ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢٨ تير ١٤٠٠      ساعت: ١٠:٠٥        شماره خبر: ١١٨٠٥٠          پرینت

در پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی برگزار شد

جلسه شورای علمی معین گفت‌وگوی ادیان

گروه خبر: جلسه شورای علمی معین گفت‌وگوی ادیان، با هدف طرح تجربه نگاری گفت‌وگوی ادیان، ارتقای کمی و کیفی گفت‌وگوی ادیان در جامعةالمصطفی و بررسی چشم انداز گفت‌وگوی ادیان در جامعةالمصطفی، در پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی برگزار شد.

در جلسه شورای علمی معین گفت‌وگوی ادیان، که در پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی منعقد گردید، حجت الاسلام والمسلمین دکتر قنبری، معاون ارتباطات و بین‌الملل و معاون روابط عمومی و بین‌الملل و عضو کمیته تخصصی، با تأکید بر لزوم بررسی مفهوم «گفت‌وگو» در ابعاد گوناگون، ابراز کرد: برخی گفت‌وگو را صرفاً هدف می‌دانند و از سوی دیگر، گروهی گفت‌وگو را راهی برای دستیابی به زیست مسالمت‌آمیز یا دستیابی به صلح برمی‌شمارند. برخی دیگر نیز گفت‌وگو را ابزاری برای دفاع از حقوق بشر واقعی، حفاظت از محیط زیست، ترویج مفاهیم دینی و باورهای اعتقادی و آخرالزمانی مانند موعود، منجی و امیدبخشی به انسان معاصر، نجات انسان از بلایای طبیعی فراگیر و... قلمداد می نمایند.

وی شیوه گفت‌وگو را مهم دانست و تصریح کرد: افزون بر این، انتخاب موضوع نیز اهمیت ویژه‌ای دارد؛ برای نمونه، برگزیدن پروژه‌های مشترک و کاربردی بین المللی با موضوعات اسلامی انسانی، از دغدغه‌های مهم امروز به شمار می‌رود.

حجت الاسلام والمسلمین رضائی، رئیس پژوهشگاه و کمیته تخصصی گفت‌وگوی ادیان نیز هدف از تشکیل این جلسه را سامان دهی و شناسایی ظرفیت های جامعةالمصطفی برشمرد و با اشاره به فعالیت‌هایی که در المصطفی در این زمینه انجام می‌شود، به تعاملات خوب جامعةالمصطفی با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: حضور مستمر جامعةالمصطفی در جلسات شورای سیاست گذاری گفت‌وگوی ادیان نیز تأثیرگذار و مفید است. در عین حال، نیاز به مجمع علمی، که علاوه بر فعالیت‌های علمی، برنامه‌های دانش‌افزایی و مهارت‌افزایی را نیز در دستور کار خود قرار دهد، احساس می‌شود.

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین ارجمندفر، رئیس دانشگاه مجازی، خاطرنشان ساخت: در گفت‌وگوی ادیان، توجه به مسائل فراتر از مباحث الهیاتی، بسیار مهم، کاربردی و راه گشاست.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین معارفی، رئیس پژوهشکده علوم انسانی، بر بهره‌برداری از داشته‌های ایران اسلامی و حوزه‌های علمیه در زمینه گفت‌وگوی ادیان تأکید ورزید و بیان کرد: لازم است مباحث مربوط به کلام و گفت‌وگوی ادیان و فقه گفت‌وگوی ادیان بیش از پیش مورد مداقه قرار گیرد و متولی این گونه مباحث مشخص گردد.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی، مدیر گروه ادیان شرق نیز بر ترسیم الگوی مشخصی به منظور گفت‌وگوی ادیان تأکید ورزید و اذعان داشت: در گفت‌وگوی ادیان نحله‌های دینی باید از یکدیگر متمایز و به طور مجزا شناسایی شوند و در این زمینه، از نظرات متخصصین بهره‌برداری گردد.

در ادامه، خانم هاشمی، مدیر گروه آموزش زبان انگلیسی مجتمع آموزش عالی بنت‌الهدی، به بیان تجربیات مختلف بین‌المللی در هندوستان، افریقا و... و تعامل با ادیان و فرهنگ‌های مختلف و میزان مشارکت و تأثیرگذاری بانوان در این عرصه پرداخت و از تشکیل این جلسه و تبادل نظرات و بهره گیری از تجربیات در مسیر ارتقای سطح گفت‌وگوهای ادیانی ابراز خرسندی و استقبال نمود و در خصوص توسعه و استمرار همکاری‌‌ اعلام آمادگی کرد.

خانم ایرانپور، مدیر گروه مطالعات اسلامی به زبان‌های خارجی این مجتمع نیز با ارائه‌ مباحثی در خصوص چارچوب‌ها و اصول نگرش غرب به مسائل و نوع برداشت غرب از مسائل، بیان کرد: با توجه به نوع نگرش غرب، مفاهیم در قالب‌های فکری از پیش تعیین شده غرب قرار خواهد گرفت و ما نیز ناخواسته، به اصطلاح در زمین آنها بازی خواهیم نمود، یعنی اگر اندیشه ناب اسلامی را در قالب‌ و شکل مدنظر غرب بریزیم، به مطلوبات خود دست نخواهیم یافت؛ از این رو، نباید از چیدمان خود غفلت نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین سوادی، استاد جامعةالمصطفی هم پیشنهاد داد که کمیته چند نفره ای به منظور آسیب شناسی و استخراج اولویت‌ها تشکیل شود و ضمن تأکید بر تفکیک اولویت‌ها به مسائل عام و خاص و به روزرسانی موضوعات، توجه به آینده پژوهی و افق تحولات در آینده را در زمینه گفت‌وگوی ادیان مهم برشمرد.

حجت الاسلام والمسلمین براتی، استاد جامعةالمصطفی نیز با اشاره به فرهنگ قرآنی، که از همگان دعوت نموده است تا گرد هم جمع شوند و به گفت‌وگو بپردازند، تصریح نمود: ما نیز باید تعامل با دیگران را مد نظر داشته باشیم و نوع نگرش دنیا را به مباحث میان فرهنگی ببینیم. همچنین بررسی کنیم که این مباحث در چه سطحی برای ترویج دین و گفتمان انقلاب و اسلام مفید خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین امین دین، استاد مجتمع ادیان نیز اظهار داشت: به نظر می‌رسد در مباحث روشی گفت‌وگوی ادیان، باید مطالعات بیشتری صورت گیرد.

خانم مشکی باف، استاد مجتمع آموزش عالی بنت الهدی هم بیان کرد: در مسئله گفت‌وگوی ادیان، باید از موضوعات تکراری و مسائل چشم پوشید و به مسائل تخصصی و ریزموضوعات طبقه بندی شده مانند الهیات گشوده و الهیات پویشی پرداخت.

در ادامه، خانم گلزار، استاد این مجتمع حضور زن مسلمان متخصص را در عرصه‌های بین المللی به عنوان ارائه کننده گفتمان اسلامی مورد توجه قرار داد و تصریح نمود: حضور بانوان در این عرصه، القائات رسانه های غربی را در ظلم به زن مسلمان باطل ساخته است و اذهان مردم جهان را در مورد مواجهه اسلام با بانوان مسلمان روشن می سازد. علاوه بر حضورعلمی بانوان در جلسات گفت‌وگوی ادیان، معرفی اندیشمندان زن مسلمان و مراکز علمی مرتبط با بانوان، به معرفی چهره رحمانی و عقلانی اسلام کمک شایانی می‌نماید.

حجت الاسلام والمسلمین امینی گلستانی نیز ابراز امیدواری کرد که وضعیت شناسی و تجربه‌نگاری گفت‌وگوی ادیان و اهداف و سناریوی گفت‌وگوی ادیان بیش از پیش معین گردد.

حجت الاسلام والمسلمین زرگریان، استاد مجتمع آموزش عالی زبان، ادبیات و فرهنگ شناسی نیز در این جلسه، اظهار داشت: مستشرقین با هدف دستیابی به مرجعیت اطلاعاتی در اسلام، به طور مفصل کار کرده‌اند. آنان برای دستیابی به جایگاه مرجعیت تام در این عرصه بسیار می‌کوشند.

وی، با بیان اینکه لازم است به این نکته توجه شود، ابراز نمود: گفت‌وگو، یکی از انواع تعامل است، همچنانکه صلح، مباحثه و دعوت، از دیگر انواع تعامل‌اند. در زمینه گفت‌وگوی ادیان، اگر بتوانیم روش مطالعات تطبیقی را معیار و مبنا قرار دهیم، روش خوب و تأثیرگذاری خواهد بود.

خاطرنشان می‌شود در پایان جلسه مقرر گردید جامعةالمصطفی حضور پررنگ تری در موضوعات گفت‌وگوی ادیانی داشته باشد، زیرا از این رهگذر، چهره آکادمیک و علمی آن بهتر معرفی خواهد شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل