دیدار طلاب غیرایرانی در قم، که آنان را به عنوان فرزندان عزیز خود خطاب کردند، الگو و تراز عملی برای تعامل و برخورد ما با طلاب جامعةالمصطفی است، اظهار داشت: با مروری بر سیره مدیریتی و نوع سلوک و معاشرت اجتماعی، به خوبی رعایت ظرایف آداب اجتماعی امام رضا(علیه‌السلام) در برخورد با مخاطب را خواهیم دید که این سیره باید الگوی ما در نوع برخورد با طلاب و مخاطبان در این نهاد حوزوی باشد.

وی، با اشاره به نمونه هایی از آداب و انضباط کلامی امام رضا(علیه‌السلام) با مخاطب، افزود: امام‌ رضا(علیه‌السلام) هیچ گاه سخن گزنده و ناشایست علیه کسی بیان نمی‌فرمودند و سخن کسی را قطع نمی کردند. همچنین رعایت حال کارگزاران و تکریم و اطلاع از احوال ایشان به گونه ای بود که حتی در لحظات آخر عمر شریفشان و در حالت احتضار، جویای احوال یاران و حتی خادمان منزل خود بودند.

نماینده جامعةالمصطفی در خراسان توجه کامل به مسائل و مشکلات و سخن مراجعان و طلاب عزیز، ضروری و تسکین دهنده دانست و اظهار داشت: تکریم طلاب به عنوان مهمانان بین الملل ما، در جذب و صیانت از مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) تأثیرگذار است؛ از این رو، رصد احوال آنان و صمیمیت با طلاب و کارگزاران باید در دستور کار مدیران قرار گیرد و التفات ما به اموری مانند حفظ حرمت و کرامت افراد، که امام رئوف(علیهم‌السلام) در اوج به آن توجه داشتند، ضروری است.

وی تصریح کرد: از آنجایی که مخاطبان جامعةالمصطفی از نژادها و ملل مختلف هستند، باید آداب و موازین اسلامی در برخورد همراه با تکریم از همه آن را مد نظر داشته باشیم، همانگونه که آن حضرت، مراقب تبعیض‌ها در برخورد با نژادهای مختلف بودند، بدین نحو که عدالت و مواسات در برخورد با ملیت‌ها رعایت شود.

حجت الاسلام والمسلمین صالح، با اشاره به روایتی از وجود مقدس پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و آله)، که فرمودند: فَلَولاَ الخُبزُ ما صَلَّينا و لا صُمنا»، با تأکید بر اینکه عروج معنوی بدون وجود زیرساخت های مادی امکان پذیر نیست، افزود: در حقیقت، رشد در کمالات عبادی نیز وابسته به تقویت بنیه اقتصادی و تأمین نیازمندی های جسمانی انسان است؛ بنابراین، در سیره عملی حضرت رضا(علیه‌السلام) می بینیم که ایشان همواره با اعطای صدقه فراوان و رسیدگی به احوال نیازمندان در تاریکی شب، لحظه‌ای از احوال فقرا و مستمندان غافل نبودند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل